Aktuelnosti RS

Domaćinstvo se vratilo u učionice

20201108231008_339108

 

 

Kulinarstvo i zdrava ishrana, kultura stanovanja, recikliranje, kaligrafija, te tehnike krojenja i šivenja samo su neke od tema koje učenici četvrtog, petog i šestog razreda u školama širom Republike Srpske izučavaju u okviru fakultativne nastave.

Uz inovirane nastavne planove i programe, te digitalizaciju pojedinih udžbenika za osnovce, reformom osnovnog vaspitanja i obrazovanja, u učionice se kroz programe fakultativne nastave vratilo tradicionalno domaćinstvo, koje su u okviru obavezne nastave savladavali naši roditelji. Osim toga, tu su i program mali programeri, te kaligrafija. Iako se pandemija virusa korona ispriječila na putu đacima i nastavnicima koji nisu u mogućnosti da potpuno realizuju fakultativnu nastavu, interesovanje osnovaca je veliko.

[ads1]

 

 

Rukovodilac ekspertskog tima za reformu predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja u Republičkom pedagoškom zavodu Nina Ninković pojašnjava da je riječ o programima koji nisu nadogradnja redovnih nastavnih programa, poput dodatne nastave, te nisu obavezni za sve đake.

– Zamišljeno je da se realizuju sa učenicima različitih razreda, ali u okviru jedne trijade, a u ovom slučaju riječ je o đacima četvrtog, petog i šestog razreda, s obzirom na to da baš u tom uzrastu djeca treba da šire i razvijaju svoja interesovanja – rekla je Ninkovićeva za “Glas Srpske”.

Programi su, dodaje ona, osmišljeni tako da bi istovremeno trebalo da ih izučavaju učenici različitih razreda, što daje kvalitativni doprinos realizaciji programa, jer đaci različitog uzrasta i sposobnosti, ali istog interesovanja, izučavaju određene sadržaje, uče jedni od drugih, podučavaju se međusobno, istražuju i imaju različita iskustva.

Ninkovićeva naglašava da osnovci najveće interesovanje pokazuju za program domaćinstvo jedan, u okviru kojeg izučavaju kulturu stanovanja, recikliranje, te kulinarstvo i zdravu ishranu, ali i za kaligrafiju, te tehnike krojenja i šivenja u okviru domaćinstva dva.

– Zbog epidemiološke situacije za sada nije moguće miješanje učenika iz različitih razreda, pa se u skladu s tim ove teme izučavaju u školama gdje veća grupa učenika iz jednog odjeljenja iskaže interesovanje za to – pojasnila je Ninkovićeva.

[ads2]

 

Prve korake kada je riječ o učenju i savladavanju novih vještina mališani naprave već u vrtićima, koji nisu samo ustanove za čuvanje djece. A da bi što spremniji kročili u učionice, Srpska je Akcionim planom za promjene u oblasti predškolskog, osnovnog i srednjeg vaspitanja i obrazovanja predvidjela i inoviranje programa za predškolce. Naime, program predškolskog vaspitanja i obrazovanja iz 2007. godine nastoji se inovirati u smislu da ishodi budu preciznije definisani, kako bi se obezbijedile što kvalitetnije razvojne promjene kod djece.

– Nije važno da vaspitač samo obradi temu koju je planirao, već i kako se to odražava na dijete, a u predškolskim ustanovama to su igrolike aktivnosti. Sve je zasnovano na igri, a ovom reformom smo željeli da sve bude usmjereno na dijete – naglasila je Ninkovićeva.

glassrpske.com