Zdravlje

PEDIJATRI UPOZORAVAJU Sa kojim sve simptomima dijete NE SMIJETE da pošaljete u školu i vrtić

Škola

Svaki roditelj dobro zna da je ovo vrijeme kada djeca počinju masovno da šmrkću, slinave, dobijaju temperaturu… ali ono što ih sada zbunjuje i zbog čegi neki upadaju i u paniku jeste kako sa svim tim simptomima u doba korona virusa.

 

reba li odmah da povučem dijete iz škole i vrtića, na koliko dana, da li odmah da ga vodim kod ljekara, ili možda u kovid ambulantu, da li da mu radim saomoinicijativno PCR test, treba li da obavijestim sve sa kojima je bilo u kontaku… Brojna su pitanja pred zabrinutim roditeljima.

Prvo, ono što je činjenica, jeste to da svaki septembar, oktobar pa nadalje, prvenstveno taj povratak u kolektiv, predstavljaju početak sezone respiratornih infekcija. Na sve to dodajte i sezonu alergija koja još traje. Djeca kašlju, imaju temperaturu, curi im nos i grebucka ih grlo. To ne bi bilo ništa zabrinjavajuće bilo kog drugog semptembra, ali ne i ove jeseni u godini korone.

Ono što je izvjesno, to je da roditelji više nego ikada prije, moraju da budu spremni na češće uzimanje bolovanja, jer i zbog najmanjeg simptoma djecu će morati da povuku iz škole ili vritća. Dodajmo tome i to da nije baš preporučljiovo da dugo vremana provode sa bakama i dekama, tako da zaboravite na baka servis ove jeseni i zime.

 

[ads1]

 

Obavještenje vrtića

U prilog tome govori i to što su recimo roditelji mališana centralne prestoničke opštine dobili obavještenje u kome se navodi da u “slučaju sumnje na respiratorne infekcije kod djeteta, roditelja, školske djece i ostalih članova zajedinčkog domaćistva, do dobijanja tačne dijagnoze, a da nije kovid 19, dijete ne dovode u vrtić”.

Takođe, navodi se dalje u obaveštenju za roditelje, u koje je Blic imao uvid, u slučaju sumnje na kovid 19 ili testiranje jednog ili oba roditelja, djeteta, članova zajedničkog domaćisntva ili školske djece, dijete ne dovidi u vrtić do dobijanja rezultata.

Naravno, navodi se i da dijete ne treba dovodi u vrtić ukoliko je neko od članova porodice ili zajedničkog domaćinstva u izolaciji zbog potvrđene zaraze ili rizičnog kontakta.

Svaku nelagodu ozbiljno tretirati

Dakle, šta roditelji da rade, odnosno sa kojim tačno simptomima djeca nikako ne treba da idu u školu i vrtić.

– Sa prvim kašljem, temperaturu i da ne pominjem. Pri pojavi bilo kakvog simptoma respiratorne infekcije dijete treba odvesti kod ljekara da se odrade analize, prvnstveno krvna slika i da se utvrdi šta je sa djetetom. Ja sam za maksimalnu opreznost u ovoj situaciji – naglašava dr Dejan Joneva, pedijatar iz Doma zdravlja “Dr Simo Milošević”.

On objašnjava da je trenutno “simptomatika korona virusa veoma bogata i šarenolika”.

Kreće se od klasičnih simptoma respiratornih infekcija do stomačnih tegoba i zbog toga svaku nelagodu treba ozbiljno tretirati.

Dr Jonev dodaje i da ovakav stav treba da postoji ne samo zbog korona virusa već i zbog sprečavanja širenja drugih bolesti kojima su deca podložnija u velikim kolektivima pa i očuvanja imuniteta mališana.

FOTO: N. R./RAS SRBIJA
FOTO: N. R./RAS SRBIJA

Mora da postoji svijest o ozbiljnosti situacije

Na konstataciju da to znači bolovanje na prvo “kašljucanje” i curenje iz nosa mališana (istini za volju, mnogi roditalji prije doba korone slali su djecu i u školu i vritić i kada kašljucaju i slinave, sve dok “nije ništa ozbiljno”), dr Jonev priznaje da to jeste veliki problem, ali i kaže da treba da postoji svijest o ozbiljnosti situacije.

– Imao sam slučaj kada je otac doveo kćerku sa simptomima respiratorne infekcije i odmah je pitao da li treba da se javi u svoju firmu i kaže da mu je dijete bolesno. Djevojčica je, srećom, imala bakterijsku upalu grla. Razumljivo je da su roditelji prvenstveno zabrinuti za djecu, ali treba da postoji i ta doza odgovornosti da i otac ili majka mogu potom virus da šire na svom radnom mjestu. Zato se i trudimo da roditeljima maksimalno izađemo u susret i da im damo potvrde za bolovanje – priča ovaj pedijatar.

Na kraju, on zaključuje da situacija nije zavidna, ali da moramo biti na oprezu.

Svaka tegoba se mora tretirati ozbiljno, a po potrebi dijete izolovati i pratiti njegovo ponašenje.

Dr Jonev apeluje da treba održati svijest o tome da je situacija ozbiljna kao i pozvao na odgovornost svih građana zarad opšteg dobra.

O djeci i školama danas je govorio i epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović koji je rekao da “nemamo situaciju da se moraju zatvarati škole zbog većeg broja oboljele djece, niti smo apsolutno blizu takve situacije”.

 

[ads2]

 

“Poslodavci da imaju razumijevanja”

U tri niške škole inače javila su se djeca koja ne dolaze na nastavu zbog simptoma sličnih korona virusu, a dr Tiodorović je istakao da je to bilo očekivano i da je veoma važno što se u tim situacijama pokazalo da roditelji, prosvetni radnici i zdravstveni sistem prate situaciju na dnevnom nivou i pravovremeno reaguju.

Rekao je i da poslodavci moraju da shvate da majka ili otac imaju pravo da ostanu sa djetetom, ukoliko se pojavi sumnja da je ono zaraženo korona virusom.

– Treba da shvate da će im onaj radnik koji je oslobođen razmišljanja da li je dijete dobro biti bolji izvršilac poslova kada dođe na posao poslije tih nekoliko dana s djetetom, nego da bude na poslu s prinudom, a da u vrtić ili školu pošalje dijete koje nije potpuno zdravo – upozorio je Tiodorović.

Simptomi korone kod djece drugačija od onih kod odraslih

Podsjetimo i na strana istraživanja prema kojima su simtopmi korone kod djece drugačiji od onih kojih se javljaju kod odraslih.

Naime, dijareja i povraćanje mogu biti ključni simptomi kovida-19 kod djece, tvrde istraživači Kraljičinog univerziteta u Belfastui.

– U našoj grupi dijareja i povraćanje bili su prediktivniji od, recimo, kašlja ili čak poremećaja mirisa i ukusa. Ako zapravo želite da dijagnostikujete infekciju kod djece, morate da počnete da tražite dijareju i povraćanje, a ne samo respriratorne simptome – rekao je jedan od autora studije Tom Voterfild.

Autor Srpskainfo