Zanimljivosti

Zrno heljde je veoma poželjna namirnica svake trpeze

zrno-heljde

Zrno heljde je zahvalna namirnica. Uspijeva na različitim zemljištima, lakim, pjeskovitim i teškim tlima. Kratkog je vegetaciskog perioda i brzog rasta. Sazrijeva za otprilike tri mjeseca, pa je vrlo pogodna kao predusjev, jer brzim rastom prigušuje korov.

Heljda ima jednu vrlo zanimljivu osobinu koju nema nijedna druga zrnasta biljka. Na zeljastoj stabljici razvija se i do 2000 krupnih i mirisnih, bijelih, ružičastih i crvenih cvjetova, složenih u grozdaste cvati, vrlo bogate nektarom, pa ih rado posjećuju pčele.

Cvjetovi se razvijaju neujednačeno tako da vrijeme cvjetanja traje i do trideset dana. Stoga napredniji poljoprivrednici koriste tu prirodnu simbiozu pčela i heljde dvojako: dovoze košnice pčela i povećavaju prinos heljde maksimalnom oplodnjom, koja ponekad može biti i do 50% veća od one bez pomoći pčela. U nekim zemljama siju heljdu ponajprije zbog meda, jer je heljdin med vrlo kvalitetan i cijenjen. Heljda je u Europu prenesena iz Azije u vrijeme krstaških ratova u 15. vijeku.

[ads1]

 

Nutritivne vrijednosti heljde

Zrno heljde je vrlo bogato hranljivim sastojcima, mineralnim solima i vitaminima. Najviše ima ugljeni hidrata 72,9%, bjelančevina 11,7% te biljno ulje 2,4%. Od minerala najviše ima kalijuma 448 mg i fosfora 282 mg, te kalcijuma 114 mg. Nisu zanemarive ni količine magnezija, natrija i željeza. Heljda sadrži bjelančevine, masti, vitamine, fosfor, željezo, kalcijum, mikroelemente kao što su jod, cink, brom i drugi. Organske kiseline i rutin, supstancu iz grupe vitamina P, koja predstavlja izvanredno ljekovito sredstvo za mnoge bolesti savremenog doba. Prije svega, hipertenzija ili povišen krvni pritisak, reumatizam, glaukom, dijabetes i bolesti koje nastaju kao posljedica radioaktivnog zračenja.

Po vitaminskom sastavu zrno heljde slično je ostalim žitaricama: sadrži gotovo sve vitamine grupe B te znatne količine nijacina. Osim gastronomskih osobina, mnogi je po prehrambenim vrijednostima više cijene od riže.

Energetska vrijednost 100 g jestivog dijela zrna iznosi 1407 kJ ili 335 kcal. Dodamo li tim biokemijskim i energetskim karakteristikama heljde i njenu laku probavljivost, prava je šteta što se ova vrijedna žitarica zapostavlja, malo proizvodi i teško nabavlja izvan područja uzgoja. A upravo je idealna namirnica za osobe s poremećenom probavom, za djecu i starije osobe, posebno u kombinaciji s pirinčom i ostalim žitaricama.

Među svim ostalim zrnevljem koje zemlja rađa, neveliko, crno, trouglasto zrno heljde sasvim je posebno. Posmatrajući ga, ne možete se oteti utisku da se nalazite pred savršenim projektom prirode, koji je brušen i oblikovan upravo njenim silama i koji krije nešto značajno. Svakako isprobajte i kruh od heljde, nećete požaliti.

[ads2]

 

Zrno heljde kao prirodni lijek

Ova biljka predstavlja jedan od prirodnih lijekova za vremena koja dolaze. Rutin se dobija iz cvjetnih izdanaka heljde, u periodu cvjetanja sadržaj rutina u biljci se znatno povećava i dostiže i do 2,5%. Ovaj dragocjeni sastojak koristi se i kao sredstvo koje povećava elastičnost kapilara, poboljšava njihovu propustljivost.

U Narodnoj medicina cvijet heljde preporučuje se kao lijek protiv kašlja i sluzi u gornjim disajnim putevima. Čaj od lista i cvijeta heljde upotrebljava se za aterosklerozu, naročito ako je kombinovana s povišenim krvnim pritiskom. Od heljdine prekrupe može se spremati zdrava i ukusna kaša, koja spada u vrhunske dijetetske proizvode. Preporučuje se u normalnoj ishrani djece i odraslih, a posebno umnih radnika, jer jača memoriju i koncentraciju. U Rusiji je zovu hranom studenata. Kaša od heljde je takođe lijek protiv bolesti želuca i crijeva, a pomaže i pri nervnim rastrojstvima, malokrvnosti i gojaznosti.

narodnilijek.com