Ljekari ističu da bakterija streptokoka pneumonije uzrokuje ozbiljne bolesti poput upale uha i pluća, meningitisa i sepse, koje mogu dovesti do dugotrajnih posljedica pa čak i smrti kod male djece, starijih osoba i osoba sa oslabljenim imunitetom. Najugroženija su djeca do pet godina.
U Institutu za javno zdravstvo RS navode za “Glas Srpske” da zajedno sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Srpske sagledavaju sve neophodne aktivnosti i prikupljaju podatke potrebne za uvođenje ove vakcine u obavezni kalendar imunizacije.
– Vakcinacija se vrši i vakcinama protiv hepatitisa B, bjesnila, tetanusa, pneumokoka i meningokoka za lica izložena povećanim rizicima od obolijevanja od tih bolesti – istakla je Subotić Radivojac.
Podsjetila je i da obavljaju vakcinaciju, kao preporuku, protiv gripa za lica određenog uzrasta i kliničkih indikacija, protiv pneumokoka i meningokoka za lica sa kliničkim indikacijama ili epidemiološkim indikacijama, kao i protiv humanog papiloma virusa (HPV) za osobe određenog uzrasta.
Subotić Radivojac ističe da lica, koja ne podliježu indikacijama navedenim u instrukciji, mogu u Institutu o sopstvenom trošku da budu vakcinisana protiv hepatitisa B, bjesnila, tetanusa, pneumokoka, meningokoga i humanog papiloma virusa.
Osim toga, dodala je, vrši se i vakcinacija kod putnika u međunarodnom saobraćaju, vakcinom protiv žute groznice.
– Najveće interesovanje vlada za vakcinu protiv pneumokoka za dječiji uzrast, a roditelji se obično odlučuju za ovu vakcinu na osnovu preporuke pedijatra ili osoba iz bliskog okruženja. Najbolji pokazatelj interesa za ovom vakcinom jeste broj datih doza pa je tako u 2022. godini ukupno dato 129, u 2023. godini 231, a u prvih devet mjeseci 2024. godine 210 vakcina protiv pneumokoka – istakla je Subotić Radivojac, dodajući da je cijena jedne doze ove vakcine 170 KM.
Banjalučanka Sandra K. kaže da joj je pedijatar savjetovao da oboje djece prime ovu vakcinu.
– Nismo se mogli izboriti sa upalama pluća, prvo sin pa kćerka i tako ukrug. Zdravlje nema cijenu, posebno kada je riječ o djeci, pozajmićete novac da platite i tu vakcinu, ali bi nam svima bilo mnogo lakše da ona postane dio obavezne imunizacije – kazala je ona.
Supspecijalista dječiji pulmolog Dejan Bokonjić rekao je za “Glas” da vakcina protiv pneumokoka prevenira plućne bolesti, invazivne meningitise, kao i sve druge bolesti koje izaziva bakterija pneumokok.
– Pneumonija je glavni razlog veoma čestih hospitalizacija djece, boravka na intenzivnoj njezi, a uzrok svega toga je pneumokok – upozorio je Bokonjić.
Naglašava da je svuda u Evropi pa i u regionu vakcina protiv pneumokoka u kalendaru obavezne imunizacije.
– To je prijeko potrebna vakcina i kod nas i vjerujem da će doći prva na red kao nova vakcina koja će biti uvedena u kalendar obavezne vakcinacije – kazao je Bokonjić.
Pedijatar Branislav Lolić ističe da bi trebalo ozbiljno razmisliti o ideji da se ta vakcina uvrsti u kalendar obaveznih i kod nas.
– Prva vakcina koju bih uveo je vakcina protiv pneumokoka i dajem apsolutnu podršku ideji da se to uradi što prije – istakao je Lolić.
FBiH
Zavod za javno zdravstvo FBiH od iduće godine u kalendar obavezne imunizacije uvodi i vakcinu protiv pneumokoka. Prema planu imunizacije predviđeno je vakcinisanje djece sa dva i četiri mjeseca te u drugoj godini života.
glassrpske.com