Turističke destinacije

Andrić i ćuprija privlače turiste

Ćevape, ribu iz Drine i druge specijalitete turisti mogu da plate u našim dinarima, u markama i, naravno, evrima. U Višegradskoj banji spremni i turski hamami i moderni bazeni

Proleće nastupa, a čim ogreje, stižu turisti u Višegrad kod slavne ćuprije na Drini. S raznih strana, autobusima i automobilima (iz Srbije ih je prilično), kao prethodnica ovde uvek posećenog leta.

Dolaze oni u prijatnu i gostoprimljivu varoš na ušću Rzava u Drinu, podno brda Bikavca. Svu u znaku nobelovca Andrića i Andrićgrada, Mehmed-pašinog kamenog mosta starog četiri i po veka, zdrave vode i drevnih hamama u Višegradskoj banji, sve udobnijeg smeštaja u apartmanima i ukusnih gurmanluka u restoranima, mnoštva brodića koji znatiželjnicima otkrivaju čari Drine… A ponajviše u znaku turizma, kojem se privlačni Višegrad ozbiljno posvetio.

Mural nobelovca na školi

A svako ko ovde dođe, star ili mlad, neizostavno pređe preko ćuprije i tu se fotografiše za uspomenu. Poseban osećaj rađa se na njenoj kamenoj stazi iznad lukova, neretko i promišljanje o životu nezaustavljivom kao što je tok ove reke. Zato svežinom i sada zrače one reči koje je nobelovac Ivo Andrić u knjizi o mostu davno zapisao: „Život je neshvatljivo čudo, jer se neprestano troši i osipa, a ipak traje i stoji kao na Drini ćuprija.”

Upravo ta misao, uz oslikan mural Andriću, ispisana je na širokom zidu višegradske srednje škole „Ivo Andrić” smeštene uz prvu ulicu do Drine. Nobelovac u Višegradu ima spomen-kuću (gde je proveo detinjstvo), spomen-učionicu (u kojoj je sricao slova), kao i beli spomenik njemu posvećen (nalik otvorenoj knjizi s medaljonima na kojima je Andrićev lik), a postavljen sasvim blizu ćuprije.

Naravno, ovde je i grad po njemu nazvan Andrićgrad, u kojem je u centru spomenik nobelovcu, kraj njega Andrićev institut, kao i skulpture drugih znamenitih ličnosti (Njegoša, Tesle itd.). Zanimljiva arhitektura ovog kamenog grada, mešavina epoha i stilova, uz trgove, ulice, crkvu, restorane, pekare, suvenirnice, bioskope, pravi je mamac za turiste sa svih strana. Kompleks je smešten na poluostrvu između Drine i njene pritoke Rzava. Ulaz u Andrićgrad se ne naplaćuje.

Poseban izazov za posetioce je lekovita Višegradska banja, udaljena oko pet kilometara od grada putem niz Drinu, pa odatle ka obližnjem brdu. U njoj je zdrava banjska voda temperature od oko 32 stepena koja, kažu, leči bolesti i usporava starenje. Tu radi posećeni RH centar „Vilina vlas” sa 140 ležajeva i zatvorenim bazenom, a pored su uređene staze za šetnju. Prava atrakcija ovde su dva autentična hamama (turska kupatila) s toplom banjskom vodom, sačuvana od pre četiri i po veka. U njima je kupanje i sada pravi užitak iako su sagrađeni 1575. godine kada je pravljena ćuprija na Drini.

Vrhunska riblja čorba

U Višegradu se, poznato je, odvajkada drži do ukusne hrane i dobrih gurmanluka. Gotovo svaki restoran nudi čuvene ćevape u lepinji (deset upola s lukom i ovde košta šest evra), a pojedini i specijalitete od sveže drinske ribe. Recimo, u vrlo posećenom restoranu „Anika”, kraj puta na levoj obali Drine, dvoje može da jede vrhunsku riblju čorbu i dimljene filete pastrmke, uz piće, za oko 25 evra. U centru varoši pored ćuprije ima uređenih kafana gde oveću picu, umešno spremljenu, naplaćuju oko osam evra. Ni ukusan burek, pite i sveža peciva u ovdašnjim pekarama nisu skupi.

Zanimljivo je da ugostitelji i trgovci u Višegradu primaju sve tri valute: konvertibilnu marku, srpski dinar i, naravno, evro. Nije važno ko odakle dolazi i čime plaća, samo neka ima para. Sve zarad turizma i dobre posete.

U obilazak brodom i vozićem

Za one koji bi da malo plove privlačnom Drinom, pored mosta su usidreni turistički brodovi, manji i veći. Začas su spremni da zaplove rekom i povedu putnike u obilazak znamenitosti s vode: ispod lukova ćuprije do Andrićgrada ili do slapova Žepe, muzeja „Stari Brod” u rečnom kanjonu. Ko želi grad da upozna s njegovih ulica, to može da učini tokom vožnje turističkim vozićem zvanim „Ćirko”, parkiranim pokraj ćuprije i hotela „Višegrad”.

Pun pansion za 45 evra

Kada je reč o turističkoj i smeštajnoj ponudi u Višegradu, veoma je raznovrsna. Ima ovde solidnih hotela, s tim što meštani sve češće uređuju svoja zdanja za goste, prave savremene apartmane koje im povoljno izdaju. Boravili smo, recimo, u novom i moderno uređenom apartmanskom smeštaju „Helena” blizu ćuprije na Drini (na levoj obali te reke) i za iznajmljivanje dnevno plaćali 30 evra. U ponudi u gradu ima, naravno, i jeftinijeg privatnog smeštaja, pogotovo u ovom periodu. Boravak u RH centru „Vilina vlas” u banji pun pansion (na bazi dvokrevetne sobe, bez medicinske usluge) ovih dana košta 45 evra po osobi. Za spoljne goste ulaz na bazen tu je 3,5 evra (oko sedam konvertibilnih maraka), a sat zakupa hamama 7,5 evra (15 km).

magazin.politika.rs