Auto-moto

Koliko su polovnjaci poskupeli i šta nas očekuje u 2022.

199373608761ab7eec093b2125887616_v4_big

 

Prema mišljenju prodavaca automobila, najveći izazov na tržištu polovnjaka predstavlja njihova manja ponuda i veća cena.

Analiza prosečnih cena automobila oglašenih na sajtu Polovni automobili otkriva da je cena polovnjaka veća za 16 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a za čak 23 odsto u odnosu na period pre pandemije.

Prodavci kažu da je najveći problem nedostatak polovnih automobila u Evropi jer skoro sve fabrike stoje zbog nedostatka čipova i novi automobili se čekaju po šest do osam meseci. Takvoj slici treba dodati i otežano kretanje naših dilera, koji, da bi sada kupili automobil, jedino mogu da se oslone na licitacije, piše RTS.

 

[ads1]

 

 

Prodavac Jovica Radić kaže da je ceo proces ranije, od momenta plaćanja do momenta isporuke automobila, trajao tri nedelje, a sada traje minimum četiri-pet nedelja.

“Više ne može vozilo da se natovari kad dođe kamion, već dobijate termin kada možete da dođete da podignete automobil, jer mali broj ljudi radi u firmama u Nemačkoj”, objašnjava Radić.

I auto-analitičari imaju slično mišljenje da će i polovni i novi automobili posle nove godine poskupeti. Više nema lagera, a zbog zaostatka proizvodnje u EU mnogi dileri ne mogu da naruče vozila.

“Polovna vozila će poskupeti jer su i u inostranstvu ta vozila poskupela. Naša zemlja funkcioniše kao sistem spojenih sudova – ako tamo poskupi, i uvozna vozila će poskupeti, jer je standard tamo porastao, samim tim nova vozila su skuplja, pa samim tim i polovna moraju da poskupe”, kaže automobilski analitičar Dušan Cincar.

Prema statistici sajta Polovni automobili najviše su poskupela mlađa vozila od tri do pet godina. Najviše se i kupuju automobili od tri do pet godina starosti, a najveći promet u jednicama imaju vozila do 2.000 evra.

IZVOR: B92, RTS

[ads2]