Svake godine građani Evrope više od 20 miliona puta daruju krv, ali stanovnici BiH, sudeći prema podacima, čine tek neznatan deo tog broja, a svest o važnosti darivanja krvi u BiH još uvek nije dovoljno razvijena.
U BiH se godišnje donira oko 86 hiljada doza krvi, odnosno 56 hiljada u FBiH i 30-ak hiljada u RS.
Jedna puna doza krvi može spasiti čak 3 života, a na više od 3,5 miliona stanovnika, koliko ima BiH, te zalihe dovoljne su za tek pet odsto građana.
Da su zalihe premale, pokazuju i svakodnevni apeli rodbine i prijatelja koji preko društvenih mreža i portala mole građane da doniraju krv za njihove najbliže koji su ugroženi.
Za razliku od BiH, u Hrvatskoj, koja ima 4,2 miliona stanovnika, godišnje se donira duplo više, odnosno čak 180.000 doza krvi, što je 40 davanja na 1.000 ljudi.
– U našoj populaciji najzastupljenije su krvne grupe A RhD+ i ORhD+. One se najviše troše i njih ima najviše u zalihama. Godišnje se donira oko 1.400 koncentrata trombocita sa staničnog separatora, a trenutno raspolažemo sa 510 eritrocitnih i 85 trombocitnih komponenti – rekla je iz Zavoda za transfuzijsku medicinu FBiH Jasminka Kurilić.
Navodi kako su zalihe sveže smrznute plazme oko 10.000 jer se ona može čuvati do 3 godine, a u postocima se mnogo manje troši od eritrocitnih krvnih preparata, čime se stvaraju znatno veće zalihe.
– Transfuzijske ustanove u FBiH, osim Zavoda, nemaju službu za organizaciju i marketing davalaštva krvi. Pomoć Crvenog krsta je nedovoljna ili nikakva, te su stoga one prinuđene pozivati davatelje krvi, a to su uglavnom rodbina ili poznanici – ističe Kurlić, piše Večernji.
Potrebno je da što veći broj građana BiH u svoje godišnje aktivnosti uvrsti i darivanje krvi, a pomoći mogu sve zdrave osobe od 18 do 65 godina.
blic.rs