Stara planina je prava turistička oaza nadomak Knjaževca sa jedne i Svrljiga sa druge strane.
Stara planina je pravi raj za turiste u ovom delu Srbije. Nalazi se na jugoistoku Srbije i obuhvata teritorije grada Zaječara i Pirota, kao i Knjaževca i Dimitrovgrada.
Po rečima mnogih posetioca najzanimljiviji je i najprimamljiviji za turiste je predeo od Svrljiga do knjaževačke opštine, gde se nalazi i velelepni objekat hotela “Resort Stara planina“.
Staru Planinu, na visinskom rasponu od 1.100 do 1.900 metara nadmorske visine, odlikuju brojne privlačne destinacije od kojih su najatraktivinije Babin zub, koji je najpoznatiji na ovim prostorima, a potom i najviši vrh Midžor, visok 2.169m.
Takođe, poznata je i Srebrna Glava, Crni Vrh, Vražija glava, Visočica, Zavojsko jezero i dr.
Ceo region ima veliki potencijal za razvoj zimskog, planinskog, lovnog, biciklističkog i seoskog turizma, a glavni podsticaj sada čini hotel „Resort Stara Planina“ (4*) i ski staze Konjarnik, Sunčana dolina.
Direktor državne kompanije “Stara planina Resort“ Goran Karadžić važi za jednog od glavnih promotera Stare planine, Babinog zuba i samog Hotela koji se nalazi na tzv. Jabučkom ravništu, nadomak ski staza, žičara i drugih turističkih objekata i mnogih potencijala koji obiluju ovim delom lepe Srbije.
Direktor Karadžić kaže da se ovaj deo Srbije razvija, planinski turizam je iz dana u dan sve zanimljiviji mnogim turistima, te da za ovaj deo Srbije postoji svetla budućnost.
Područje Stare Planine izuzetno je atraktivno i za seoski turizam, sa sve većim brojem kategorisanih domaćinstava u slikovitim selima.
Jedan od glavnih zagovornika razvoja seoskog turizma, ali i sela uopšte je upravo narodni poslanik i predsednik Ujedinjene seljačke stranke Milija Miletić.
Na inicijativu poslanika Miletića ubrzan je proces renoviranja saobraćajnice od Svrljiga do Stare planine, koji je trenutno najbolji i najbliži put do ovog turističkog dragulja.
DOĐITE NA STARU PLANINU! UŽIVAJTE U PRELEPIM PREDELIMA
Priroda je netaknuta i pogodna za šetnje i branje lekovitog bilja.
Prisutno je i bogato antičko i srednjevekovno nasleđe, kao i zanimljivi folklorni običaji.
Izvor: Domaćinska kuća