BELI LUK, SLANINICA, SIR ILI KUPUS Da li sve ovo zaista pomaže kod gripa ili postoji samo JEDAN EFIKASAN NAČIN da ostanete zdravi
Epidemiolozi očekuju grip u decembru i apeluju na građane da se vakcinišu jer neozbiljno shvatamo tu bolest. Sa druge strane, nutrcionisti podsećaju na praksu naših baka koje su nam gurale pileću supu, beli luk i slaninu, kiseli kupus, čajeve, med i razno povrće kao preventivu protiv gripa i prehlada, ali i za lečenje. Šta je od toga zaista i efikasno?
Na prvu pojavu temeprature, curenja iz nosa, malksalosti i osećaja “slomljenosti”, glavobolje i sličnih simptoma, vadimo iz frižidera sve što može da nam posluži u pripremi “magičnog napitka” koji će virus ili prehladu oterati kao od šale.
– Izreka naših baka da zdravlje na usta ulazi jeste tačna. Hranom možemo da održimo dobro zdravlje, ali i da ga narušimo – kaže za “Blic” Branka Mirković, nutricionista.
Prema njenim rečima, odvajka je naš narod znao koje namirnice deluju kao antibiotici ili antivirusni lekovi, koja hrana nam pojačava imunitet, šta da jedemo tokom sezone gripa i prehlada.
– Takve namirnice nisu slučajno odabrane, a fakat je da mogu da pomognu tokom virusnih infekcija – kaže Branka.
Ona objašnjava šta je osnova prevetivne ishrane, ali i ako dođe do gripa.
Jogurt i mladi sirevi
Kako za “Blic” kaže Branka Mirković, mladi sirevi i jogurt neophodni su jer obnavljaju crevnu floru.
– A svi znamo da se u crevima stvara imunitet i da je od velkog značaja da bakterijska crevna flora bude zdrava. Crevna sluzokoža stvara više od 70 odsto ukupnih odbrambenih ćelija u organizmu. A te ćelije se bore protiv virusa i bakterija – navodi ona.
Beli luk i slaninica
Kako naša sagovornica kaže, u bakina vremena slaninica se uz beli luk davala deci kada bi ih napali grip ili neki drugi virusi.
– Slaninica je imala ulogu da se deca bolje hrane, odnosno ona je kalorična, dok je beli luk igrao ulogu antibiotika i leka protiv virusa. Beli luk u svom sastavu ima minerale, vitamine, ali mnogo biološki aktivnih jedinjena. Od davnina je poznato da beli luk u svom sastavu ima jedinjenja koja ubijaju bakterije i viruse, a neko ga koristi i protiv parazita. Dodaje se jelima – kaže ona.
Pomorandže, limun i drugi citrusi
Kako Branka Mirković navodi, odvajkada su svi, koji dobiju grip, pili limunade, jeli pomorandže jer se znalo ta je to voće puno različitih minerala, ali i vitamina C.
– Taj vitamin utiče na poboljšanje imuniteta i učestvuje u odbrani organizma od infekcija – navodi Mirković i dodaje da su odlični kivi, jabuke i drugo voće.
Med
Prema rečima naše sagovornice, med je nezaobilazan kada je sezona gripa u pitanju.
– To jeste namirnica životinjskog porekla, ali je puna minerala i prirodnih šećera. Izuzetno blagotvorno deluje na organizam. Ali, ne bi trebalo da se preteruje. Dve kašičice dnevno – ističe ona.
Pileća supa
Pileća supa nezaobilazna je kada imamo grip. U sebi sadrži mnogo minerala, vitamina, proteina, odnosno supstanci koje su neophodne organizmu kako bi se izvborio sa virusima.
– Pileća supa u kojoj su skuvani crni i beli luk, pileće meso, šargarepa, peršun, celer, takođe, može da pomogne u prevenciji gripa, ali i kada ga već dobijemo – kaže ona.
Inače, istraživanje sprovedeno 2000. godine pokazalo je da je pileća supa stvarno efikasan lek protiv gripa, pošto ublažava zapaljenske procese u organizmu.
[ads2]
Kiseli kupus
Nije bilo ručka u doba naših baka, a da na stolu, tokom sezone gripa, nije stajala salata od kiselog kupusa, podseća Branka Mirković.
– Kupus je jedina namirnica koja posle fermentacije pojačava svoja nutritivna svojstva. Kvalitetniji je od “običnog”. Ima puno minerala, vitamina C, ali i mlečnu kiselinu koja blagotvorno utiče na crevnu floru. Generalno, kiseli kupus je odličan kada dobijemo grip – objašnjava ona.
Vakcina
Dr Predrag Kon, epidemiolog, kaže za “Blic” da je najbolja prevencija protiv gripa – vakcina.
– Grip je bolest koja najviše pogađa građane koji imaju hronične bolesti – srčane, plućne, ali i ostale. Naš narod shvata grip kao blagu bolest, što je u najvećem broju slučajeva i jeste tako, ali beležimo i smrtne slučajeve. Grip može da iskomplikuje osnovnu bolest, ali i da se na sve to nadovežu upala pluća, sinusa, upala srčanog mišića, ali i da dođe do iznendne smrti – objašnjava on i dodaje da je jedina prevencija vakcinacija.
Kako dr Kon kaže, grip se ove sezone očekuje krajem decembra, a prvi registrovani slučajevi u januaru.
blic.rs