Zanimljivosti

Herbarium – Kamilica

Kamilica

 

Nazivi biljke

Familija: Compositae
Narodni: Kamilica
Latinski: Matricaria chamomilla
Ljekarski: Flores chamomillae
Engleski: Camomille
Njemački: Kamille echte
Talijanski: Camomilla
Francuski: La matricaire camomille

 

[ads1]

 

Nalazište:

Raste u blizini naselja, na napuštenim zemljištima, među žitom i uz putove. Najviše je ima u Vojvodini.

Opis:

To je oko 15-30 cm visoka stabljika, dosta razgranata, sa dvostruko perastim listovima. Cvjetne glavice rastu pojedinačno. Mirišu vrIo ugodno. Okus im je malo gorak. Latice su cvijeta bijele, a cvjetište žuto, na presjeku šuplje.

Sadrži:

Kalcij, fosfor, sumpor, smolu, gorke tvari, tanin, gumu i eterično ulje tamnomodre boje, zbog azulena.

Bere se:

Cvate od svibnja do kolovoza. Sabiru se samo cvjetne glavice bez peteljki, u lipnju i srpnju. Suši se u hladu i na propuhu.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Čaj od kamilice za odrasle priprema se od 2 velike žlice cvijeta koji se prelije s 2-3 dl kipuće vode, poklopi pa, poste odstoji 1 sat, pod pritiskom procijedi i zasladi medom. Pije se topao. Taj čaj umiruje bolove, ma gdje se u tijelu pojavili. Kamilica se ne smije kuhati, jer bi kuhanjem isparilo eterično ulje koje je glavni ljekoviti sastav, i bez kojega kamilica nema vrijednosti.

Još uspješnije djeluje prasak od suhe kamilice: uzima se ½ kavske žličice sa šećerom, kao aspirin. Ako se 15 g kamilice prelije s 2,5 dl kipuće vode, ostavi poklopljeno da stoji 10 min. i zatim procijedi, dobiva se čaj koji pijemo topao, dvaput na dan po 1 šalicu, kao lijek protiv prehlade i nekih ženskih bolesti. Pije li se čaj od kamilice u velikoj količini ili koncentraciji, javlja se mučnina i povraćanje.

Novorođenčadi pomače kamiličin čaj protiv grčeva u trbuhu, u nedostatku majčina mlijeka, i protiv prehlade, većoj djeci protiv prehlade i dječjih bolesti, a upotrebljava se i protiv nekih kožnih bolesti i za ginekološka ispiranja. Pomiješan s metvicom (Mentha piperita) pospješuje znojenje, uklanja naduvenost trbuha i navalu krvi u glavu. Pomaže i protiv nervoze.

Pije se po 1 šalica triput dnevno. Protiv hemoroida, bolova bubrega i mokraćnog mjehura piju se po 2 šalice vrućeg čaja dnevno, po jedna u podne i navečer. Jaki čaj od kamilice sluzi za ispiranje i oblaganje očiju u slučaju katara i upale vjeđa, a također i za klistir. Pije li se triput dnevno po 1 šalica toga čaja, pospješuje se znojenje, smiruje živčana rastrojenost i uklanjaju bolovi otvrdnule jetre ili slezene. Topli oblozi od toga čaja na otečenom dijelu trbuha pomažu da oteklina splasne i smekša otvrdnulo mjesto. Oblozi moraju biti topli ili mlaki, pa ih valja mijenjati svakih ¼- ¾ sata: inače ne ublažuju nego cak pojačavaju bolove.

Uz te obloge dobro je piti dnevno po 1-2 šalice čaja pripremljenog od ove mješavine: 4 g gorke djeteline (Menyanthes trifoliata), 4 g pelina (Artemisia absinthium) i 6 g kadulje (Salvia officinalis). Ta se mješavina vina popari s 2,5 dl kipuće vode, ostavi da stoji 10 minuta i procijedi. Pije se toplo. Taj čaj otklanja lose sokove iz tijela putem stolice i mokraće. Dobre su i kupke od kamilice. Za svaku kupku treba 1 kg kamilice.

Za obloge je još bolje smiješati s vodom u kasu jednake dijelove brašna od kamilice i od lanenih sjemenki (stučenih ili samljevenih).

 

[ads2]

 

Parenje kamilicom koristi protiv bolova uha, kolike bubrega, bolova mokraćnog mjehura i žuči, kupke protiv gnojenja kosti i čireva. grgljanje protiv bolesti usne šupljine, zubnih fistula i angine, ispiranje protiv kroničnog nosnog katara. U slučajevima razdora supka, hemoroida, svrbeža i ekcema, te protiv čira na želucu i stvaranja plinova, uzima se u 24 sata 6 puta po 1 kavska žličica kamiličina praska, prije jela, s vodom.

Od tzv. rimske kamilice (Chamomilla romana), također se upotrebljava samo cvijet, i to u iste svrhe kao i obična kamilica. Uz to ona otklanja menstruacione smetnje, jaca tek prsobolnima, a može služiti i za pranje kose, osobito plave.

Prednost je kamilice u tome sto, uzima li se protiv gripe i nazeba, uklanja bolove u glavi, križima i nogama, a da pri tom ne zadržava mokrenje kao neki kemijski lijekovi, nego naprotiv, olakšava izlučivanje mokraće, sto je uz znojenje vrlo važno. Djelotvorniji je jak nego slab napitak od kamilice. Dvije velike žlice kamilice popari se s 2,5 dl kipuće vode, pa se to ostavi da stoji 1 sat, zatim se procijedi tiskanjem i pije poslije obroka. Da bi se izazvao bolji tek, pije se taj čaj nezaslađen, prije jela.

Kamilica utrostručuje broj leukocita, olakša probavu, odstranjuje nadimanje, smanjuje sekreciju pri upali crijeva i normalizira stolicu.

Zbog svih tih dobrih svojstava uzima se jaki čaj od kamilice, pomiješane s jednakim dijelovima gorke djeteline (Manyanthes trifoliata) i valerijane (Radix valerianae), za umirenje i uklanjanje klimakteričnih tegoba u žena.

narodnilijek.com