U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, zasadi šljive se nalaze u fazama obezbojavanja lišća ili je svo lišće opalo. Vlasnicima šljivika se savjetuje sprovođenje tretmana preparatima na bazi bakra, nakon što opadne oko 70 odsto lisne mase.
Cilj je smanjenje infektivnog potencijala prezimljujućih formi patogena prouzrokovača: šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum), monilioze koštičavog voća (Monilinia spp.), bakterioznih oboljenja i drugih.
Šupljikavost lista je bolest koja napada sve vrste koštičavog voća. Osim šljive, napada i breskve, nektarine, trešnju, višnju, kajsiju. Napada list, plod i mladare.
Jesenje tretiranje treba obaviti nekim od registrovanih preparata na bazi bakra:
Cu iz bakar oksihlorida 4 l/ha ili
Cu iz bakar oksihlorida 1,5-2 kg/ha ili
Cu iz bakar hidroksida 0,6%.
Kada obaviti jesenje prskanje koštičavog voća?
“Prije hemijskih mjera zaštite se preporučuju i agrotehničke mjere njege zasada kao što je sakupljanje i uništavanje opalog lišća tamo gdje je to moguće, uklanjanje oboljelih i polomljenih grana i mumuficiranih plodova”, poručuju iz PIS-a.
Preporuka je da se jesenji tretman sprovede po mirnom i suhom vremenu na temperaturi vazduha višoj od 7°C, uz utrošak veće količine tečnosti radi što bolje pokrivenosti biljaka depozitom primijenjenog preparata.
(Agroklub)