Tehnologija

Za deceniju nestaće zanimanja kakva danas poznajemo?

117333

 

Za deset godina neće postojati polovina zanimanja koja postoje danas, tvrde IT stručnjaci.

Koja su zanimanja budućnosti i ko će moći da ih radi? Na ova i druga pitanja o digitalnom poslovanju odgovarali su Vasa Šegrt, stručnjak za digitalno bankarstvo, i Nebojša Đurđević, iz inicijative Digitalna Srbija.

– Ima raznih podataka. U najvećoj mjeri vjerujem u to. Ima i podatak da će 65 procenata đaka prvaka raditi poslove koji danas ne postoje. I to je sasvim u redu. Nove digitalne tehnologije će donijeti nove poslove, a neki poslovi će nestati i jako je važno upravo to da se današnji đaci pripreme za te poslove budućnosti sa vještinama koje će omogućiti da ih rade bez obzira što danas ne znamo tačno koji su to poslovi – naveo je Đurđević.

 

[ads1]

 

Šegrt smatra da je digitalna ekonomija šansa i da ne bi trebalo da bude problem ni za koga.

– Danas i sutra će nam trebati i obućar i ljekar i bilo koji drugi posao koji danas postoji, samo će morati da se prilagodi poslovanju i biznis modelu koji postoji – navodi on.

Na primjeru obućara, Šegrt je objasnio šta pod ovim podrazumijeva.

– Imaćete veb sajt preko koga ćete moći da naručite, imaćete mogućnost da se čujete s njim preko nekih telekomunikacionih kanala. Imaćete mogućnost da sarađujete sa njima putem drugačijih modela poslovanja i to je, u stvari, suština digitalne ekonomije. Nije poenta da li će neko da se uplaši i da li će nešto nestati. Hoće, određeni poslovi, naravno, ali većina ljudi će time dobiti šansu – smatra Šegrt.

Iako će najveću šansu u svemu tome dobiti mlađa generacija, Šegrt smatra da se i stariji prilagođavaju.

– Ako pogledate danas, većina penzionera je veoma digitalno aktivna. Svi smo se prilagodili. Ranije se mnogo više pričalo o milenijalcima i sličnim starosnim grupama, ali mi smo danas shvatili da smo svi u digitalnoj ekonomiji. Neko manje, neko više, ali svi koristimo ono što možemo i ja se nadam da ćemo sve više koristiti – objasnio je on.

 

[ads2]

 

Kada je riječ o radu od kuće i vraćanju na “tradicionalni” način rada, Đurđević smatra da će se neke firme sigurno vratiti.

– Kada je u pitanju taj timski rad, jako je bitna komponenta direktnog prisustva – istakao je on.

– Međutim, mnogo je bitniji drugi efekat, ne samo rad na daljinu i rad od kuće. Bitnije je to što su kompanije koje posluju tradicionalno shvatile značaj korišćenja digitalnih tehnologija. Vidjeli smo koliko e-komerc prepoznat kao ključna mogućnost kupovine tokom pandemije, tako da je vrlo jasno da je i od strane kompanija i u populaciji prepoznato koliko je bitna digitalna tehnologija i mislim da će to generalno ubrzati digitalizaciju – zaključio je Đurđević.

B92