Povrće, voće, začini i gljive mogu se oslobađati vlage na vrlo slaboj vatri u otvorenoj rerni, a još bolje na suncu. Jedino je potrebno – povremeno ih okretati
Sušenjem se, podsećaju iskusni kulinari, oslobađa voda iz povrća, pa i voća, te je kao takvo spremnije za mesece mirovanja i čekanja da dođu na red. Takođe, ovakva zimnica je praktičnija jer zauzima manje tegli.
Sušeno povrće za čorbu
Topla i kremasta može se spremiti i od dehidriranog povrća. Za to treba uzeti šargarepu, koren paštrnaka, peršuna i celera u razmeri po klasičnom receptu. Povrće treba dobro oprati, očistiti i kratko prokuvati. Potom sve izrezati na tanke listiće i rasporediti u pleh, obložen papirom za pečenje i ostaviti na vazduhu da prenoći. Kada nestane vlage s površine, rasprostrti ga u tankom sloju od 1 do 2 centimetra i sušiti u rerni na blagoj vatri (50–60 stepeni) nekoliko sati. Vrata rerne treba ostaviti otvorena, a ovako pripremljeno povrće treba da se ohladi i spremno je da stoji nekoliko meseci.
Cvekla i mahune iz otvorene rerne
Neoguljenu cveklu dobro oprati i skuvati. Oguliti je, izrezati na sasvim tanke ploške, pa poslagati u pleh pokriven papirom za pečenje i sušiti u rerni na temperaturi od oko 50 stepeni. Prvih petnaestak minuta vrata treba da budu odškrinuta, a nakon toga ploškice okrenuti i sušiti sat vremena, nakon čega ih treba pustiti da se ohlade i ostaviti u ostavi na sobnoj temperaturi ili na suncu i vazduhu. Sličan je postupak i sa sušenjem mahunarki, osim što na kraju procesa sledi odlaganje, koje podrazumeva nizanje na deblji konac, koji je najpoželjnije okačiti na osunčano mesto. Da je ova vrsta povrća suva pokazaće se kada postane prozirno i nadalje, ali i u mesecima koji slede biće odličan materijal za salate i variva.
Začini i gljive za zimu
Lišće celera, peršuna, mirođije ili bosiljka, zapravo gotovo svih tradicionalnih začina, može se čuvati. Biraju se zdrave, jedre stabljike. Svaku zasebno dobro oprati i rasporediti na veliko sito. Sušenje u rerni trajaće 3-4 sata na 40 stepeni. Prebaciti ih u papirne ili krpene vrećice i staviti na suvo mesto za čuvanje. Čim se upotrebe u kuvanom jelu, nanovo će oživeti njihova aroma.
Za sušenje najbolji su šampinjoni i vrganj. Dobro očišćene od trunja (ne smeju se prati, jer mogu da trunu) nanizati cele na konac i sušiti na suncu, mogu se dehidrirati, kao i ostalo povrće u pećnici, ali na višoj temperaturi od 70 do 80 stepeni, uz pritvorena vrata, kako bi vlaga mogla izaći. Zatim se ohlade i ostave da bar dan provedu na vazduhu, a potom ih čuvati na prozračnom mestu i daleko od predmeta jakog mirisa.
/magazin.politika.rs/