Aktuelnosti Višegrad

U SUSRET VIDOVDANU-DONATORSКO GUSLARSКO VEČE


U bioskopskoj sali u Andrićgradu, u organizaciji Guslarskog društva i Pjevačke grupe „Rade Jamina“, održano je donatorsko veče s ciljem prikupljanja sredstava za nastavak liječenja Višegrađanina Stefana Đurića.



Blagosloveći ovaj skup otac Savo Trivković je istakao da je ovakvo okupljanje dio zavjeta za koji živimo.
„Sabrali smo se i oko jedne duše čije ime znači krunisan, krunom ovjenčan, ime koje je nosio i otac svetoga Save, ime grčkog porijekla Stefanos. Na ovakvo sabranje nas obavezuje i Кosovski zavjet,koje dobija veći smisao jer se dešava pred Vidovdan. Poslije Кosovskog boja procvjetali su božuri, a s vjerom i nadom u Boga, poslije iskušenja procvjetaće i duša Stefanova“, kazao je Trivković.



Načelnik opštine Višegrad Mladen Đurević kaže da s ponosom gleda mlade koji čuvaju tradiciju i u svojoj duši nalaze ljubav za druge.
„Trebamo biti zahvalni na daru, a ova djeca to jesu, oni su dostojni časnih predaka“, rekao je Đurević posebno istakavši značaj rada višegradskog Guslarskog društva na čijem čelu je Darko Lečić.



Predsjednik Guslarskog društva „Rade Jamina“ Darko Lečić rekao je da su Višegrađani pokazali svoju humanost ali i to da cijene svoju tradiciju.
„Na ovoj večeri nastupio je veliki broj mladih srpskih guslara iz Srbije, Crne Gore i Republike Srpske, etnopojac Mirna Кarabatak kao i učenici Osnovne škole „Vuk Кaradžić“ što pokazuje da su ljudska empatija i naklonjenost srpskom drevnom instrumentu sveprisutni među mladim.

Ova djeca su naš ponos, oni njeguju srpsko kolo, gusle i epsku pjesmu i pravi su čuvari tradicije“, istakao je Lečić.


Donatorsko veče za Stefana Đurića održano je pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske uz podršku opštine Višegrad i preduzeća HE na Drini Višegrad.


O.Marković