Neke namirnice mogu da utiču na pojavu anksioznosti ili depresije. Krivci su belo brašno, šećer u svim oblicima, transmasti, zaslađivači, aditivi…
Prerađena hrana
Ako jedete mnogo prerađenog mesa, prženu hranu, rafinisane žitarice, slatkiše, peciva i mlečne proizvode s visokim procentom masti, veća je verovatnoća da ćete biti uznemireni i depresivni. Ishrana puna žitarica bogatih vlaknima, voća, povrća i ribe može vam pomoći da ostanete zdraviji.
[ads1]
Soja-sos
Soja-sos je osnova mnogih istočnjačkih jela, a treba da ga izbegavaju osobe koje su osetljive na gluten. Ako ste osetljivi na gluten, a konzumirate namirnice koje ga sadrže, to može izazvati anksioznost ili depresiju.
Voćni nektari i sokovi
Vlakna u voću ispunjavaju vas i usporavaju način na koji vaša krv uzima energiju. Bez tih vlakana, samo pijete hranljivu vodu sa šećerom koja vam može brzo podići energiju, ali će se ona isto tako brzo i spustiti. To vas može ostaviti gladnim i ljutim. Jedite voće ako vam treba nešto slatko. Kad ste žedni, pijte vodu.
Gazirani napici: obični, dijet i energetska pića
Sadrže šećer i/ili zaslađivače, aditive (kofein itd.) i ugljen-dioksid i dokazano je da su direktno povezani s depresijom. Previše kofeina koji ova pića sadrže takođe može biti loše za anksioznost. Energetska pića mogu izazvati aritmiju, anksioznost i probleme sa spavanjem.
Tost-hleb i peciva od belog brašna
Belo brašno i proizvodi od njega su osnova lošeg savremenog načina ishrane. Prerađeno belo brašno od kojeg se pravi brzo se pretvara u šećer u krvi nakon što ga pojedete. To može izazvati skokove energije i brze padove koji mogu biti loši za anksioznost i depresiju.
Krofne i mekike
Svi ih volimo, a male poslastice s vremena na vreme mogu vam pomoći u raspoloženju. Ali samo da znate: krofne imaju sve pogrešne vrste masti, prerađeno belo brašno s malo ili nimalo vlakana za usporavanje apsorpcije i puno dodatog šećera.
Razni prelivi, umaci i marinade
U nekim industrijskim prelivima, umacima i marinadama ima dosta šećera. Ali šta je sa „lajt” prelivima „bez šećera”? Mnogi svoju slast duguju aditivu aspartamu, veštačkom zaslađivaču povezanom s anksioznošću i depresijom. Proverite sastojke ili, još bolje, napravite svoj preliv.
Kečap
Uglavnom ima paradajz, ali i puno šećera. Četiri grama po kašičici, tačnije. A „lagane” stvari mogu imati veštačke zaslađivače koji bi mogli biti povezani s anksioznošću i depresijom. Umesto toga probajte domaći sok od paradajza koji ne sadrži šećer ili svež paradajz.
Kafa
Ako niste navikli, kofein u kafi može vas učiniti nervoznim. Takođe bi vam mogao poremetiti san. Nije lepo čuti, ali istina je da ne smanjuje anksioznost ili depresiju. I kod odvikavanja od kofeina možete se osećati loše.
[ads2]
Alkohol
Čak i malo alkohola može da vam pokvari san. Nedostatak odmora može izazvati anksioznost i depresiju. Međutim, jedno piće moglo bi da vam smiri živce i učini vas društvenijim. Ključ je umerenost: jedno piće dnevno za žene, a dva za muškarce.
Šlag
Šlag izgleda moćno, naročito kad ga dodajete u kafu ili neku poslasticu. To je šećer, uz koji dodajete oko dva grama transmasti po porciji. A transmasti su, prema istraživanjima, povezane s depresijom.
Jasna Vujičić, nutricionista
www.nadijeti.com
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i pridružite se u našoj Viber zajednicu.