
Republiku Srpsku zahvatio je novi toplotni talas.
Temperature do 40 stepeni. Ekstremne temperature ozbiljno ugrožavaju zdravlje pa ljekari preporučuju staro pravilo – ne izlaziti iz stana bez prijeke potrebe, piti dosta vode, smanjiti kafu i alkohol a ishranu prilagoditi toplom vremenu. Nadležni su još jednom uputili apel poslodavcima da preduzmu sve mjere, u cilju zaštite zdravlja radnika.
Temperaturne oscilacije, koje su obilježile ovo ljeto, postale su pravi test za organizam. Prelasci iz ekstremnih vrućina u naglo rashlađenje, pa u ekstremni toplotni talas, i to sve u kratkom vremenskom roku pravi haos i najzdravijem oganizmu.
I to je najbolje,držati se hlada i rashlađenih prostorija jer dugotrajno izlaganje visokim temperaturama, može dovesti do iscrpljenosti, toplotnog udrara i zdravstvenih komplikacija. Neophodno je prilagoditi svakodnevne aktivnosti vremenskim uslovima i preduzeti jednostavne, ali veoma važne mjere zaštite.
– Da ne izlaze napolje, da se adekvatno hidriraju, da budu u hladu, pogotovo u periodu najvećeg UV indeksa i eskpozicije prema suncu, to je od 14.00 do 18.00 časova – napomenuo je Srđan Radojković, specijalista porodične medicine Doma zdravlja Banjaluka.
Iako je hladovina ili klimatizovana prostorija jedino mjesto gdje bi se mogao potražiti spas od visokih temperatura, termometri su u najtoplijem dijelu dana, između 14.00 i 15.00 časova, pokazivali su 37 stepeni.
U Bijeljini je izmjereno čak 40. Prema najavama meteorologa i narednih dana očekuju nas visoke temperature, do 40 stepeni celzjusa.
Visoke temperature dovele su do porasta broja pacijenata u Službama hitne medicinske pomoći ljekari upozoravaju da se na udaru nalaze sve češće i potpuno zdravi, mladi ljudi.
– Pacijenti se uglavnom žale na neke stomačne tegobe, na hipertenziju, na otežano disanje, te hronične neke promjene na plućima, znači pulmološki pacijenti. Јede se sladoled, voće, povrće, odlazak na kupalište, imamo veći priliv pacijenata sa tim stomačnim tegobama, što kod naših mlađih sugrađana, što kod starijih – navela je Dubravka Savić, specijalista urgentne medicine Doma zdravlja Bijeljina.
Iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite apelovali su na poslodavce da organizuju rad, tako da zaštite zdravlje radnika, posebno onih koji obavljaju poslove na otvorenom. U Republici Srpskoj primjenjuju se međunarodni standardi o uslovima rada na visokim temperaturi a najvažniji je – izbjegavanje rada u najtoplijem dijelu dana.
– Ovaj standard je propisao još niz drugih mjera, one se odnose na organizaciju posla, u smislu preraspodjele radnog vremena, izbjegavanje rada u najtoplijem dijelu dana, da se organizuje rad u smjenama, da se vrši rotacija radnika, takođe je propisao da poslodavac je dužan da obezbijedi jednu prostoriju za rashlađivanje koja se tiče odmora – poručio je Igor Ratković, načelnik Odjeljenja za zaštitu na radu u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske
Važno je unositi i dovoljno tečnosti ali i ne pretjerivati sa rashlađivanjem prostorija. Pravovremenim pridržavanjem preporuka, moguće je značajno smanjiti zdravstvene rizike i bezbjedno provesti predstojeće dane i ekstremne vrućine.
RTRS





