Zvaničnici čestitali Dan pobjede na fašizmom: Naša obaveza je da njegujemo antifašističke vrijednosti i stvaramo bolju budućnost

Drugi svjetski rat mračni i tragični period u istoriji čovječanstva koji treba svima da bude vječna opomena da se takvo zlo više nikada ne ponovi, ali i da nikada ne smijemo da zaboravimo sve žrtve koje su pale za slobodu.
– Srbi treba da budu ponosni na svoju antifašističku prošlost i što smo zajedno sa drugim pravdoljubivim i slobodarskim narodima dali značajan doprinos u borbi protiv fašizma i nacizma. Moramo svi zajedno ostati na putu naše antifašističke prošlosti i braniti zajedničke vrijednosti kao što su mir, sloboda i demokratija i boriti se za bolji i pravedniji svijet s ciljem ljepše i svjetlije budućnost naših pokoljenja – poručio je srpski član Predsjedništva BiH.
[ads1]
Cvijanovićeva: Srpska će nastaviti da se razvija na slobodarskim idejama
Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović uputila je čestitku građanima Republike Srpske povodom 9. maja u kojoj je istakla da pobjeda nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu, kada je slomljena ideologija koja je odnijela milione ljudskih života, predstavlja jedno od najvećih civilizacijskih dostignuća u cjelokupnoj ljudskoj istoriji.
– Ponosni smo što smo, kao jedna od pobjedničkih nacija, dali doprinos slomu fašizma i odbrani onih ideala i vrijednosti čije su tekovine duboko utkane u naše društvo koje baštini slobodu, mir i toleranciju – naglasila je Cvijanovićeva.
Navela je da je ovo ujedno i dan koji upozorava da se zlo, koje fašizam predstavlja, nikada više ne ponovi, ali i obavezuje na izgradnju mira i stabilnosti, zarad budućih generacija, saopšteno je iz kabineta predsjednika Republike Srpske.
-Izražavamo duboko poštovanje i zahvalnost svim rodoljubima i antifašistima koji su za slobodu dali ono najvrednije, svoje živote, za stvaranje boljeg i tolerantnijeg svijeta – dodaje se u čestitki. Cvijanovićeva je poručila da će Republika Srpska nastaviti da se razvija na slobodarskim idejama antifašizma i očuvanja evropskih načela slobode i demokratije.
Višković: Stradanje srpskog naroda služi kao opomena
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković čestitao je građanima Republike Srpske 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope, te poručio da je srpski narod dao nemjerljiv doprinos u antifašističkoj borbi.
– Na današnji dan, 75 godina nakon pobjede u Drugom svjetskom ratu, sa velikim pijetetom se prisjećamo svih žrtava fašizma i nacizma, najvećih ideoloških prijetnji novijeg doba, a naročito stradanja srpskog naroda, koji je antifašističkoj borbi dao nemjerljiv doprinos – naveo je Višković.
On je naglasio da stradanje srpskog naroda služi kao opomena na užase koje je fašizam sa sobom donio i opominje nas da se takva zlodjela više nikada ne ponove.
– Naša kolektivna dužnost je da, iz poštovanja prema našim precima, neizostavno i dostojno obilježavamo ovaj praznik i baštinimo vrijednosti proistekle iz antifašističke borb – istakao je Višković, koji je 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope čestitao u ime Vlade Republike Srpske i svoje
Čubrilović: Srpski narod dao ogromnu žrtvu i doprinos
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović čestitao je građanima Republike Srpske 9. maj poručivši da je srpski narod dao ogromnu žrtvu i nemjerljiv doprinos u borbi protiv fašizma i izgradnji evropskog demokratskog sistema vrijednosti.
-Slobodarski srpski narod je odlučno i hrabro ustao protiv fašističkog i nacističkog zla. U toj borbi, naš narod je je stradao mnogo više nego bilo koji narod na Balkanu. Ponosni smo na naše hrabre pretke koji su dali živote za slobodu našeg i ostalih naroda – istakao je Čubrilović. On je naglasio da se, sa posebnom tugom i pijetetom, treba sjetiti svih ubijenih u antifašističkoj borbi, strijeljanih i mučenih do smrti u sistemima koncentracionih logora Jasenovac, Stara Gradiška, Jadovno, Pag i u drugim mučilištima na području Nezavisne Države Hrvatske, te bačenih u jame i ubijenih staraca, žena i djeca na kućnom pragu, saopšten je iz kabineta predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske.
– Svi oni su ubijeni samo zato što su bili – Srbi! Ubijeni su i mnogi Jevreji, Romi i ostali antifašisti. Naša obaveza je da njegujemo antifašističke vrijednosti i čuvamo sjećanje na heroje koji su pobijedili fašizam i nacizam, najveće pošasti čovječanstva u 20. vijeku i izborili se za slobodu i pravedniji, humaniji i bolji svijet – istakao je Čubrilović. Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske je istakao da se mora sistemski, naučno i institucionalno susprostaviti sve učestalijim pokušajima revizije istorije i nepriznavanju zločina nad srpskim narodom u Drugom svjetskom ratu radi ostvarivanja političkih ciljeva.
