U svim školama u Republici Srpskoj u toku su pripreme za novu školsku godinu. Učenici se u klupe vraćaju u izmijenjenim uslovima. Nastava u srednjim školama je skraćena, definisane su preventivne mjere zaštite, a o svemu su direktore srednjih škola banjalučke regije upoznali predstavnici Republičkog pedagoškog zavoda.
– Ako znamo da će nastava u velikim školama trajati po 20 minuta, a u ovim manjim 30 minuta, najveća obaveza će biti da se uskladi prevoz učenika pogotovo jer se radi o lokalnim zajednicama – rekao je predrag Damjanović, direktor Republičkog pedagoškog zavoda Republike Srpske.
Kada je riječ o praktičnoj nastavi, odvijaće se kao i ranije u preduzećima i školskim radionicama, ali uz poštovanje epidemioloških preporuka.
[ads1]
– Što se tiče same organizacije praktične nastave predviđeno je da učenici, ako preduzeće radi, idu u firmu da obavljaju praksu sa preporukama zaštite radnika – kaže Ljuban Bajić, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola regije Banjaluka.
Po principu preporuka Instituta za javno zdravstvo radiće i predškolske ustanove. Od 1. septembra, za razliku od dosadašnjih 15, u grupama će boraviti do 20 djece, istaknuto je nakon sastanka resorne ministarke Natalije Trivić, predstavnika Instituta i direktora predškolskih ustanova.
Trivićeva je apelovala da se građani pridržavaju epidemioloških mjera da ne bi bilo pogoršanja situacije, te da bi vrtićima uskoro bilo omogućeno da rade u punom kapacitetu.
– Ustanovljeno je da djeca, bilo predškolskog ili školskog uzrasta, potencijalnu mogućnost od obolijevanja od virusa korona nose iz zajednice, na druženjima, u parkovima i drugim prostorima – rekla je Trivićeva novinarima.
Ona je najavila da će Ministarstvo uputiti zahtjev Inspektoratu Srpske da u narednom periodu organizuje pojačane kontrole boravka djece na otvorenom i njihovog kretanja, te poštovanja propisanih mjera.
[ads2]
Direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislav Zeljković rekao je da će ova zdravstvena ustanova u narednom periodu pripremiti izmijenjenu preporuku u vezi sa radom predškolskih ustanova, a koja se odnosi na maksimalan broj djece u grupi.
– Dosadašnji podaci o broju zaražene djece su nam ukazali da sa povećanjem djece na 20 postoji minimalan rizik od povećanja broja pozitivnih mališana – naveo je Zeljković.
Kako je naglašeno, predškolske ustanove trpe finansijske gubitke, ali ipak, zdravlje djece ostaje prioritet. Od epidemiološke situacije zavisiće i dodatni upis djece.
Nastava 1. septembra počinje i u osnovnim školama, ali takođe sa izmijenjenim uslovima. Čas će u osnovnim školama trajati 20 ili 30 minuta. Času će prisustvovati maksimalno 15 đaka, a u klupama će moći da sjedi po jedan đak. Maske za vrijeme časa nisu obavezne, ali jesu tokom kretanja po školskom prostoru, prilikom dolaska i odlaska iz škole. Za nastavnike, maska je obavezna.
Rtrs