[ads1]
General Goran Sarić kaže da je zadovoljan što je dočekao pravdu i satisfakciju i u ovom postupku.
– Nije mi jasno zašto su se uopšte žalili, pogotovo što tužbeni zahtjev nije bio ni previsok. Ali sada je i to završeno, iako su meni mnogo značajnije bile presude kojima sam oslobođen optužbi za ratne zločine – kaže Sarić.
Sarićev advokat Ozrenka Jakšić kaže da nije ni očekivala da će apelacija biti prihvaćena, ističući da je iz presuda redovnih sudova, kao i revizija kojima su potvrđene oslobađajuće presude, bilo očigledno da su navodi iz apelacije potpuno proizvoljni.
– Tužbeni zahtjev za naknadu bio je postavljen u okviru postojeće sudske prakse i u skladu sa ostalim odlukama u takvim slučajevima. Nisam u ovom trenutku potpuno sigurna, ali čini mi se da je tužbeni zahtjev oko 26.000 KM – kaže Jakšićeva.
Prema njenim riječima, iz Pravobranilaštva BiH su u apelaciji tvrdili da propisima nije regulisano pravo na naknadu štete u ovakvim slučajevima, što apsolutno nije tačno.
[ads2]
Hronologija
General Goran Sarić prvi puta je uhapšen 1. novembra 2011. godine po optužnici Tužilaštva BiH za ratne zločine u sarajevskom naselju Nahorevo. Prvostepenom presudom u avgustu 2013. bio je osuđen na 14 godina zatvora, ali u novembru naredne godine pravosnažno je oslobođen odgovornosti. Samo dan nakon prvostepene presude u tom predmetu, ponovo je uhapšen po optužnici za ratni zločin u Srebrenici, ali u tom predmetu su i prvostepena i pravosnažna presuda bile oslobađajuće. Tokom tih postupaka, general Sarić je više od sedam mjeseci proveo u kućnom pritvoru, Bijeljinu u kojoj živi nije smio da napušta tri godine i deset mjeseci, a zabrana putovanja trajala mu je skoro četiri i po godine.
glassrpske.com