Aktuelnosti Višegrad

NAJVEĆA JE JAMA NAŠEG ZABORAVA

VIŠEGRAD –Otvaranjem izložbe fotografija sa propratnim tekstovima o događajima i preživjelima , promocijom trećeg dopunjenog izdanja kanjige „Stari Brod zaboravljeni zločin“ u Višegradu je počelo da se obilježava 75 godina od ustaškog zločina u aprilu 1942.godine u selima Stari Brod i Miloševići.

Ustaše su tada u ovim selima pobile i u Drinu bacile oko 6.000 srpskih civila.




Sveštenik Dragan Vukotić, jedan od inicijatora da se ovi zločini izvuku iz zaborava i dostojno obilježavaju, kaže da je prikupljeno dosta nove dokumentacije o žrtvama ustaškog divljanja nad srpskim stanovništvom sarajevsko-romanijskog platoa.

„Na izložbi su fotografije mjesta stradanja, spomenika i obilježja, obilježeni i neobilježeni grobovi, a na njima su i imena oko hiljadu srpskih žrtava koji nikad nisu nigdje pomenute i zapisane“, rekao je Vukotić.

On je dodao da se na panoima izložbe nalaze fotografije i kratka svjedočenja oko dvadesetak preživjelih sa Starog Broda i Miloševića.

Na otvaranju izložbe u Gradskoj galeriji bio je i književnik Momir Krsmanović koji je 1983.godine , prvi objelodanio od komunista strogo prikrivani zločin, na Starom Brodu u romanu u “Teče krvava Drina“.

„ Osmjelio sam se i napisao ovo djelo. Građu sam prikupljao po selima od preživjelih sa ovog srpskog stratišta i imao sam žestokih problema sa tadašnjim vlastima a knjiga mi je zabranjivana i prodavala se „ispod ruke“, „ ispričao je Krsmanović.

Milorad Ćebić je imao 12 godina kada je sa roditeljima u zbijegu od 10.000 ljudi stigao do Starog Broda i imao sreću da njegov otac plati Nijemcima da porodicu prevezu čamcem na drugu obalu.

„Gledao sam leševe koji su plutali vodom od Miloševića. Zapamtio sam i prizore kad po pet- šest naših djevojaka zapjevaju, zagrle se i skoče u Drinu da ne bi pale zločincima u ruke. Voda raširi njihove široke seljačke suknje a kosa se rasplete po mutnoj vodi“, ispričao jeĐebić.

O knjizi „Stari Brod, zaboravljeni zločin“ govorili su njeni autori Slako Heleta i Aleksandar Savić.

„Tako je, između ostalog, prvi put u knjizi javnosti dostupan podatak da je 300 srpsih civila kod Han Pijeska zvjerski umoreno sa pedesetak Jevreja koje su ustaše dovezle iz Vlasenice“, rekao je Heleta.

Savić je kao ilustraciju užasa tog aprila 1942.godine na Starom Brodu naveo rečenicu jednog preževjelog „ Nije tada mogla nabujala Drina da sve poklane Srbe primi u svoje korito“.

Crkvena opština Višegrad je za doprinos rasvjetljavanju i objelodavanju zločina u Strom Brodu dodjelila nekoliko zahvalnica. Zahvalnice su dobili novinar Radoje Tasić i snimatelj Novak Knežić za prvi snimljeni dokumentarni film o ovom zločinu pod nazivom „Drino vodo, oči djevojačke“.

Zahvalnice su dodjeljene i piscima Momiru Krsmanoviću, Slavku Heleti i Aleksandru Saviću kao i slikaru Branku Nikitoviću. Postuhmno je zahvalnica pripala i Draženu Perendiji.

R. TASIĆ –visegradskevijesti.com