Održana radionica o programskom budžetiranju u sistemu javnog finansiranja: Vjetar u leđa ženama na selu
Programsko budžetiranje za razliku od linijskog, kako su objasnili u ministarstvu, dozvoljava identifikovanje krajnjih korisnika razvrstano prema polu, identifikovanje ciljeva programske aktivnosti u skladu sa njihovim potrebama, prepoznavanje krajnjih rezultata i procjenu uticaja aktivnosti na oba pola.
[ads1]
– Programsko budžetiranje, takođe, dozvoljava višegodišnje planiranje, realizaciju, praćenje i evaluaciju programske aktivnosti, kao i koordinirajuće i partnersko djelovanje institucija na horizontalnom i vertikalnom nivou – kazala je Đukićeva. Dodala je da je cilj programa unaprijeđen kapacitet za primjenu programskog budžetiranja u ministarstvu, a koje će biti uvršteno u Pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela.
– Učesnici radionica će iznositi svoje prijedloge za programsko budžetiranje, koji će se uglavnom odnositi na ekonomsko osnaživanje žena. Kako će to tačno izgledati, znaćemo po završetku četvrte radionice – istakla je Đukićeva. Jedna od aktivnosti u sklopu ovog programa su, prema njenim riječima, izložbene vitrine, gdje će se nalaziti proizvodi žena iz zadruga, a koje će biti postavljene u hodniku ministarstva.
– Zaposleni, kao i svi koji svrate u ministarstvo moći će da poruče nešto što im zapadne za oko. Na proljeće bi, takođe, trebalo da budu izrađeni katalozi proizvoda udruženja žena i zadruga iz cijele Srpsku, a sve u cilju njihove promocije – kazala je Đukićeva.
[ads2]
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kroz razne projekte i mjere već godinama radi na ekonomskom osnaživanju žena na selu, kako bi što više proizvoda plasirale na tržište i tako ostale na svojim ognjištima. Prošle godine ministarstvo je izdvojilo oko 100.000 KM za aktivnosti udruženja žena u ruralnom području, dok je više od 500.000 maraka otišlo zadrugama.
glassrpske.com