Hrana i piće

Medni užitak

med

 

Med je jedan od najčudesnijih i najsavršenijih prirodnih proizvoda. Od kako je počeo da se koristi, više mu se nije moglo odoleti.

Blagotvorna svojstva meda od davnina su poznata čoveku. Ne može se precizno reći da li je bolji kao hrana ili kao lek.

Koristio se u ishrani, kao jedini izvor šećera, ali i za negu kože i kose. Služio je za spravljanje pića koje se zvalo medovina, u Egiptu se upotrebljavao za balsamovanje, u staroj Indiji za konzerviranje voća i pravljenje kolača, a pominje se i u Bibliji i spisima stare Grčke.

Svako ko je pokušao sam da ga proizvede uverio se da je to prava nauka, iako izgleda da pčelama da stvore ovaj nektar treba od „opreme” samo košnica i cvetna livada. Ali ne bi ova mala stvorenja uspela da proizvedu tolike tone meda ako im se ne obezbedi odgovarajuće stanište. Smatra se da ne postoji loš med, samo loš pčelar.

Jedna kašika meda ima 64 kalorije, dok ista količina šećera ima 46 kalorija. Med može veoma uspešno da zameni šećer u kolačima i drugim desertima. Zbog velike količine fruktoze slađi je od šećera, pa je za isti recept potrebna duplo manja količina meda, nego šećera.

[ads1]

 

Predstavlja mešavinu šećera i mnogih drugih materija.

Bogat je raznim vitaminima i mineralima koji su neophodni za održavanje dobrog zdravlja. Tu spadaju gvožđe, cink, kalcijum, fosfor, kalijum, bakar, magnezijum, mangan, hrom i selen, brojne aminokiseline…

Jedino se ne preporučuje osobama obolelim od dijabetesa.

Ova visoko vredna namirnica je eliksir života koji bi svaka porodica trebalo da ima u svojoj kuhinji i da je redovno koristi u ishrani.

Za podizanje imuniteta i popravljanje opšteg stanja organizma potrebno je svakoga jutra, pre jela, uzeti po kašičicu meda, po mogućstvu s polenom. Pritom med što duže treba držati u ustima da se otopi, pa tek onda progutati da bi lekovite materije lakše dospele u krv.

I uz musli i u salati
Kada se stavlja u čaj ili mleko mora se pripaziti da napitak nije prevruć, pošto u dodiru s visokim temperaturama med gubi lekovita svojstva.

Med je i odličan dodatak žitaricama za doručak, koristi se i kao preliv za salate i kod pripremanja slanih jela, a lepo se kombinuje i sa sirevima.

Tamniji – aromatičniji

Prema proizvodnji deli se na vrcani, topljeni i med s komadićima saća. Med treba da bude gust i mutan. Tamnija boja, jača aroma. Fabrički medovi su često previše bistri i ređi, dok se prirodni čak često kristališu. To mnoge dovodi u sumnju da li je med pravi. Odgovor je – da, pravi med se vremenom kristališe i po tome se razlikuje od falsifikata. Takav med je trajan proizvod. Treba ga čuvati na sobnoj temperaturi, a ne u frižideru, dalje od svetla i u čvrsto zatvorenoj tegli.

(Foto Piksabej)

[ads2]

 

POGAČICE S MEDOM

Potrebno je:

  • 250 g brašna
  • 50 g šećera
  • na vrh noža soli
  • na vrh noža karanfilića
  • na vrh noža cimeta
  • strugana kora od limuna
  • pola kašičice sode bikarbone
  • 200 g meda
  • 100 g seckanog badema

 

U med dodati kašičicu vode i malo zagrejati da se rastopi. Zatim pomešati s ostalim sastojcima. Umesiti glatko testo, razvući ga oklagijom debljine prsta i formirati okrugle pogačice prečnika oko pet santimetara. Poređati ih u pleh i peći u rerni na srednjoj temperaturi dok ne porumene. Tople premazati medom i služiti.

politika.rs