[ads1]
Kaže da ubrzana digitalizacija treba da doprinese integraciji tržišta zemalja zapadnog balkana i da će i na Samitu lidera EU i zapadnog Balkana u Sofiji, koji će biti održan 10. novembra u okviru Berlinskog procesa, biti potvrđena ideja o jedinstvenom tržištu zasnovanom na slobodi protoka ljudi, robe, kapitala i usluga.
Cilj je da se stvore nove mogućnosti za rast kompanija i otvaranje novih radnih mjesta.
Bregu navodi da se region zapadnog Balkana suočava sa novim izazvoima usled pandemije “kovida – 19” i da je zato digitalna agenda jedna od glavnih za razvoj u novim uslovima.
Naglasila je da je padnemija dramtično promijenila svijet koji znamo i ubrzala digitalnu transformaciju društva i da zato u fokusu treba da budu pametne politike za digitalnu revoluciju.
Uprkos krizi izazvanoj širenjem virusa korona, s kojom se region, ali i cijeli svijet suočava, na trećem Digitalnom samitu zapadnog Balkana razmatraće se mogućnosti uspostavljanja partnerstava sa privatnim sektorom u kontekstu procesa digitalne transformacije.
Bregu dodaje da će samit okupiti visoke zvaničnike vlada iz regiona, Evropske komisije, poslovne zajednice i druge partnere.
Regionalni savjet za saradnju i ovog puta podržava najveći digitalni događaj u regionu Digitalni samit zapadnog Balkana.
Ovogodišnji samit, čiji je domaćin vlada Albanije, održava se putem interneta, a u okviru njega je planiran i završni ministarski sastanak 2. novembra u Tirani.
Nakon Skoplja, koje je bilo domaćin prvog Digitalnog samita 2018. godine i Beograda naredne godine kada je šest ekonomija regiona potpisalo Regionalni sporazum o smanjenju cijena rominga, samit u Tirani će istaći postignuća Digitalne agende za zapadni Balkan.
[ads2]
Digitalni samit zapadnog Balkana dio je Višegodišnjeg akcionog plana za regionalni ekonomski prostor, koji su podržali lideri iz regiona u Trstu 2017. godine.
Regionalni savjet za saradnju je, zajedno sa EU, vladama iz regiona, CEFTA i partnerima u naprednoj fazi pripreme Akcionog plana za zajedničko regionalno tržište.
Tanjug