Zanimljivosti

Iz kućne biljne apoteke: Kamilica, žalfija, šljez…

kamilica-1

Mada su nam na raspolaganju brojni lijekovi, danas se vrlo rado okrećemo prirodi i njenim isjeliteljskim moćima.

Upravo zato bi svaka kuća trebala imati svoju malu biljnu apoteku. U njoj bi se obavezno trebali naći kamilica, žalfija, nana, šipurak (šipak), korijen bijelog sljeza i kim…

Kamilica – za žene i djecu

Kamilica je najviše istražena i iskušana ljekovita biljka, a jedno je od najboljih sredstava za žene i djecu. Ljekovito djeluje kod svih upala kože i sluznice.

U takvim slučajevima preporučuju se topli oblozi ili kupke. Ovi oblozi smanjuju upale mrežnice oka i upale uha. Kamilica umiruje grčeve i bolove pa čaj od kamilice rado piju trudnice.

Maloj djeci se kamilica odavno preporučuje u slučaju «frasa». Ona smiruje razdražljivost, pomaže kod nesanice i umora. Vlažni topli oblozi od kamilice pokazali su se odlični kod žena koje su nakon poroda dobile hemoroide.

Danas se smatra da bebama koje doje do četiri mjeseca ne treba davati ništa osim mlijeka. Ovo je opravdano mišljenje zbog toga što,ako bebi stalno dajete čajeve, ona će manje popiti majčinog mlijeka a tako će i slabije napredovati.

Majci to stvara probleme, jer ako beba ne povuče dovoljno mlijeka, automatski se stvara manje mlijeka za sljedeći obrok. Zato se čaj od kamilice daje nekoliko puta dnevno po koju kašičicu.

Čaj od kamilice

Čaj se pravi tako da u 100 ml vruće vode stavite nekoliko osušenih cvjetića kamilice, a možete dodati i koje zrno kima (pomaže bebama koje imaju grčeve). Ostavite da poklopljeno stoji deset minuta, procijedite i dajete bebi na kašičicu. Čaj olakšava probavu, otklanja nadutost i normalizira stolicu. Pomaže protiv prehlade.

Kupka od kamilice

Kupka od kamilice se pokazala odličnom za bebe jer umiruje kožu, osvježava i jača. U pripremljenu vodu za kupanje bebe stavite kamilicu u platnenoj vrećici i objesite na kadicu. Možete napraviti i uvarak, tako da 15 g cvjetova kamilice uzavrete u 200 ml vode, pokrijete da odstoji 10 minuta, procijedi i doda kupki.

Šta može žalfija

Čaj od žalfije je veoma važan za majke koje trebaju prestati dojiti, jer njegovo povećano konzumiranje umanjuje izlučivanje mlijeka. Za malo veću djecu čaj se može koristiti za grgljanje kod upala grla i ždrijela i ispiranje usta kod afti, te pojave fistula kod mliječnih zuba i upala desni.

Sljez – bez kuhanja

Korijen bijelog sljeza zbog svojih sluznih tvari se nikad ne smije kuhati jer bi se ljekovite tvari na visokoj teperaturi uništile. Čaj se priprema tako da se jedna kafena kašika korijena sljeza pokiseli u čaši hladne vode, poklopi i svako malo promiješa. Nakon 30 minuta se procijedi.

Djeci se daje samo nekoliko kašičica dnevno, a odrasli mogu piti i više. Sljezov čaj se pije kod kašlja, bronhijalne astme, bronhitisa i katara u plućima. Djeci starijoj od godine dana možete staviti kašiku meda u čaj. Bebama i djeci se daje i kod povraćanja s proljevom i to obavezno nezaslađen.

Kapi za nos od korijena sljeza vrlo su dobre i upotrebljavaju se za bebe.Prave se na isti način kao i čaj samo se uzima manja količina – dva-tri korjenčića u pola čaše vode.

Šipurak

Šipurak (ili šipak) ubraja se u plodove najbogatije vitaminom C. Sadržaj vitamina C se ne smanjuje kuhanjem. Majkama koje doje preporučuje se uzimanje šipurkovih proizvoda, pa makar to bio samo šipkovog čaja. Djeci se čaj daje kod probavnih smetnji (proljev). Čaj se priprema tako što se plod kuha 5 do 10 minuta.

narodnilijek.com