[ads1]
– Svaki dan imamo od 150 do 200 pregleda u našoj respiratornoj ambulanti. Pritisak je ogroman, a sva tajna je u vakcinaciji. Vakcinisani šmrcaju dva ili tri dana i ne liježu u bolničke krevete, dok oni nevakcinisani, nažalost, završe i na respiratoru – istakao je Đajić.
Pune ruke posla imaju i ljekari u respiratornoj ambulanti u bolnici u Gradišci. Direktor te zdravstvene ustanove Rajko Dodik ističe da je prije nekoliko sedmica u toj ambulanti dnevno bilo oko 60 pregleda, a sada i do 180.
– Na sreću kliničke slike su blage i mnogo tih pacijenata se uz odgovarajuću terapiju vrati na kućno liječenje. Bilježimo blagi rast hospitalizovnanih, ali je udar na ambulantu veliki – rekao je Dodik.
Iako se situacija mijenja iz dana u dan, Dodik ističe da je situacija ipak nešto bolja ukoliko se poredi s onim periodima kada je u bolnicama ukupno bilo više od 1.000 “kovid” pacijenata, a potrošnja kiseonika enormna.
– U jeku pandemije trošili smo tonu do tonu i po kiseonika dnevno, a sada oko 500 kilograma tako da je i u tom smislu situacija bolja – kazao je Dodik.
Epidemiološka situacija nakon novogodišnjih praznika pogoršana je i u Višegradu, a direktorka tamošnjeg Doma zdravlja Snežana Đurović rekla je da u toku dana bude pregledano i do 70 pacijenata.
[ads2]
Pulmolog u Domu zdravlja Višegrad Goran Lončarević kaže da je klinička slika u odnosu na ranije talase blaža.
– Ali to ne smije da nas zavara. Ljudi koji su u dobroj fizičkoj kondiciji relativno dobro podnose bolest, međutim postoje i slučajevi komplikacija kod osoba koje imaju pridružena oboljenja, starijih, dijabetičara, lica s povišenim krvnim pritiskom, srčanih bolesnika, gojaznih – naglasio je Lončarević.
glassrpske.com