Društvo

Sjećanje na žrtve Jasenovca: Srbi su stradali, ali i vaskrsli

Jasenovac – najveći srpski podzemni grad. Danas tek rijetki mogu da posvjedoče o strahotama koje su se na tom tlu događale.

Tada osmogodišnji Marko Gojković i njegova cijela porodica odvedeni su u logor. Od njih 11, iz sigurnih kandži smrti pobjeglo je četvoro. I to samo zahvaljujući Dijani Budisavljević. Gojković kaže ni decenijama poslije neke rane se nisu zacijelile.

“Ja i najstariji brat smo bili zajedno. Čovjek koji je kupio djecu mrtvu i koji nisu mogli hodati, kupio je na gomilu i ja sam bio iznemogao, bacio je i mene na gomilu. Brat me primijetio i uzeo sa gomile mrtve djece”, prisjeća se Marko.

Svaki Srbin u Jasenovcu izgubio je nekog svog.

“Ovdje su stradali roditelji moje majke, ako je vjerovati knjigama crkvenim oni su tada imali po 70 godina. Ja se sada pitam, kome su oni mogli da smetaju? To su bili samo civili, moja majka je ostala bez ikog. Kuća je spaljena, a njena rođena sestra je bila u zbjegu i njena rođena sestra se porodila u zbjegu”, priča Zoran Srbić.

Srbi su, iako stradali, pobijedili, vaskrsli i oni se kao takvi vraćaju ovdje – poruka je iz Jasenovca. Narod u Srpskoj je čuvar jasenovačkog zavjeta.

“Ona i čuva najviše, ali mora još mnogo više jer je tu narod koji je najviše stradao, stradao je narod i u Slavoniji, Kordunu i Baniji, ali ona nema više tu moć koju danas ima bosanska Krajina, pogotovo Republika Srpska”, poručio je Njegovo preosveštenstvo episkop pakračko-slavnoski Jovan.

Istorija je učiteljica života, ali smo često ponavljači. Srbi su stradalnički narod i najviše su propatili u dvadesetom vijeku. Srbija i Srpska su garant našeg opstanka, kako se strahote više nikad ne bi ponovile.

“Da ih se sjećamo, da se molimo Bogu za njihove duše i što je najvažnije da kulturu sjećanja, naše patnje i naša stradanja prenosimo na mlađe generacije, da one mlađe generacije znaju šta se ovdje zaista desilo i da znaju punu istinu, a puna istina je da se za vrijeme Drugog svjetskog rata na prostorima NDH desio genocid nad srpskim narodom”, rekao je Radan Ostojić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske.

“Nažalost istorija se ponovila i tokom devedesetih godina, ali ovog puta bili smo spremniji i ono što treba da pomenemo da je Vojska Republike Srpske i Policija Republike Srpske spriječila samo novi genocid koji je počinjen nad Srbima kako u Hrvatskoj, tako i u BiH”, kaže Viktor Nuždić, v.d. direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica.

U fabrici smrti ubijeno je više od pola miliona Srba. Njegovati kulturu sjećanja na Svete novomučenike jasenovačke i mlađim naraštajima ostaviti u amanet slobodu za koju su oni postradali, poruka je zvaničnika.

“Veliki pogrom, veliki logor, preko petsto hiljada Srba ubijenih ovdje, ukupno 700 hiljada žrtava, ovdje se danas obilježavaju novomučenici jasenovački i to je nešto što je Crkva učinila da se pamti kroz istoriju”, poručuje predsjednik Srpske Milorad Dodik.

“Ovakve strašne događaje i ljude koji su stradali za slobodu nikada ne treba zaboraviti. Moramo se ovih žrtava sjećati zauvijek”, rekao je Aaleksandar Nurizade, ruski ambasador u Hrvatskoj.

Jasenovac je srpska golgota, a tišina na tom tlu je najglasnija. Živote koji su ovdje mučki ugašeni, niko sa sigurnošću  ne može da prebroji. Mjesto gdje su ustaše činile monstruozne zločine, mjesto je molitve. O zločinima, poruka je iz Jasenovca, ne smije da se ćuti kako žrtve nikada ne bi bile zaboravljene.

Izvor: ATV