Sigurno ste barem u nekom trenutku svog života maštali o tome da imate svoju baštu i zamišljali kako bi ona mogla da izgleda. Dok neki preferiraju više zelenila, drugi više vole cvetnice. Ja dok ove redove pišem zamišljam svoje bordure sačinjene od ruža čajevki. A na šta ste vi pomislili?
Međutim, ono što većina vlasnika iz sebi znanih razloga imaju potrebu da ograde svoje bašte. Neki to rade zbog privatnosti, drugi iz bezbednosti, a treći jednostavno zaklona (promaje – čuvene srpske boljke). Međutim, granice bašte ne moraju nastati samo iz ovih razloga, barem ne mora to biti tako vidljivo, već one se mogu oplemeniti i tako predstavljati ukras bašte, odnosno zajedno sa celokupnim ambijentom činiti celinu.
U gradskim sredinama zbog ograničenog prostora, bašta se često posmatra kao deo kuće. Stručnjaci smatraju da glatki obojeni zidovi mogu pojačati vezu između enterijera i eksterijera, pogotovo kad su iste boje.
[ads1]
U seoskim baštama situacija je potpuno drugačija. Mašta ovde može doći do izražaja primenom ručno izrađenih elemenata, ograde od vrbovog ili leskovog pruća. Negde će bolje ,,leći’’ kameni bez maltera.
Najbrži način da se osveži ograda bašte jeste bojenje ograde ili zida. Treba voditi računa kako bi uklopili materijale i odgovarajuće biljke koje će se lepo slagati sa pozadinom.
Slaganje boja u bašti
Često se pitate da li se neka boja uklapa u kompletan ambijent, koju bi nijansu iskoristili i šta je najpogodnije primeniti.
Ukoliko primenite kontrast boja, stručnjaci kažu stimuliše se čulo vida kada se spoje. Takođe smatra se da topla boja daje energiju kombinaciji hladnih boja. Sa druge strane, harmonične boje, ako uzmemo crvenu ublažićemo je tako što ćemo iskoristiti biljke koje imaju skladne zelene listove. I za one hrabrije ,,trijade“ boja napravljene od trouglova spektra, daju raznolikost i snažne kontraste. Naročito se lepo slažu ako preovlađuje jedna boja cvetova, a ističe je druga koja je znatno manje upadljiva.
Cvetovi plave boje vrlo su retki, ali su predivan prizor – naročito su lepi akvamarin ili kobaltno plavi i teget cvetovi. Za ove svrhe dobro će vam koristiti Agapanthus, Corydalis flexuosa, Meconopsis grandis, Polemonium caeruleum i sl.
Ukrasne trave zasađene u grupama podariće šemi sađenja moderan i prefinjen izgled. Kako bi se postigao što bolji efekat, treba kombinovati različite boje i listove. Neke od ukrasnih trava su : Carex morrovi ,,Zlato zauvek“, Imperata cylindrica ,,Rubra“, Pennisetum setaceum ,,Rubrum“, Unicinia rubra…
Unesite boje i tokom zime
Zahvaljujući obojenoj kori, pojedini varijeteti svibe (Cornus) i vrbe izgledaju spektakularno i nakon što im opadne lišće. Boja je najintenzivnija na mladim stabljikama.
Kako biste podstakli rast novih stabljika, koje su uvek najlepše obojene, svakog drugog proleća treba odseći žbunje koje je uzgajano do nekoliko centimetara iznad tla.
Do leta će se žbun fino formirati, predstavljajući lepu pozadinu oza cvetnica. U jesenjem periodu, mnoge vrste svibe, krasi lišće divnih boja.
Staze, stepenice, promena nivoa
Staze su kostur bašte, pa treba pažljivo razmisliti o pravcu njihovog prostiranja i korišćenju materijala.
Dobro postavljena i privlačna staza predstavlja i ukrasni detalj. Variranje širine malterisanih spojeva omogućava kretanje po pravilno oblikovanim ciglama ili pločama.
Blago krivudav put i lepe biljke s obe strane ublažavaju izgled staze. Staze u bašti ne treba da budu samo praktične, materijali koji se biraju treba da budu usklađeni sa stilom bašte i da se slažu s postojećim kamenom i ciglama. Mesto gde staza vodi npr. trema ili terase, treba da bude obložen istim ili sličnim materijalima kako bi se stvorio utisak povezanosti i toka. A nekada su najbolje baštenske staze su napravljeni od dva različita materijala : cigala i kamenih ploča, šljunka i drvenih oblica, kamena i trave ili betona i kremena. Uredno pokošena staza vodi kroz livadu (travnatu stazu) unosi mir i sklad.
Učinite svoju stazu jedinstvenom sa improvizovanim materijalima poput polomljenih keramičkih pločica, komadića grnčarije, delova staklenih glaša i sl. Zatim, materijali različitih dimenzija daju specifičan izgled stazi. Reciklirane materijalne možete upotrebiti za starinski izgled.
[ads2]
Jezera i vodene površine
Voda će oživeti svaku baštu zato što reflektuje svetlost, podstiče kretanje i stvara zvuk.
Zidna česma i umivaonik ili mali vodopad ispunjavaju žuborom vode dvorišnu baštu u gradu i prigušuju uličnu buku.
Treba predvideti adekvatan prilaz novom jezercetu i ostalim vodenim površinama, baš kao i prostor za sedenje. Takođe, treba koristiti svetle materijale, na primer, svetle ploče za površinu oko jezera da bi se naglasila iluzija svetlosti i prostora.
Kamenje u jezeru koje kao da pluta na površini vode zaista lepo izgleda. Da bi se stvorila iluzija plutanja, kamenje se mora postaviti na čvrsto postolje od cigala sa isturenim prepustom.
Biljke za duboku bodu koje uspevaju na dubini od 30 do 90 cm u koje sse ubrajaju i lokvanji su : Nymphaea ,,Froebelli“ (ružičasti lokvanj), Nymphaea ,,Marliacea Chromatella (limun-žuti lokvanj), Nymphaea ,,Valter Pagels“ (beli lokvanj), Zantedeschia aethiopica (bela kala).
Preporuke biljaka za oivičavanje su : Bergenija, Euonymus fortunei ,,Srebrni stub“, Francuska kadifica (Tagetes), Liriopa, Minijaturna ruža ,,Bejbi maskerada“, Potentilla mandschurica ,,Manču“, Salvia officinalis ,,Ikterina“, Santolina.
Autor: Olivera Mićić
Izvor: Domaćinska kuća