Zavisno preduzeće “Hidroelektrane na Drini” a.d. Višegrad od početka godine proizvelo je preko 850 gigavat časova električne energije, što je 18 odsto iznad dinamičkog plana za taj period. Direktor ovog preduzeća Mile Lakić kaže da rebalansirani plan proizvodnje za ovu godinu iznosi 1.024 gigavat časova, te se nadaju da će i taj plan biti ostvaren.
– Ostvarenim proizvodnim rezultatima smo izuzetno zadovoljni, a vrijedi pomenuti i to da je pogonska spremnost postrojenja bila na maksimalnom nivou, što uključuje i uspješno završene remontne radove na postrojenjima – navodi Lakić.
On ističe da razlog povećanja proizvodnje električne energije, pored dobre hidrologije, leži i u činjenici da su smanjena curenja vode ispod brane HE Višegrad.
NARODNE: Ranije ste pominjali da dobre proizvodne rezultate ne prate i finansijski pokazatelji? Na šta konkretno mislite?
LAKIĆ: U ovom periodu poslovne godine, dobre proizvodne rezultate ne prate i finansijski pokazatelji. Dva ključna razloga za takvu situaciju su najniža cijena električne energije namijenjene domaćim potrošačima (1,43 pf/kWh) i porast količine električne energije za domaće potrošače u 2016. godini u odnosu na prethodne godine. Uzimajući u obzir dobre proizvodne rezultate u prethodnom periodu, kao i činjenicu da smo ostvarili 157 gigavat časova prekoplanske proizvodnje, očekujemo da će kroz korekciju prihoda na kraju godine preduzeće ostvariti pozitivan poslovni rezultat. Napominjemo da u finansijskom smislu, nakon devet mjeseci i prebačaja proizvodnje od 18 odsto, imamo veće rashode od prihoda za preko dva miliona KM, što zaista zabrinjava. Za posmatrani period, imamo smanjenje svih mogućih troškova na koje može da utiče uprava preduzeća. Problem jeste stalno povećanje zakonskih i drugih obaveza preduzeća i sa druge strane, smanjenje prihoda od prodaje električne energije. Tu je i stalno povećanje potraživanja za isporučenu električnu energiju. Dakle, odgovorno tvrdim da problem nije u upravi i zaposlenim radnicima preduzeća, nego prvenstveno u neprimjereno niskoj cijeni i slaboj naplati za isporučenu električnu energiju.
NARODNE: Koji investicioni projekti su u toku?
LAKIĆ: Trenutno je u toku jedan od najznačajnijih projekata od početka našeg rada, a riječ je o projektu konsolidacije terena ispod tijela brane Hidroelektrane Višegrad. Vrijednost ovog projekta je oko šest miliona maraka. Cilj je poboljšanje kvaliteta stjenske mase u terenu ispod temelja brane konsolidacionim radovima, koji će povećati stabilnost brane, a samim tim i osigurati dugoročniju funkcionalnost i pouzdaniju tehničku spremnost postrojenja za proizvodnju električne energije. Konsultantske usluge projektantskog nadzora tokom izvođenja radova vršiće Institut za vodoprivredu “Jaroslav Černi” iz Beograda. Konsultant je obavezan da aktivno učestvuje sa investitorom u postupku izvođenja radova, kao i da pruži potpunu i sveobuhvatnu asistenciju i stručnu pomoć. Važno je napomenuti, riječ je o drugoj fazi realizacije sveobuhvatnog projekta na sanaciji proviranja vode ispod tijela brane HE Višegrad. U prvoj fazi smo uspješno sanirali proviranje vode ispod tijela brane. Tu smo proviranje smanjili sa skoro 15 metara kubnih u sekundi na 4,5. Zbog složenih okolnosti, novih saznanja o sastavu tla ispod temelja brane i izrazito složenog posla koji nije viđen na ovim prostorima, nismo uspjeli taj projekat u potpunosti završiti.
NARODNE: Koje projekte planirate da realizujete u narednom periodu?
LAKIĆ: Planiran je završetak konsolidacije terena ispod tijela brane Hidroelektrane Višegrad (u prvoj polovini 2017. godine). Takođe, ono što je za nas veoma važno, jeste stvaranje neophodnih uslova za početak izgradnje “HE Buk Bijela”. Koncesioni ugovor potpisan je 3. juna u Trebinju, između Vlade Republike Srpske, MH “ERS” MP a.d Trebinje i ZP “Hidroelektrane na Drini” a.d. Višegrad. Procijenjena instalisana snaga je 93,52 megavata, ukupne godišnje proizvodnje procijenjene na 332,3 gigavat časova. Vrijednost investicije za realizaciju predmetne koncesije, prema studiji ekonomske opravdanosti, iznosi oko 382 miliona KM.
NARODNE: U preduzeću ste formirali službu za čišćenje jezera HE?
LAKIĆ: Od početka godine do danas, iz jezera smo izvadili i na deponiju prebacili preko deset hiljada metara kubnih raznog plutajućeg otpada, tako da pored proizvodnje električne energije, čistimo sve smeće koje dolazi prvenstveno rijekom Lim iz Crne Gore. Veoma je važno da još od 2010. godine nismo ispustili niti jednu plastičnu bocu preko preliva brane u jezero HE Bajina Bašta, tako da i na taj način pokazujemo i našu odgovornost prema ljepotici Drini. Polovinom godine smo poribljavali jezero HE i sve pritoke koje se ulijevaju u Drinu u zoni jezera i to sa preko 5,5 tona riblje mlađi pastrmke i šarana.
B. MILAKOVIĆ
Priznanje za “HE na Drini”
Mile Lakić kaže da je HE nedavno dobila regionalno priznanje “Lider održivog razvoja Podunavskog regiona”, koje se svake godine dodjeljuje zaslužnim kompanijama i pojedincima za njihov doprinos u razvoju i jačanju prosperiteta Podunavlja. Priznanje je uručeno na 5. Dunavskom biznis forumu, održanom 18. i 19. oktobra ove godine u Novom Sadu. Organizatori ovog izuzetno značajnog događaja su Media Invent, Univerzitet iz Novog Sada, SENS iz Sarajeva i Institut evropskih regiona iz Salzburga, pod pokroviteljstvom Vlade AP Vojvodine i Privredne komore Srbije. Važno je napomenuti da je ovo priznanje iz oblasti energetike dodijeljeno samo HE Višegrad.
www.narodne.net