Uspeh u narednoj sezoni zavisi od organizovanosti, brojnosti i zdravstvenog stanja pčela u avgustu.
Samo zdrava i jaka pčelinja društva koja imaju 30-35000 pčela može uspešno da savlada dugu i jaku zimu. Takva društva će se brzo razvijati I dobro koristiti prvu prolećnu pašu. Udrugoj polovini meseca u svakom društvu bi trebalo imati od 6-7 ramova punih legla.Vrlo je bitno da gro pčela koja ulaze u zimu potiču iz legla koje je položeno u avgustu i prvoj polovini septembra. Tokom zime propadne više od 70 %pčela iz jaja položenih dokraja meseca. Bitan faktor u svakom proizvodnom društvu je i mlada matica koje nije starija od dve godine, koje još uvek nije iskoristila sav svoj genetski potencijal.
[ads1]
Za dobar unos nektara potrebne su povremene obilne letnje kiše, koje povoljno utiču na cvetanje livadskog i ritskog bilja i rastinja. Nektar od bele dateline , struča , različka, majčine dušice, šafrana je odlična hrana za pčele tokom zime. Nije svaki med dobar za zimsku ishranu pčela. To važi za medljiku, med od grožđa i one vrste koje brzokristališu.
[ads2]
Posebno se ne sme dozvoliti da se u ovo doba godine u košnici nađe medljikovac, koga je potrebno izvrcati i zameniti “lakšim” vrstama meda. Najvažnije je da on ne bude uz prostor za klube, odakle će se pčele hraniti u zimskim mesecima. Budemo li odradili sve ove potrebne operacije dobićemo potrebnu osnovu za za solidan i dobar razvoj pčelinjih zajednica za narednu pčelarsku sezonu.
Izvor: Domaćinska kuća