Aktuelnosti Višegrad

Opet sija Kula Kraljevića Marka

21-kula-kraljevica-marka-fo_620x0

NA brdu Grad iznad Višegrada, već vekovima stoji stara kula u narodu poznata kao Kula Kraljevića Marka, jedini ostatak nekadašnjeg srednjovekovnog grada Pavlovine, koji je bio u vlasništvu čuvene vlastelinske porodice Pavlović. Godinama je stara kula bila u mraku i skoro neprimetna posebno u večernjim časovima kada mnogobrojni posetioci dolaze u Višegrad iz pravca Sarajeva ili crnogorskog primorja. Ovih dana taj deo starog grada je osvetljen, a sve u cilju poboljšanja turističke ponude, kaže načelnik višegradske opštine Mladen Đurević.

– Stara kula je veoma bitan kulturni spomenik koji svedoči o bogatoj istoriji Višegrada. Nažalost dugo je bila neupadljiva, te smo iz tog razloga izdvojili sredstva da bismo uradili rasvetu na tom mestu – kaže Đurević

[ads1]

 

Pre nekoliko godina, kula je počela da se osipa, komadi kamenja padali su na put koji vodi prema naselju Dušče, a kojim je nekada saobraćala uskotračna pruga Beograd – Višegrad – Sarajevo. Na mestu na kome su komadi kamenja počeli da otpadaju postavljena je zaštitna ograda radi sigurnosti prolaznika.

Nema pouzdanih pisanih tragova o ovoj kuli, ali mnogobrojna predanja koja su zapisali višegradski hroničari svedoče o tome da je prvo višegradsko naselje bilo upravo na ovom brdu. Prema nekim zvaničnim podacima, Stari grad potiče iz 16. veka i bio je podeljen na Donji i Gornji grad, a jedini ostatak iz tog vremena je upravo stara kula.

UTVRĐENjE

PAVLOVINA nije slučajno podignuta baš na tom mestu, i imala je određeni zadatak, a to je obezbeđenje i čuvanje prelaza preko plahovite Drine, koja je u to vreme predstavljala najveći problem za napadače, a vrlo pogodno mesto za odbranu grada.

Održavanje i obezbeđenje saobraćajnih pravaca dolinom Drine tada je bilo veoma bitno za porodicu Pavlović, koja je kontrolisala kretanje dubrovalkih karavana radi trgovine koju su razvijali.

[ads2]

PREDANjE O STAROJ GRAĐEVINI

STARA kula je građena srednjovekovnim stilom sa kružnom osnovom u visini od oko osam metara i zidovima debelim oko dva metra i prvobitno je bila osmatračnica. U podnožju kule još su vidljiva udubljenja u steni u narodu poznata kao Markovo sedlo, a nekada su se tu nalazili i tragovi kopita Markovog Šarca. Po predanju, Kraljević Marko, ljut što na Drini nema ni skele ni mosta, na svom Šarcu je preleteo Drinu od Butkovih stena do ove kule, te je onda od tada u narodu poznata kao Kula Kraljevića Marka.

M. Kusmuk – novosti.rs