Sve više renomiranih proizvođača bijele tehnike i druge tehničke robe potrošačima nudi dodatnu garanciju za proizvod ukoliko se registruju onlajn na njihovom sajtu. Međutim, brojni kupci u Srpskoj, naročito oni stariji, nisu upoznati s ovom mogućnošću ili ne znaju kako da popune obrazac na internetu, usljed čega ostaju bez produženog jemstva za svoje uređaje.
Naime, potrošači u BiH za proizvode bijele tehnike mahom od trgovaca i proizvođača dobijaju garanciju da će kupljeni uređaj biti ispravan najmanje dvije godine od dana kupovine. Međutim, pojedini proizvođači kupcima nude i produženje garantnog roka za godinu, dvije, tri, a uslov je da kupljeni uređaj registruju u roku od 30 dana od datuma kupovine.
Trgovci u Srpskoj kažu da su takvu praksu prvi započeli japanski i kineski proizvođači, ali da je u posljednje vrijeme to postao zahtjev i brojnih drugih svjetskih firmi koje proizvode bijelu tehniku.
– Produženu garanciju uz onlajn registraciju nudi sve više proizvođača i mi trgovci nemamo ništa s tim. To je prosto zahtjev proizvođača. Mnogi kupci prilikom registracije imaju problema, ne znaju kako da popune obrazac, traže od nas pomoć, naročito stariji ljudi koji nisu vješti sa upotrebnom moderne tehnologije i interneta – navode u jednoj banjalučkoj prodavnici bijele tehnike.
Predsjednica dobojskog udruženja građana “ToPeeR” Snežana Šešlija tvrdi da mnogi kupci uopšte i ne znaju za ovu mogućnost, kao ni svi trgovci.
– Na dobojskoj regiji trgovci uopšte ne informišu kupce o mogućnosti dodatne garancije, smatram da sami prodavci nisu dovoljno upoznati sa tom informacijom. Garancija je mahom za uređaje dvije godine – kaže Šešlija.
Projektni koordinator u Udruženju za zaštitu potrošača “Don” iz Prijedora Zoran Petoš navodi da garancija trgovca ili proizvođača nije obaveza, već isključivo njihova dobra volja, s tim da potrošači u BiH imaju zakonsko pravo da pokvareni uređaj zamijene ili dobiju besplatnu popravku tokom dvije godine od dana kupovine.
– U skladu sa važećim propisima u BiH kupac ima pravo da reklamira proizvod u roku od dvije godine i to na način da prvih šest mjeseci u slučaju kvara uređaj može vratiti i zatražiti bilo povrat novca ili novi proizvod, a od šest mjeseci do dvije godine ima pravo na jednu besplatnu popravku proizvoda. Ukoliko se isti ponovo pokvari, unutar te dvije godine može zatražiti novi uređaj. I to nije garancija, već zakonsko pravo svakog potrošača. Proizvođač daje garanciju da će njegov uređaj raditi dvije, tri, pet, sedam godina, ali to je njegova volja, na taj način privlači potrošače da kupuju njegove proizvode – pojašnjava Petoš i dodaje da su se i udruženju za zaštitu potrošača obraćali građani za savjet kako da popune obrazac za dodatnu registraciju, ali da to nije toliko često.
Potrošači čija su prava ugrožena mogu se obratiti i inspekciji, a u Inspektoratu RS kažu da su tokom januara i februara ove godine izvršili 26 kontrola po konkretnim reklamacijama potrošača.
– U 18 slučajeva utvrđeno je da su reklamacije bile opravdane. U toku vršenja inspekcijskih kontrola 14 reklamacija je uvaženo i riješeno na licu mjesta, a četiri su riješene nakon naloženih upravnih mjera. Tokom prošle godine inspektori su izvršili 210 kontrola, a u 153 slučaja reklamacija je bila opravdana. Potrošači se najčešće žale na neprihvatanje reklamacija od strane trgovaca za tehničke proizvode i obuću, nešto manje na odjeću, te usluge od opšteg ekonomskog interesa – naveli su u Inspektoratu i pozvali građane da im se obrate kad god smatraju da su im prava na bilo koji način uskraćena.
Edukacija
U Inspektoratu RS kažu da su potrošači u Srpskoj znatno radili na vlastitoj edukaciji i informisanju o svojim pravima, a vidan je i napredak u ponašanju trgovaca.
– Sve češće se susrećemo sa situacijama da se žalbe potrošača rješavaju dogovorom i kompromisom, bez potrebe za preduzimanjem represivnih i kaznenih mjera od strane inspekcije – navode u Inspektoratu.
glassrpske.com