Većina korisnica sigurnih kuća i žena koje su prošle kroz pakao porodičnog nasilja, kako se pokazalo u praksi, vraća se u nasilno okruženje, jer nisu ekonomski samostalne. Trajno rješavanje njihovog statusa smanjilo bi crne brojke koje u posljednje vrijeme, kako kažu iz fondacija, pokazuju porast ubistava u porodici. I lokalne zajednice, kako navode u ovim fondacijama, trebalo bi da podrže zapošljavanje zlostavljanih žena u narednoj godini, kako bi se njihov problem smještaja i osnovnih životnih uslova trajno riješio.
Ombudsmani BiH ukazali su na potrebu sistemskog pristupa u sprečavanju i prevenciji nasilja nad ženama, a jedna od ključnih aktivnosti je eliminacija učestalih prijetnji i zastrašivanja što kod žrtava stvara stalni strah zbog čega i ne prijavljuju ove slučajeve.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, obudsmani ističu da su svjesni da je najveći izazov nespremnost društva da odbaci stereotipe i predrasude da su nasilje nad ženama i nasilje u porodici “privatna stvar”.
Oni su ukazali na značaj policije u primjeni Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, a pozvali su i nadležne institucije da ojačaju kapacitete centara za socijalni rad da bi mogli odgovoriti na sve veće izazove kada je riječ o ovoj problematici.
Ombudsmani ističu značajan doprinos nevladinih organizacija koje se zalažu za zaštitu prava i zaštitu žena žrtava nasilja i žrtava nasilja u porodici.
Žene žrtve nasilja i žrtve nasilja u porodici mogu se svakodnevno obratiti instituciji ombudsmana u okviru redovnog rada sa strankama, ali se rijetko odlučuju za pokretanje postupka zbog straha i nepovjerenja u institucije, ističu u saopštenju.
Iz ove institucije napominju da žrtve često i odustaju od žalbe i daljeg vođenja postupka.
Za godinu u Srbiji je prijavljeno 19.000 slučajeva zlostavljanja
Ovi podaci su izneseni na debati EU info-centra “Kakav je odgovor na nasilje”, pa kada bi se podijelilo sa brojem dana u godini, ispada da nadležnim organima i organizacijama civilnog društva dnevno stižu po 52 prijave!
“Ohrabrite se i prijavljujte nasilje i diskriminaciju”, apel je koji su uputili učesnici debate povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Oni su pozdravili izmjene Krivičnog zakonika, kojima se uvode nova dejla – proganjanje i seksualno uznemiravanje, ali i naglasili da je potrebna oštrija kaznena politika u praksi.
Predsjednica Autonomnog ženskog centra Tanja Ignjatović istakla je da se najveća opasnost za bezbjednost žena nalazi se upravo u njihovom domu:
– Od 18.746 prijava nasilja, 35 odsto žrtava su djeca, što je 6.500 djece u jednoj godini. Samo u 10 odsto slučajeva centri za socijalni rad su pokrenuli sudski postupak. Kad su u pitanju odrasle žrtve, samo u 3,2 odsto slučajeva je pokrenut sudski postupak.
Apel: Odmah prijavite nasilnike
Predsjednica Koordinacionog tijela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović rekla je da se i Srbija uključila u kampanju “16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama” i apelovala na sve da prijavljuju nasilnike.
Istakla je da je nasilje nad ženama veliki problem u Srbiji i da se ovim problemom treba baviti, ne 16, nego svih 365 dana u godini, kao i da je potrebna stalna edukacija društva da je bilo kakvo nasilje nad ženama nedopustivo.
U tome će, kako je istakla, pomoći i novi Zakon o sprečavanju nasilja u porodici koji je usvojen u parlamentu.
– Dobro znam da je 30 žena platilo glavom zbog nasilnika koji misle da su žene njihova svojina, kao i da je za deset godina ubijeno 326 naših majki, sestri, supruga, jednih od nas. Nasilje nad ženama nije ničija privatna stvar. Prijavite nasilnike i spasite žene – poručila je Mihajlović.
Agencije