Aktuelnosti Višegrad

ULJEPŠALI VIŠEGRAD Učenici u Andrićgradu naslikali mural (FOTO)

IMG_6396-e1554814811768

 

U izuzetnoj stvaralačkoj atmosferi zadovoljnih mladih talenata i kreativaca, koje su znalački usmjeravali mentori sa banjalučke Akademije umjetnosti, na kreativnim radionicama u Andrićgradu za kratko vrijeme stvorili su nove umjetničke vrijednosti i sklopili prijateljstva.

Tri dana rada sa učenicima koji promišljaju o kulturi i koji već stvaraju nove umjetničke vrijednosti, u izuzetnom ambijentu Andrićevog instituta u Andrićgradu, ostavilo je važan trag na sve učesnike i Višegrad.

Najvidljiviji je rad koji je iznjedrila likovna radionica, jer je u okviru nje oslikan jedan gradski zid i u nasjleđe i sjećanje na konkurs “Zašto je kultura (meni) važna?”, Višegradu ostavio mural sa motivom ptice.

 

[ads1]

 

 

– Završena je kreativna radionica sa učenicima srednjih škola nagrađenih na konkursu Ministarstva prosvjete i kulture “Zašto je kultura (meni) važna?” i ono što što bi se moglo sabrati u zajedničku ocjenu jeste divno iskustvo, pregršt novih znanja koji učenicima otvaraju nove vidike, zadovoljstvo njihovih profesora koji su bili u pratnji, nezaboravno druženje i brojna nova prijateljstva – saopšteno je iz Ministarstva prosvjete i kulture.

Radionicu kreativnog pisanja sa učenicima radila je književnica Tanja Stupar Trifunović, dramaturšku radionicu vodio je Milan Gajić, fotografsku Drago Vejnović, radionicu iz oblasti muzike David Mastikosa, filmsku radionicu Marko Šipka i likovnu Maja Šolak Bataković, svi sa Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci.

Foto: Promo

O svojim impresijama i radu sa učenicima u likovnoj radionici, u okviru koje su stvarali učenici iz bilećkog Srednjoškolskog centra “Golub Kureš” i učenici iz banjalučkih srednjih škola,  Medicniske i Elektrotehničke škole, njihova mentorka Maja Šolak Bataković govorila je u superlativima i pohvalila sve učenike.

– Meni lično je bilo jako ugodno tokom dva dana rada sa učenicima, jednom veselom i zadovoljnom skupinom kreativne djece, koja je potvrdila svoj talenat. Opredijelila sam se za jedan neobičan način likovnog izraza i to za izradu murala, što je za njih do sada bila nepoznanica. Imali su priliku da nauče neke osnove u izradi murala, od crtanja skice do njenog prenošenja na zid i načina oslikavanja – objasnila je ona.

Napomenula je da su na zid prenijeli crtež jedne od nagrađenih učenica iz Bileće, Marte Vujnović, koji su samo modifikovali za potrebe prenošenja na zid.

– Vjerujem da je naš rad njoj i ostalim učenicima koristio i u smislu likovnog sazrijevanja, ali i u svakom drugom smislu. Sve su ovo neka višestruka i složenija iskustva – rekla je Maja i iskazala vjeru da će se, vođeni njihovim primjerom, uključiti i angažovati više mlađih generacije učenika.

– Ja sam lično istinski zadovoljna, a vidim da su i mještani koji nam potvrđuju da im je mural uljepšao okolinu – rekla je Maja i istakla da bi više ovakvih programa bilo višestruko korisno, posebno za djecu.

Ona je takođe naglasila da je ovo vid dobre saradnje Akademije umjetnosti sa samim srednjim školama i učenicima u smislu njihovog jasnijeg upućivanja na ono što im Akademija može ponuditi.

Učenici koji su oslikavali mural jednoglasno su izrazili neopisivo zadovoljstvo što im je ukazana prilika da se dokažu i iskažu svoj talenat, kao i da su spremni da naučeno primijene u svom daljem radu. Novo stvaralačko umijeće i usvojeno znanje mogli bi, kako su potvrdili, pretočiti i na neke nove zidove u drugim ili svojim gradovima.

Pored učenice Marte Vujnović, mural je oslikavalo još pet učenika – Dragana Delić i Sara Milošević, takođe iz Srednjoškolskog centra “Golub Kureš” iz Bileće, te Sandra Vukman iz banjalučke Medicinske škole i Ognjen Klašnja iz Elektrotehničke škole “Nikola Tesla” Banja Luka.

 

[ads2]

 

Konkursom je bilo obuhvaćeno šest oblasti: likovna, primijenjena umjetnost i dizajn, književnost, umjetnička fotografija, dramska umjetnost, film i muzika.

– Partneri u ovom projektu su Republički pedagoški zavod, RTRS koja je snimila svaku radionicu i u čijoj produkciji će nastati zasebne televizijske emisije (“Meni je važna”) posvećene svakoj od njih, zatim Akademija umjetnosti u Banjoj Luci, uz posebne pohvale nesebičnom zalaganju svih mentora koji su vodili radionice. Radionice su realizovane i uz podršku opštine Višegrad i rukovodstva Andrićevog instituta u Andrićgradu – saopštili su iz Ministarstva.

Nagrađeni učenici

Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske nagradilo je 38 učenika za 25 najboljim ocijenjenih radova koje su prijavili na konkurs “Zašto je kultura (meni) važna?”, a koji se raspisuje drugu godinu za redom. Namijenjen je učenicima svih srednjih škola u Republici Srpskoj. Osnovni cilj je afirmacija i podrška učenicima koji imaju afiniteta za umjetnost. Ovogodišnja nagrada za sve njih bila je edukativni kamp u Andrićgradu, odnosno kreativne radionice iz  šest  konkursom obuhvaćenih oblasti umjetnosti, na čelu sa mentorima sa Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci i književnicom Stupar Trifunović.

 

srpskainfo.com