Beograd – Počasni konzul Srbije u Sankt Peterburgu Genadij Timčenko izjavio je da će gasovod iz Rusije, koji će se graditi kroz Tursku, doći i u Srbiju.
Timčenko je ocijenio da gasovod “Južni tok” nije samo gasovod za Srbiju, nego da je to tranzit gasa preko Srbije u Evropu, a da je “Gasprom” zainteresovan za izgradnju tog gasovoda.
“Finansiranje je važno, ali u datom slučaju je drugostepeno pitanje. Važno je, čini mi se, prvo dobiti sve propisane dokumente za izgradnju samog cjevovoda, odnosno dozvole onih zemalja kroz koje treba da pođe. Ali, ako mi dođemo do Turske biće daleko jednostavnije doći do Srbije preko Balkana i mislim da je to realno”, rekao je Timčenko za “Sputnjik”.
Timčenko je izjavio da će se na funkciji počasnog konzula baviti svim neophodnim pitanjima koji će se javljati među srpskim građanima koji se nalaze na teritoriji Rusije, posebno u regionu djelovanja konzulata – u Lenjingradskoj i Arhangelskoj oblasti.
“Razmišljaćemo o tome kako da ojačamo naše ekonomske veze, da se u tome pomažemo. Zapravo, mislim da je to jedna od važnih tema pošto sam ja biznismen i imam određene mogućnosti i verovatno ću moći da učestvujem u nekim projektima koji će možda biti u Srbiji ili u zajedničkim projektima Srbije i Rusije”, rekao je Timčenko.
Ističući da u energetskoj sferi Srbija i Rusija imaju velike mogućnosti za saradnju, Timčenko je ocijenio da ima perspektive u razvoju petrohemijskog kompleksa u Srbiju.
On je ocijenio da je Zapad pogriješio kada je pomislio da će se zbog sankcija “sve srušiti u Rusiji i da će se napraviti neka socijalna tenzija”.
“Oni bi trebalo da razmotre to pitanje i što prije ukinu sankcije, to bolje po njih, jer ekonomski gledano Rusija trenutno pronalazi druge države, radi sa drugim državama. Rusiju je nemoguće u potpunosti izolovati, ona će sarađivati sa Kinom, sa Indijom, sa Pakistanom i, naravno, sa Srbijom”, rekao je Timčenko.
On je istakao da su zbog odluke Srbije da neće uvoditi sankcije Rusiji, odnosi dvije zemlje i dalje dobri i prijateljski.
Odgovarajući na pitanje može li Srbija da postane neka vrsta mosta između Rusije i EU, Timčenko kaže da razumije problem Srbije – biti u Evropi, a ne biti dio EU.
“To je, ekonomski gledano, veoma teško. Međutim, ne mislim da Evropa previše voli Srbiju. To je istorijska činjenica. Razumijem zašto Srbija na silu teži ka Evropi, ali pri tome ne vidim veliku ekonomsku perspektivu za Srbiju. Odnosi, na primjer, sa Rusijom, s obzirom da nema carina zbog Sporazuma o slobodnoj trgovini, omogućavaju da se bez dodatnih troškova plasiraju srpski proizvodi na rusko tržište”, rekao je Timčenko.
On je podsjetio na to da je Rusija ogromno tržište i svako u Rusiji može da pronađe tržišni udio u bilo kojoj industriji.
Timčenko je ocijenio da će u Evropi “da žive drugi ljudi i od toga prijeti velika opasnost, jer će Evropljani izgubiti svoj identitet”.
Na pitanje da li pritom ima u vidu izbjeglice i ima li rješenja za Srbiju, Timčenko je odgovorio da je “veoma teško biti mala i nezavisna država, ali je daleko ispravnije biti suverena država nego biti negdje sa nekim, sa svakodnevnim kompromisima i boriti se sa komplikovanim situacijama”.
“Rusija je daleko veća zemlja, ali mislim da ona može tako da razmišlja. Ne možemo reći da je ona ekonomski jača od SAD ili Evrope. Međutim, ona ima svoj stav”, rekao je Timčenko.
srna