Srbija

I čaša vode uz kafu postaje preskupa

kafici

 

Ublažavanje mera najavljuje se i u Srbiji gde bi posle zanatlija i frizerskih salona na red moglo da dođe i otvaranje kafića i restorana – verovatno u prvoj polovini sledećeg meseac. Prema nekim najavama, između 4. i 11. maja.

Iako još nije precizirano kako bi sve to izgledalo u praksi, mada se nezvanično pominje da će u prvoj fazi moći da rade samo oni objekti koji imaju bašte, iskusto država u okruženju, a posebno Hrvatske, pokazuje da za mnoge ugostitelje novi način poslovanja neće biti izvodljiv niti isplativ. Tamo je zabranjeno usluživanje jela i pića u objektima, gosti preuzimaju porudžbine na vratima, barijere od pleksiglasa u baštama su obavezne, a preporučuje se plaćanje karticama. Gde  je moguće preporučuje se otvaranje posebnih ulaza i izlaza za goste.

 

[ads1]

 

Dezinfekcija svega, čaša, pultova, stolova, prostora gde se spuštaju novčanice je obavezna.  U novosadskom Udrženju ugostitelja „Ugons 1946”, koje okuplja 450 vlasnika lokala kažu za „Politiku” da oni još nemaju nikakve informacije šta će ublažavanje mera značiti u Srbiji i nadaju se da neće biti primenjen „hrvatski model”.

– Pisali smo direktno Privrednoj komori i kriznom štabu, ali još nikakvih odgovora nema. Sedimo i čekamo i pratimo šta se dešava u drugim državama.  Ne očekujemo da će bilo ko od nas biti spreman da posle više od dva meseca nerada investira i pokreće posao. Zato se nadamo da tako nešto neće biti uvedeno i kod nas – kaže Dragan Stanojević, sekretar ovog udruženja. On ističe da je situacija u tom sektoru problematična. Prema njihovoj internoj anketi, svega 20 odsto lokala je radilo neku dostavu, tipa kafe, dok su ostali zatvoreni. Za noćne klubove nema, kako kaže, ni naznaka da li će biti otvarani do jeseni. Zato ugostitelji očekuju posebne mere državne pomoći.

– Očekujemo drastičan pad prometa, nema turista, nema para… Za sada, grad je odobrio za one zakupce koji plate u roku da daju samo 20 odsto od cene. Za one koji iznajmljuju prostor od privatnih vlasnika, zavisi kako su se dogovorili. Čekamo kakva će biti situacija sa letnjim baštama i da li će biti olakšica – ističe naš sagovornik.

U Hrvatskoj je ublažavanje mera za sektor ugostiteljstva, koje su počele da se primenjuju pre nekoliko dana, izazvalo veliko nezadovoljstvo.  Vlasnici kafića i restorana u Dalmaciji  udruženo su istupili sa informacijom da će radije lokale držati zatvorenim dok situacija sa pandemijom ne postane jasnija nego da bašte pregrađuju pleksiglasom, odvajaju stolove i raspređuju goste. Ukratko, prenose tamošnji mediji, nadaju se scenariju bliže starom, normalnom. Na nove državne mere gledaju kao na ultimatum, jer prihvatanjem takvih pravila dolaze u poziciju nerentabilnog poslovanja. Prema računici hrvatskih ugostitelja trošak za postavljanje pleksiglasa na terase ili bašte od 200 kvadrata iznosio bi oko oko 13.000 evra, jedan  kvadrat je oko 60 evra. Ko će to da plati, kada nam od ove sezone ne bude možda ništa – kažu ugostitelji.

– Nadali smo se najboljokj sezoni, a umesto toga i čaša vode uz kafu postaje preskupa. Jer tu čašu vode sad treba dezinfikovati, to je posao, sve to košta. Uništeni smo već sada – rekao je jedan od ugostitelja, a piše „Slobodna Dalmacija”.

 

[ads2]

 

 

Kažu da ne mogu da rade po sistemu odabira gostiju, što bi podrazumevalo da grupu od četvoro prijatelja ili porodicu razdvajaju po stolovima udaljenim dva do tri metra. To je nemoguće i zbog toga će, kako ističu, sa otvaranjem kafića i restorana čekati do poslednjeg momenta. Ipak, nadaju se kako će granice ipak biti otvorene a turisti doći, ali da će prednjačiti domaći gosti, što će preokrenuti poslovne mere, cena rada će pasti, broj osoblja će biti smanjen, dok će hrana i piće biti jeftiniji. Pleksiglas, prema mišljenju ugostitelja, blokira osnovnu potrebu ljudi da sede u kafeterijama, a to su druženje, razgovor, bliskost…

– Ne možemo tako da funkcionišemo, država mora da ublaži mere. Pleksiglas je neprihvatljiv. Rukavice kod konobara da, ali maske, to nije to. To odmah asocira na opasnost.  Gost to ne želi, on želi slobodu, odmor – prenose apel ugostitelja hrvatski mediji.

 

politika.rs