Postojeći Zakon o saobraćaju Republike Srbije propisuje da je svaki vlasnik automobila, u periodu od 1. novembra do 1. aprila, obavezan da na svom vozilu ima zimske gume u uslovima kada su na putu prisutni sneg, led ili poledica. To znači da minimalna dubina šare pneumatika u tim uslovima ne sme biti manja od četiri milimetra. Ostavimo, nakratko, zakon po strani. Zimske gume osiguravaju bezbedniju vožnju pri otežanim uslovima kao što su vlažan kolovoz, sneg i led. Zbog toga je dobar odabir zimskih guma neophodan, pre svega, za vašu bezbednost.
U nastavku teksta pokušaćemo da vam olakšamo odabir zimskih guma i pružimo vam sve neophodne informacije u vezi sa tim.
Kada je vreme za zamenu zimskih guma?
Najvažniji pokazatelj da li je došlo vreme za zamenu pneumatika je dubina profila. Ukoliko je dubina šare manja od četiri milimetra – Vaše zimske gume su “zrele” za zamenu. Neki proizvođači guma na njih postavljaju markere koji vam olakšavaju da utvrdite nivo potrošenosti pneumatika. Ti markeri su obično logo ili neki drugi reljefni simbol koji, kada se izliže, znači da je vreme za zamenu. Najveće evropsko automobilsko udruženje (ADAC), preporučuje zamenu pneumatika posle najviše pet godina od montaže.
Pored same dubine šare uvek treba proveriti i da nema nekog fizičkog oštećenja koje može dovesti do oštećenja same gume u situacijama koje je nemoguće predvideti.
[ads1]
Koliko guma je potrebno zameniti istovremeno?
Pneumatici na vozilu se ne troše ravnomerno. Ukoliko utvrdite da nisu sve gume došle u stanje kada je neophodna njihova zamena, sasvim je u redu da promenite samo dve gume. Ipak, imajte u vidu preporuku da novi pneumatici treba du budu isti kao oni koje zadržavate na vozilu. Korišćenje različitih guma nosi sa sobom rizik da one ne prijanjaju podjednako na podlogu što može dovesti do neželjenih situacija.
Dimenzije zimskih guma
Postoji nekoliko načina da utvrdite tačne dimenzije guma za vaš automobil. Taj podatak se nalazi u priručniku koji se dobija uz automobil. Ukoliko ste izgubili priručnik ili ga niste ni dobili (što se često dešava prilikom kupovine polovnog vozila) dimenzije pneumatika su gotovo uvek označene na šasiji, uglavnom u okviru vrata, ili na unutrašnjoj strani poklopca rezervoara.
Ukoliko se, i pored toga, dvoumite da li da uzmete šire ili uže pneumatike, imajte u vidu da su uži preporučljiviji za loše vremenske uslove jer povećavaju pritisak koje vozilo vrši na kolovoz i time poboljšavaju prijanjanje, što povećava pouzdanost vozila.
Oznake na gumama
Oznake na pneumaticima pokazuju njegove najvažnije karakteristike – širinu i profil gume, prečnik točka, indekse opterećenja i brzine.
Uzmimo, za primer, oznaku 155/70 R13 75T:
- 155 označava širinu pneumatika izraženu u milimetrima
- 70 predstavlja odnos između visine bočnog zida i širine gume, izražen u procentima
- R označava radijalnu konstrukciju gume
- 13 označava prečnik felne izražen u inčima
- 75 predstavlja indeks opterećenja, odnosno nosivosti, i pokazuje nosivost koju svaki pneumatik pojedinačno može da podnese. Ovde je važno napomenuti da nosivost guma nikako ne sme biti manja od nosivosti samog automobila.
- Slovo T označava maksimalnu brzinu koju pneumatik može da izdrži pri dozvoljenom opterećenju
Pored ovih, na pneumatiku je često moguće videti i sledeće oznake:
- DOT – datum proizvodnje pneumatika
- M + S – guma namenjena za blato i sneg (Mud + Snow)
- RFT – Run Flat ili Run On Flat je posebna vrsta guma koje omogućavaju nastavak vožnje ukoliko se guma probuši ili izduva
- C – pneumatik namenjen za laka terenska vozila
- XL – guma je ojačana i ima veću nosivost (Extra load)
Uticaj performansi automobila na izbor guma
Kada se govori o odnosu pneumatika i performansi automobila, gume se uglavnom dele na:
- Standardne pneumatike – pogodne za vozila koje karakterišu niži indeksi brzine
- High Performance – pneumatici za vozila visokih performansi
- Ultra High Perfomance (UHP) – pneumatici za sportska vozila
Ukoliko vam automobil služi uglavnom za gradsku vožnju najbolji izbor su standard pneumatici dok je za vozila vrhunskih performansi najbolje koristiti premium UHP gume nešto višeg cenovnog ranga, ali posebno napravljene da isprate visoke performanse automobila.
[ads2]
Saveti za kraj
Nakon što smo rasvetlili najvažnije aspekte u vezi sa izborom odgovarajućih zimskih pneumatika, sumiraćemo sve ono što treba uzeti u obzir prliikom njihovog odabira.
Prilikom vožnje u zimskim uslovima izuzetno je važno da pneumatici imaju što bolji kontakt sa podlogom. Uže gume omogućavaju lakše i bolje upravljanje vozilom, pogotovo u ekstremno teškim situacijama kao što je vožnja po mokrom ili snegom prekrivenom kolovozu. Naravno, u ekstremnim vremenskim uslovima, pored kvalitetnih zimskih pneumatika, ključna je i adekvatna zimska oprema.
Pre kupovine zimskih guma pokušajte da predvidite koliko kilometara godišnje prelazite. U slučaju da vaš automobil koristite uglavnom za gradsku vožnju najbolji izbor su standardni pneumatici srednjeg ili nižeg kvaliteta. Za vozila koja prelaze više od 50.000 kilometara godišnje, savet je koristiti gume što boljeg kvaliteta.
Ukoliko i nakon svega ovoga niste sigurni da ćete napraviti pravi izbor ili jednostavno ne želite time da se bavite, pitajte nas za savet. Mi ćemo vam uvek izaći u susret i obezbediti vam najoptimalnije rešenje koje će na najbolji mogući način zadovoljiti sve vaše potrebe.
rts.rs