Ova vest je prema pisanju medija u Hrvatskoj vrlo burno dočekana u Hrvatskoj, gde se, baš kao i kod nas koriste uglavnom M+S gume. Prema pisanju tamošnjih medija, stručnjaci upozoravaju da to nisu zimske, nego poluzimske gume i da je odluka koja stiže iz Nemačke u stvari dokaz za to. Da podsetimo da je od 1. novembra prošle godine, po Zakonu o saobraćaju, u Srbiji obavezna upotreba zimske auto-opreme. Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima podrazumeva da vozila moraju biti opremljena zimskom opremom ukoliko se na kolovozu nalaze sneg, led ili poledica.
– U zimsku opremu spadaju četiri zimska pneumatika, odnosno zimske gume kod kojih dubina gazećeg sloja ne sme biti manja od četiri milimetra. Vozači su obavezni da u prtljažniku obavezno imaju i odgovarajuće lance za sneg, odnosno druge uređaje za povećanje prianjanja, koje u slučaju potrebe postavljaju na najmanje dva pogonska točka, ukoliko naiđu na deo puta gde je saobraćajnim znakom predviđena obavezna zimska oprema, navedeno je u zakonu. U naselju vozila ne moraju biti opremljena lancima, odnosno drugim uređajima za povećanje prianjanja. Oprema za povećanje prianjanja (lanci i slično) može se postaviti na točkove i na delu puta koji nije označen znakom „lanci za sneg”, ali samo u slučaju kada je kolovoz prekriven snegom. Prema pisanju „Auto magazina”, neposedovanje propisanih pneumatika tretira se kao teža tehnička neispravnost i kazna koju saobraćajna policija može naplatiti iznosi od šest do 20 hiljada dinara za fizičko lice i 100 do 800 hiljada za pravno lice. Policajac ima pravo i da isključi iz saobraćaja vozilo koje nema zimske pneumatike i ostalu opremu, ako se ne koriste po propisu. I u našim propisima je navedeno da u slučaju saobraćajne nezgode uzrokovane nedostatkom zimskih pneumatika, vozač i vlasnik takvog vozila imaju obavezu da sami plate svu materijalnu i nematerijalnu štetu koja može da iznosi i više miliona dinara.
– Zimski pneumatici načinjeni su od specijalne smese koja se bolje ponaša na niskim temperaturama i tako pruža bezbednu i udobniju vožnju. Za razliku od letnjih, zimski pneumatici se ne stvrdnjavaju na niskim temperaturama, zato ih je bitno koristiti ne samo na snegu i ledu već i na suvoj podlozi kada temperatura padne ispod sedam stepeni Celzijusa, jer ispod te temperature letnje gume počinju da gube svoje prvobitne performanse – navodi ovaj magazin.