Čačak

Čačanski srednjoškolci Mašinsko-saobraćajne škole udahnuli život junacima dela „Na Drini Ćuprija”

Profesorka Srpskog jezika i književnosti Tamara Pantović u Mašinsko-saobraćajnoj školi u Čačku, povodom pedesetogodišnjice smrti našeg Nobelovca Ive Andrića,

a i kako bi svoje učenike podstakla da čitaju, odlučila se za projekat u nastavi i van učionice na temu: „Analize Andrićevog romana Na Drini Ćuprija”.

Javni čas je održan na kapiji višegradskog mosta, a ideja o ovom projektu nastala je kada je razmišljala na koji način bi mogla da motiviše učenike da pre svega pročitaju delo „Na Drini Ćuprija”.

Tamara Pantović, profesorka Srpskog jezika i književnosti u Mašinsko-saobraćanoj školi, foto: 4N Studio

„Bilo mi je važno da probudim svest kod učenika o tome, koliko je Andrić značajan u istoriji naše književnosti, kao jedini Nobelovac i da radim na popularizaciji te lektire. To je bila polazna osnova od koje smo krenuli, a zatim, jedan deo je naravno, rađen kao redovna nastava to nije ništa novo u prosveti uopšte, to su radile i druge kolege, ali akcenat jeste na upotrebi digitalnih alatki gde je osnovni dramski metod i ono što smo proširili jeste odlazak u Višegrad. Međutim, to nije odlazak kao jednodnevni izlet, već održavanje javnog časa na kapiji višegradskog mosta, jer kapija je srce mosta, kao što je most srce Višegrada. Na tom javnom času dramatizacijom likova, zatim, pričom uopšte o delu i svemu onome što smo radili u nastavi, potom vpžnja brodićem, učenici su uspeli da materijalizuju sve ono što su doživeli u toku čitanja romana. Mislim da na taj način nikada neće zaboraviti niti Višegrad, niti Drinu, niti roman „Na Drini Ćuprija”, a ono što je suštinski da kao srednjoškolci izlaze upoznati sa stvaralaštvom našeg nobelovca”, rekla je Tamara Pantović, profesorka Srpskog jezika i književnosti u Mašinsko-saobraćanoj školi.

Uključenje emitovano u emisiji „Jutro” na Prvoj televiziji

To, je dakle, podstrek da deca čitaju, oni su oživeli likove i odahnuli život romanu.

„Suština je da su pre svega učenici bili ti koji su bili pokretači mnogih ideja. Oni su koristili tehnike, oni su osmišljavali kostime, bilo je sjajno iskustvo I sjajna motivacija, jedan drugi način da izađemo iz okvira učionice i da povežemo nastavni i vannastavni process”, naglasila je profesorka Pantović.

Nikola Popović učenik Mašinsko-saobraćajne škole, foto: 4N Studio

Učenik Nikola Popović u amaterskom filmu, na javnom času na mostu višegradske kapije koji će biti prikazan 10. decembra na dan kada je Ivo Andrić dobio nagradu igrao je ulogu Mehmeda paše Sokolovića.

„Po mom mišljenju ovo je bilo veoma korisno iskustvo, jer smo pročitali samu knjigu, nakon čega smo otišli u Višegrad i doživeli to delo kroz istoriju. To je negde najbitnije, jer smo mogli da kroz našu dramsku ulogu pokažemo šta je Ivo Andrić želeo da prikaže ovim svojim delom. Drugari su, takođe, zadovoljni, jer povezali ono pročitano sa samim Višegradom i svi su ostali pozitivni”, rekao je učenik Nikola.

Dakle, s obzirom na to, da je most je u romanu „Na Drini ćuprija” simbol čvrste građevine koja je večno prisutna, pa samim tim, može se reći da je čitanje važno, koje poput mosta pruža mogućnost našeg usavršavanja na mnogo načina.

glaszapadnesrbije.rs