Ekonomija

Vlada Srpske uređuje pravila igre o trgovanju kriptovalutama

677z381_kripto-valute

U poslovanje s ovim sredstvom plaćanja u poslednje vreme sve više, osim bankara, ulaze i doktori, penzioneri, učitelji, pa i domaćice Sve veći broj trgovaca prihvata bitkoin kao sredstvo plaćanja

Vlada Republike Srpske uskoro trebalo bi da uredi pravila igre o rudarenju kriptovaluta. Ministarka finansija RS Zora Vidović najavila je zakon koji će urediti oblast kriptovaluta i elektronske imovine. Taj akt, pojašnjava ona, biće usklađivan sa zakonima koji u toj oblasti postoje u regionu, uz napomenu da je reč o vrlo osetljivom aktu koji bi, ako se usvoji na pogrešan način, mogao izazvati velike probleme.

„Te valute su već prisutne kod nas. S njima se može raditi, ljudi time plaćaju porez. Dohodak koji se ostvari treba da bude oporezovan. U zakonu ćemo precizirati mnoge stvari, usklađujući se sa okruženjem”, kaže ministarka.

 

[ads1]

 

 

Kriptovaluta je vrsta digitalnog novca koji ima sve osobine prave valute, osim što iza njih ne stoji autoritet države, a postoje samo u elektronskom obliku, pojasnili su stručnjaci i naveli da su kriptovalute digitalne novčane jedinice koje bi trebalo da funkcionišu kao nezavisni, decentralizovano kontrolisani i kriptografski šifrovani sistemi plaćanja, a koje ne generiše ili izdaje državna centralna banka, poput evra ili američkog dolara, već se generišu isključivo digitalno.

Oni koji se u Banjaluci već bave ovim poslom nadaju se da bi Srpska mogla da postane nova kriptodestinacija. Veruju da bi u slučaju da se zakonski dobro uredi oblast kriptovaluta, elektronske imovine i rudarenja bila obezbeđena pravna bezbednost svih kriptoaktera, što bi, kako veruju, imalo pozitivan odjek među domaćim i stranim investitorima.

Direktor jedne banjalučke kriptomenjačnice, prvog preduzeća tog tipa u BiH, Nikola Klak, kaže za „Politiku” da su kripotovalute tržište koje je minulih pet godina, a naročito u poslednje dve godine, u velikom usponu. On je pojasnio da se u RS trenutno posluje u skladu s postojećim zakonima, ali navodi da oni nedovoljno precizno definišu neke pojmove koji se tiču kriptovaluta.

„Bilo je interesovanja investitora, ali problem je to što ova oblast nije bila dovoljno regulisana”, kaže Klak i dodaje da je veći broj zemalja EU ili regiona – poput Srbije, koja je najdalje odmakla u pravcu regulacije – doneo zakonska rešenja.

„Verujem da će i naša rešenja pratiti ona u Srbiji, koja su veoma detaljna. Agencija za bankarstvo RS i Ministarstvo finansija, s kojima sarađujemo, iskazuju interes da se ta oblast uredi, svesni da za to sazreva situacija”, istakao je Klak.

Na tvrdnje kako rudarenje kriptovaluta iziskuje velike količine električne energije, pa po nekim mišljenjima treba ograničiti takve poslove, Klak navodi da ti stavovi nisu opravdani, te uverava da „treba iskoristiti priliku”.

On navodi da ova oblast možda ne može doneti veliki broj radnih mesta, ali da indirektna korist može da bude velika za građane i privredu. Zaposleni u ovom sektoru ubeđeni su da bi oblast kriptovaluta mogla biti razvojna šansa RS, naročito kada je u pitanju rudarenje. Po njihovim procenama, u BiH se trenutno time bavi između pet i deset hiljada ljudi. Uveravaju kako u poslednje vreme sve više „krupnijih igrača” pokazuje interes da dođe u RS, gde zakupljuju i opremaju čitave hale.

 

[ads2]

 

 

„Radi se o investitorima iz Austrije, Švajcarske, Nemačke i Italije. Odlučuju se na taj korak jer je kod nas niska stopa poreza, ali i cena struje. Kada bude usvojen ovaj zakon, verujem da će nivo ovih investicija, a pogotovo inostranih, biti znatno uvećan. Imamo predispozicije da od Srpske napravimo novu kriptodestinaciju u svetu”, navode rukovodioci banjalučke kriptomenjačnice.

Regulisanje ove oblasti, kako kažu, mnogo bi značilo i za kriptomenjačnice i berze, ali bi sigurno uticalo i na smanjenje crnog tržišta.

„Na ovaj način biće definisano šta je to digitalna imovina, kako se ona čuva, ko je za šta nadležan, a verujem da će biti regulisano i rudarenje, te izdavanje novih tokena putem blokčejn tehnologije”, navode trgovci kriptovalutama i pojašnjavaju kako kriptovalute nikada nisu pretendovale da postanu zvanično sredstvo plaćanja, već predstavljaju alternativni i sve popularniji oblik novca. Kažu da su ove procese u svetu usporavali iz bankarskog i finansijskog sektora. Ističu kako su se u začecima trgovinom bavili isključivo oni koji su imali informatičko obrazovanje, ali da u poslednje vreme u posao ulaze razni profili – doktori, penzioneri, učitelji, bankari i domaćice.

 

politika.rs