– Odluka o oslobađanju plaćanja se odnosi na sve naše studente iz višečlanih porodica, bez obzira na njihovo mjesto prebivališta. Da bi student bio oslobođen plaćanja, po ovom osnovu, potrebno je da se javi u studentsku službu fakulteta i reguliše svoj status. Oslobođeni su cjelokupnog troška školarine, to jest plaćaju samo administrativne troškove od 42 KM, po semestru, kao što to čine i svi ostali studenti u Srpskoj – rekli su iz Univerziteta u Banjaluci navodeći primjer Filozofskog fakulteta gdje je po ovom osnovu do sada školarine oslobođeno četvoro studenata iz višečlanih porodica, a na Medicinskom njih sedam. Na Univerzitetu u Banjaluci su dodali da se odluka Upravnog odbora odnosi na ovu akademsku godinu, ali će se ovakva praksa sigurno zadržati i u narednom periodu.
Republičko Udruženje višečlanih porodica “Četiri plus” sredinom prošle sedmice uputilo je molbu sa istim zahtjevom i Univerzitetu u Istočnom Sarajevu.
– Neizmjerno smo zahvalni resornom ministarstvu i Univerzitetu u Banjaluci što su uvažili zahtjev banjalučkog udruženja “Četiri plus” koji smo podržali i mi sa republičkog nivoa. Zbog velikog olakšanja koje je takva odluka donijela porodicama naših studenata u srijedu sam uputio dopis i rektoru Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Vjerujem da će i oni imati sluha za naš zahtjev i da će u Srpskoj na oba javna univerziteta djeca iz višečlanih porodica biti oslobođena plaćanja školarine, bez obzira na to da li su prilikom upisa primljeni na teret budžeta ili samofinansiranje – rekao je za “Glas” predsjednik Udruženja višečlanih porodica RS “Četiri plus” Miladin Gotovac i dodao da će o ovoj temi razgovarati i sa predstavnicima privatnih fakulteta.
Rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Milan Kulić u petak se nije javljao na “Glasove” pozive.
Broj
Iako nema preciznog broja Miladin Gotovac kaže da odluke o oslobađanju školarine ne obuhvataju veliki broj studenata.
– Prije dvije godine smo radili analizu i došli do podatka da oko 150 studenata u Srpskoj dolazi iz višečlanih porodica, s tim da mnogi od njih već studiraju na teret budžeta RS. Oslobađanje od školarine se odnosi na maksimalno 50 mladih, a izuzetno je važno za studij medicine, stomatologije, gdje školarina za šest godina studija iznosi i do 25.000 maraka – rekao je Gotovac i dodao da je Fakultet bezbjednosnih nauka u Banjaluci studentu koji je platio školarinu prije odluke o oslobađanju vratio novac, što je kako kaže primjer dobre podrške porodicama sa više djece.
glassrpske.com