-Zato je od izuzetne važnosti to što Republika Srpska i Republika Srbija zajedno obilježavaju dane sjećanja na srpske žrtve u proteklim ratovima na ovim prostorima i podsjećaju nove generacije na važne istorijske događaje za srpski narod u cjelini kako bi se gajila kultura sjećanja zasnovana na principima istine, pravde i pomirenja – zaključio je predsjednik parlamenta Srpske Nedeljko Čubrilović.
Tegeltija: Žrtve antifašističke borbe nikada ne smiju biti zaboravljene
Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija je u čestitki građanima povodom 9. maja istakao da je BiH dio evropskog kulturnog i istorijskog nasljeđa i da je njena budućnost u zajednici evropskih zemalja.
-Povodom 9. maja – Dana pobjede nad fašizmom i Dana Evrope, u ime Savjeta ministara i svoje ime, svim građanima čestitam ovaj veliki praznik. Deveti maj je dan kada se sa velikim pijetetom prisjećamo heroja antifašističke borbe koji su dali svoje živote za slobodu svih nas – naveo je Tegeltija u čestitki. Predsjedavajući Savjeta ministara je napomenuo da su podvizi heroja antifašističke borbe omogućili potonjim generacijama da svoju budućnost grade na istinskim vrijednostima slobode, jednakosti i tolerancije.
– Antifašizam je uspio da mobiliše i ujedini snage nemjerljivog opsega i od globalne prijetnje spasi cijelu civilizaciju. Žrtve antifašističke borbe nikada ne smiju biti zaboravljene, a afirmacija i njegovanje antifašističkih vrijednosti slobode i čovječnosti moraju biti trajni! – istakao je Tegeltija.
Prema njegovim riječima, na temeljima antifašističke pobjede 9. maja nastala je ideja o ujedinjenoj Evropi i zato za nas taj datum ima posebnu važnost.
– BiH je dio evropskog kulturnog i istorijskog nasljeđa i naša budućnost leži u zajednici evropskih zemalja- navodi se u čestitki predsjedavajućeg Savjeta ministara.
[ads2]
Obilježavanje u Banjaluci
U Banjaluci će danas biti obilježen 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom, u organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, a zbog vanrednog stanja i zabrane masovnog okupljanja prisustvovaće samo najuža delegacija Republike Srpske i Ambasade Rusije u BiH uz pridržavanje mjera i preporuka koje su propisale nadležne institucije.
Program obilježavanja počeće u 11.00 časova polaganjem vijenaca na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca, najavljeno je iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske. Zbog epidemije virusa korona ove godine neće biti upriličen Marš besmrtnog puka.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović građanima Srpske čestitao je Dan pobjede nad fašizmom, najveće pobjede u istoriji čovječanstva, te istakao da je 9. maj jedan od najvažnijih datuma koji se obilježava kao znak sjećanja na dan kada je nacistička Njemačka potpisala kapitulaciju.
– Srpski narod je najveći stradalnik u Drugom svjetskom ratu na ovim prostorima, podnio je najveće žrtve i dao najveći broj antifašista i dokazao da je slobodarski narod koji je životima bio prisiljen da brani vjekovna ognjišta – naveo je Milunović. On je rekao da je srpski narod ponosan na svoje pretke kojima, ko zna koji put u istoriji, nije bilo važno kakva sila ih napada, već koliku svetinju brane.
– Naša obaveza je da im odajemo počast, priznanje i da ne dozvoljavamo istorijske falsifikate, kojima se poraženi nastoje učiniti pobjednicima – istakao je Milunović.
On je napomenuo i da je ruski narod podnio najveću žrtvu za slom fašizma u svijetu, kao što je srpski narod na Balkanu.
Kapitulacija nacističke Njemačke
Dan pobjede nad fašizmom – 9. maj je dan kada je nacistička Njemačka kapitulirala u Drugom svjetskom ratu. Na ovaj datum 1945. godine, 16 minuta poslije ponoći njemačke nacističke snage potpisale su bezuslovnu kapitulaciju – akt je u ime Njemačke potpisao feldmaršal Vilhelm Kajtel, u ime SSSR-a maršal Georgij Žukov, a u ime zapadnih saveznika britanski vazduhoplovni general Artur Teder.
Ovim je formalno završen Drugi svjetski rat u Evropi, ali su ostaci njemačkih trupa još nekoliko dana davale otpor, najduže u Jugoslaviji – do 15. maja.
U ratu, koji je trajao šest godina, učestvovala je 61 država i oko 110 miliona vojnika. Poginulo je između 55 i 60 miliona ljudi (uključujući više od milion tadašnjih Jugoslovena), a oko 35 miliona je ranjeno.
glassrpske.com