
Užice – Navršio se ceo vek otkada je počelo obrazovanje učitelja u Užicu, pa je tu stogodišnjicu, na Dan Pedagoškog fakulteta, prigodno obeležila ova užička visokoškolska ustanova. Održana je svečana akademija u sali pozorišta, uz umetnički program i prisustvo predstavnika Ministarstva prosvete, Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, Univerziteta u Kragujevcu (čiji je deo ovaj fakultet), Filozofskog fakulteta iz Banjaluke, grada Užica i drugih. Na akademiji je o istoriji obrazovanja učitelja i radu ustanove koju vodi govorila prof. dr Snežana Marinković, dekan užičkog Pedagoškog fakulteta.
[ads1]
Ona je podsetila da je nakon Velikog rata, usled nedostatka narodnih učitelja i malog broja škola, pri užičkoj Gimnaziji 1919. otvoreno pedagoško odeljenje, iz koga je izašla prva generacija od 35 učitelja. Potom je 1925. u ovom gradu zaživela Učiteljska škola, prva takva u zapadnoj Srbiji. Za bezmalo pola veka njenog postojanja odškolovala je preko 3.000 učitelja. Kasnije, 1972. godine, prerasla je u Pedagošku akademiju za obrazovanje nastavnika razredne nastave, da bi 1993. na tom temelju ovde bio otvoren Učiteljski fakultet, koji je 2017. promenio ime u Pedagoški fakultet.
[ads2]
– Diplomu ovog fakulteta do sada je steklo 3.840 studenata, odbranjeno je ovde 13 magistarskih i 14 doktorskih disertacija – rekla je, uz ostalo, Snežana Marinković, pominjući uspešan nastavni i istraživački rad, tri nova studijska programa spremna za akreditaciju, stručnu saradnju ovog fakulteta sa srodnim iz desetak država, izdavanje knjiga i udžbenika, predstojeće otvaranje novog studentskog doma A kategorije, kulturni angažman studenata i njihovu predstavu „Vaskrsni Srbijo” koja je gostovala u Beču i Banjaluci…
politika.rs





