Najveće štete u proizvodnji jabuke,usled neadekvatne zaštite,pričinjava jabukin smotavac (Carpoapsa pomonella).Leptir tamno sive boje,na prednjim krilima javljaju se tamnije i svetlije uže i šire crte, na bočnoj strani krila nalazi se distalna pega oivičena zlatnim ovojem sa crvenim poljem u sredini.Pored jabuke larva ovog insekta pričinjava štete i na krušci,dunji,orahu, kajsiji,breskvi,šljivi i trešnji.
[ads1]
Jabukin smotavac je tamno-smeđi leptir sa tamnom poprečnom prugom na prednjim krilima pomoću koje ga je lako poznati. Leptir je aktivan noću dok je danju sakriven ispod lišća ili grančica. Ima 2-3 generacije godišnje. Štete od jabukinog smotavca su velike. Radi se o štetočini ploda kako zelenog tako i zrelog. Zeleni plodovi opadaju dok oni zreli gube i upotrebnu vrednost zbog prisustva gusenica kao i zaprljanosti ploda od izmeta. Takvi plodovi se ne mogu čuvati jer su podložni napadu fitopatogenih gljiva – truleži.
[ads2]
Od insekticida registrovanih za suzbijanje ove štetočine mogu se koristiti:Avaunt 15-SC, Rebus SC,Konzul,Gusathion WP25,Lannate 90,Vantex 60 SC,Insegar 25WP,Talstar 10EC isl. na početku piljenja prvih gusenica ili Dimilin SC48 u vreme masovnog polaganja jaja.
Bujnije sorte treba prorediti i izvršiti tretiranje sa većom količinom vode kako bi preparat mogao pokriti sve delove biljke a tretman izvršen u večernjim časovima ,na temperaturama nižim od 27C, pokazao se mnogo
uspešnijim.
Izvor: Domaćinska kuća