U 197 osnovnih škola u klupe će sjesti oko 91.500 đaka, među kojima i 9.600 prvačića, dok će deset gimnazija i 84 ostale srednje škole pohađati ukupno 36.500 učenika.
Prema informacijama kojima raspolaže Ministarstvo prosvjete RS, sve je spremno da u ponedjeljak počne školska 2018/2019. godina.
U mreži osnovnih škola, koja uz 197 centralnih obuhvata i 501 područnu školu, završene su sve pripreme i kako saznaje Srpskainfo nema nikakvih problema, osim jednog: sve manjeg broja djece, zbog čega će brojne učionice biti poluprazne. Kako to izgleda najbolje znaju u najmanjoj osnovnoj školi u RS, OŠ “Josif Pančić” u Kozici kod Oštre Luke, koju pohađa svega 29 đaka.
Pod jednim krovom 1.800 učenika
U najvećoj školi u Srpskoj, OŠ „Branko Radičević“ Banjaluka, takvih problema nemaju, ali su pred velikim izazovom, jer valja obezbijediti nesmetanu nastavu za oko 1.800 đaka pod jednim krovom.
– Sve je spremno, ali nije bilo lako sve uklopiti i napraviti raspored da sva odjeljenja imaju gdje učiti. Imamo 69 odjeljenja, 15 nastavnika koji dolaze na ispomoć iz drugih škola, nastavu u tri smjene za niže razrede, koje pohađa oko 1.000 dece – kaže direktorka škole Darija Mićić.
Dok će u ovoj banjalučkoj školi u ponedjeljak biti bez sumnje bučno i veselo, uz mnogo gužve, u većini drugih škola očekuje se drugačija slika.
[ads1]
Optimalno je da jedno odjeljenje osnovaca pohađa oko 25 đaka, a svaka centralna osnovna škola bi trebalo da ima najmanje 18 odjeljenja, što znači da centralne škole ne bi trebalo da imaju manje od 400 do 450 đaka. Međutim, polovina škola ne ispunjava ovaj uslov.
Tako u Banjaluci čak pet seoskih škola ne ispunajva uslove da budu centralne škole, sa upravom, direktorom i posebnim budžetom, ali one ipak imaju taj status. Svaka peta centralna škola u Srpskoj ima manje od 200 đaka. U RS radi i 501 područna škola, od kojih je 415 petorazrednih, a u nekima selim nastavu pohađa manje od deset đaka.
Udžbenici: Stari, novi, besplatni
Bilo da pohađaju velike gradske ili male seoske školice, svi prvačići i đaci drugog razreda u Srpskoj, njih oko 20.000, dobiće besplatne udžbenike. Ministarstvo prosvjete RS obezbijedilo je za tu namjenu 1.011.900 maraka iz budžeta RS.
Obezbijeđeno je i 4,5 miliona maraka za sufinansiranje prevoza osnovaca, koji do škole putuju četiri i više kilometara. Đaka putnika nije malo, a u nekim školama oni čine čak 70 odsto osnovaca.
Osnovci će ove godine imati deset novih udžbenika, dvije radne sveske i dva priručnika, a srednjoškolci sedam novih udžbenika, te jednu radnu svesku i jedan priručnik. Svi ostali udžbenici mogu se koristiti od ranijih generacija.
[ads2]
Gimnazije gube popularnost
Svoje “prvačiće” dočekaće i srednje škole. Koliko će ih tačno biti još se zbraja, a iz Ministarstva poručuju da je u svim srednjim školama planiran upis ukupno 11.083 učenika, raspoređenih u 474 odjeljenja.
Prema prvim, nezvaničnim informacijama, najveća navala je u srednjim medicinskim školama i školama koje obrazuju profesionalne vozače, dok gimnazije rapidno gube na popluarnosti.
Asistenti i produženi boravak
– Ministarstvo će i ove školske godine finansirati asistente za učenike sa smetnjama u razvoju, za šta je obezbijeđeno 1,2 miliona KM. U prošloj školskoj godini, finansirali smo rad 205 asistenata, za šta je obezbijeđeno oko 850.000 maraka – kaže portparolka Ministarstva Branka Rogač.
Dodaje da je sve više škola zainteresovano za organizovanje produženog boravka za djecu mlađeg uzrasta, a do sada je 90 škola odbilo saglasniost za ovu vrstu usluge.
srpskainfo.com