O Višegradu

O Višegradu

 

Položaj 

Višegrad se nalazi na krajnjem istoku Republike Srpske, odnosno Bosne i Hercegovine, 16 km od granice prema Srbiji, na 43° 47´ 7“ sjeverne geografske širine, i 19° 17´ 35“ istočne geografske dužine. Istočna granica opštine ujedno je i državna granica sa Republikom Srbijom, odnosno opštinama Bajina Bašta i Užice.Sa juga se opština Višegrad graniči sa opštinom Rudo, a sa zapada i sjeverozapada sa opštinama Rogatica i Srebrenica. Opština Višegrad zauzima površinu od 448 km², a prosječna nadmorska visina iznosi 324 m. Najveći dio teritorije opštine pripada šumskom zemljištu (oko 29121ha) i poljoprivrednom zemljištu (oko13.613ha). Opština Višegrad, prema procjeni, danas ima oko 13.500 stanovnika, a sam grad oko 8.000.

Višegrad se nalazi u pojasu umjereno kontinentalne klime. Izražena su sva četiri godišnja doba, a odlikuje se dugim i toplim ljetima (maksimalna temperatura do 40°C) i hladnim zimama (minimalne temperature do -15°C).

Prije raspada bivše Jugoslavije Višegrad se nalazio na veoma frekventnom dubrovačkom turističkom pravcu, kojim su turisti iz Srbije i šire okoline putovali za Dubrovnik i jadransko primorje. Zahvaljujući tome Višegrad je bio atraktivno tranzitno turističko mjesto. Početkom rata ne ovim prostorima 1992. godine ovaj pravac gubi svoj značaj. Posljednjih par godina turisti ponovo počinju da idu ovim pravcem, ali još uvijek u malom broju. Nakon završetka izgradnje turističke pruge Višegrad će ponovo dobiti na značaju, posebno zbog obližnje „Šarganske osmice“ koju već sada posjećuje veliki broj turista. Velike mogućnosti za razvoj turizma pruža i rijeka Drina, jer se Višegrad nalazi na potencijalnom Drinskom pravcu, kako su ga nazvali strani turoperatori.

 

 

 

 

 

Istorija

 

Najstariji tragovi života ljudi na ovim prostorima potiču iz perioda Ilira (1500 god. p.n.e.), kada su ove prostore naseljavala ilirska plemena Autarijati i Ardijeji. U okolini su pronađene njihove grobnice. U kasnijem periodu ovaj kraj je ulazio u sastav rimske provincije „Malavico“. Dolinom Drine je prolazio rimski put „Via Drina“, a u ovaj kraj tada dolaze germanski rudari Sasi, po kojima jedan dio Višegrada i danas zovemo Sase.

U župi, nizvodno od Višegrada, pronađeni su rimski novčići Constantinus I i II. Istraživanjima Zemaljskog muzeja iz Sarajeva iz 1966. godine na području sela Mušići pronađeni su ostaci slovenske keramike iz VI i VII vijeka koji svjedoče o naseljavanju Slovena na ovom prostoru. U okolini Višegrada nalazi se i veliki broj lokaliteta sa srednjovjekovnim stećcima, od kojih su najpoznatija Velika i Mala Gostilja. Zbog svog geografskog, strateškog i ekonomskog položaja Višegrad je imao burnu istoriju i bio meta mnogih osvajača. U vrijeme Stefana Nemanje čitav kraj ulazi u sastav srpske države Nemanjića. Sredinom 14. vijeka bio je pod vlašću srpskog župana Nikole Altomanovića. Tada ovaj kraj zauzima bosanski kralj Tvrtko I i priključuje ga Bosanskom kraljevstvu.

Višegrad se prvi put pominje 1433. godine kada je pripadao moćnoj srpskoj vlastelinskoj porodici Pavlovića, pod čijom je upravom bio i srednjovjekovni grad Dobrun. Na vrhu brda iznad drinskog mosta nalaze se tragovi starog grada ili Pavlovine (po vojvodi Pavlu Radenkoviću). Same ruševine se nalaze na dva mjesta i zovu se „Gornji grad“ i „Donji grad“. Pri dnu starog grada, na nepristupačnim stijenama iznad Drine nalazi se kula koja je u narodu poznata kao“Kula Kraljevića Marka“, a koja je imala ulogu osmatračnice. To je okrugla građevina čija visina danas iznosi 8 m, a za vrijeme Turaka zatrpana je kamenjem kako se u nju ne bi skrivali hajduci i srpski ustanici. Kako je zapisao čuveni turski putopisac Evlija Čelebija, Mehmed Paša je oko 1577. godine sagradio donju Višegradsku varoš, a pošto je postojalo i naselje iznad, odnosno više njega, grad je dobio ime Višegrad. Po turskim izvorima 1544. godine ovaj grad osvaja Osman Paša i on ostaje pod turskom vlašću, sve do Berlinskog kongresa 1878. kada čitavu Bosnu preuzima Austrougarska. Dolaskom Austrougara Višegrad dobija konture gradske sredine. Oni grade vodovod, uvode zemljišne knjige, grade uskotračnu prugu i javne građevine.

Poslije Prvog svijetskog rata Višegrad ulazi u sastav Kraljevine Jugoslavije, u okviru Bosne i Hercegovine . Prvi i Drugi svjetski rat su ostavili grad u ruševinama, većina objekata je bila teško oštećena, uključujući i višegradsku ćupriju. Višegrad se danas nalazi u okviru Republike Srpske, koja je sastavni dio države Bosne i Hercegovine.

 
 

 

Saobraćaj

Još u srednjem vijeku Višegrad je zbog prelaza preko rijeke Drine bio važna tačka na putu Dubrovnik-Sarajevo-Niš-Carigrad i tuda je prolazio veliki broj dubrovačkih trgovaca. Višegrad je uvijek bio važna veza između Srbije i Bosne i Hercegovine, a danas preko njega vodi magistralni put Beograd-Čačak-Užice-Sarajevo. Višegrad se takođe nalazi na sredini najkraćeg puta od Beograda do Herceg Novog, kao i puta od Beograda do Dubrovnika.

Višegrad je komunikacijski dobro povezan sa većim i manjim centrima u RS, Federaciji BiH i Srbiji : Rogatica (46 km), Foča (76 km), Čajniče (55 km), Rudo (40 km), Goražde (40 km), Sarajevo (130 km), Priboj (42 km), Užice (75 km), Beograd (278 km). Kroz Višegrad je do 1970. godine prolazila uskotračna pruga Beograd-Sarajevo. Danas je u turističke svrhe obnovljena njena dionica od Vardišta do Višegrada koja se nadovezuje na čuvenu „Šargansku osmicu“ u Srbiji. Obnovljena dionica uskotračne pruge Višegrad – Vardište svečano je puštena u rad 28. 08. 2010. godine.

 
 
 
opstinavisegrad.com