Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković svečano otvorio fabriku za preradu drveta i proizvodnju biomase i peleta u Dobrunu kod Višegrada

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković danas je svečano otvorio, u Dobrunu kod Višegrada, fabriku za preradu drveta i proizvodnju biomase i peleta, u koju je “Zlatar šped”, porodična kompanija iz Srbije, uložila preko miliona evra.
Predsjednik Vlade Višković, zahvalivši se investitoru za ulaganje u Dobrun, rekao je da se Republika Srpska i Srbija jedino mogu odbraniti ako se ekonomski povezuju.
Premijer Višković je napomenuo da su nedavno donesena određena zakonska rješenja koja će podstaći investicije u Republici Srpskoj, a odnose se na to da svi koji investiraju budu oslobođeni poreza na vrijednost investicije za opremu koju žele da instaliraju u proizvodnim pogonima, te da na povećanje plata postoji povrat određenih sredstava.
[ads1]
,,Akcenat je stavljen na realni sektor, na zapošljavanje i svi moraju da prihvate činjenicu da se broj zaposlenih u Republici Srpskoj iz dana u dan povećava”, poručio je predsjednik Vlade.
Premijer Višković je istakao da Republika Srpska vodi računa o svakom stanovniku i da će tako i nastaviti, te napomenuo da je u Srpskoj zaposleno 265.000 ljudi što je do sada najveći broj zaposlenih.
Predsjednik Vlade Višković je pozvao investitore da i dalje ulažu u Republiku Srpsku.
Direktor i vlasnik fabrike “Zlatar šped” Danko Pušičić izrazio je nadu da će ova investicija biti dobar primjer koji će slijediti i drugi privrednici iz Srbije i da će u narednom periodu biti više ovakvih investicija u Republici Srpskoj.
,,Trenutno je zaposleno 50 ljudi, još nismo podvukli crtu i nismo stali sa investicijama, ali je više od milion evra. Uložiće se dodatna sredstva u finalizaciju postojeće proizvodnje i trebalo bi da bude zaposleno još 30 ljudi “, precizirao je Pušičić.
On je premijeru Viškoviću, predstavnicima Vlade Republike Srpske i načelniku opštine Višegrad, zahvalio na podršci i izrazio uvjerenje da će uspješna saradnja biti nastavljena.
Načelnik opštine Višegrad Mladen Đurević rekao je da zaposlenje 50 ljudi mnogo znači za ovu malu opštinu, te da posebno raduje što se na tome neće stati, već će biti novog zapošljavanja.
On je rekao da se izgradnjom ove fabrike svima vraća vjera da Višegrad može da bude opština prosperiteta i jedna od značajnijih lokalnih zajednica u privrednom smislu.
,,Ovo je pokazatelj kako lokalna zajednica uz podršku Vlade Republike Srpske i uz zainteresovanost investitora, naročito iz bratske Srbije, može doći do ovakvog projekta”, istakao je Đurević.
[ads2]
On je dodao da su u protekle dvije godine u opštini Višegrad otvorena još četiri slična pogona koji zapoljšavaju više od 100 ljudi, te da je ova lokalna zajednica pokazala da može, hoće i zna da privuče dobronamjerne investitore.
,,Pomogli smo vlasnicima ove firme u infrastrukturi i pokazali da možemo domaćinski da se nosimo i time se ponosimo. Mi svake godine kroz budžet izdavajamo sredstva za pomoć sličnim projektima, pri izgradnji infrastrkture, od kanalizacije, vodovoda, električne energije, rasvjete da bismo pomogli svima koji žele da ulažu u ovoj opštini”, poručio je Đurević.
On je zahvalio Vladi Republike Srpske i premijeru Viškoviću koji su pokazali da stoje iza svih lokalnih zajednica u Republici Srpskoj i dobronamjernih investitora koji ulažu u Republiku Srpsku.





