Zanimljivosti

SPASIT ĆE VAS OD UBODA KOMARACA: Biljke koje možete posaditi na svom balkonu ili dvorištu

komarci

Ljeto i toplo vrijeme je mnogima omiljeni period u godini. No, taj period ima i jedan nedostatak, a to su iritantni ubodi komaraca…

Komarci su najaktivniji u zoru ili u sumrak i tada će vas vrlo vjerojatno ubosti. Ugrize dobivamo od ženki komaraca i osim što svrbe, nekada mogu biti zaista opasni.

Ženke komaraca trebaju proteine koje dobivaju iz krvi ljudi, životinja i ptica. Osim ljudi, one bodu i druge toplokrvne životinje. Samim tim mogu prenijeti razne parazite i viruse, što je na sreću vrlo rijetko, osobito u našim krajevima.

Kod nas postoji oko 50 vrsta komaraca, a najrasprostranjeniji je vrlo agresivna vrsta Aades. Komarci vrste Aedes srednje su veličine ali dobri su letači i mogu preletjeti do 30 kilometara. Tigrasti komarac je vrsta koja se kod nas pojavila 2004. godine i nakon toga se proširila po zemlji. Oni su otporni na temperature niže od nule, a jajašca im mogu preživjeti duge periode na suhom. Agresivni su i aktivni te su česti prijenosnik virusa.

Smanjite populaciju komaraca u blizini kuće

Prije svega, pripazite na to kakvu odjeću nosite kada boravite u prirodi. Nosite majice duljih rukava kao i dulje hlače čije krajeve zataknite u čarape. Komarce privlači tamna odjeća tako da ćete ih odbiti nošenjem svijetlih boja. Ne zaboravite nositi šešir ili kapu, posebice one koje imaju preklop za zaštitu stražnjeg dijela vrata.

Kako biste se zaštitili, za početak započnite tako da smanjite populaciju komaraca oko svoje kuće i dvorišta. Prvo uklonite svu nakupljenu vodu oko kuće i u dvorištu. Ispraznite ili hermetički zatvorite sve spremnike za vodu. Iz autoguma, posuda za cvijeće i ostalih posuda koje zadržavaju vodu praznite prije noći svaka 3 dana.

Držite oluke krovova čistima i prohodnima.

Pazite na to da održavate septičke jame tako da ih držite hermetički zatvorenima. Možete u njih naliti tanki sloj parafinskog ili mineralnog ulja koje je ekološki prihvatljivo. To ulje će se razliti po površini i stvoriti sloj koji će onemogućiti ličinkama disanje na površini vode. Mineralno ulje možete nabaviti u svakoj poljoprivrednoj ljekarni.

Ako pečete roštilj na dvorištu i oko vas počinju letjeti komarci, ubacite grančicu ružmarina na vatru kako biste ih otjerali. Uz to, na žar stavite i limun koji ste presjekli na pola. Ako u blizini imate karanfile, stavite ga na limu da se grije zajedno s njim na žaru. Komarci mrze te mirise i sigurno će vas pustiti na miru.

U svoje dvorište ili na balkon možete posaditi neke biljke koje su izvrsno prirodno sredstvo za odbijanje komaraca. To su: lavanda, metvica, metvulja, ružmarin, Tulbaghia violacea, kadifice, citronela, geranium i mačja metvica.

Lavanda

Lavanda balkonu i terasi daje mediteranski šarm, a i mirisom se pouzdano bori protiv dosadnih mušica i komaraca. Osim toga, nabavite eterično ulje lavande koje možete staviti iznad svijeće ili nanijeti na kožu. Intenzivan miris i aroma lavande tjerat će insekte.

Matičnjak

Matičnjak je biljka iz porodice menta i ima bijele cvjetove. Ljudima nježno miriše na limun dok je njen miris komarcima i ostalim insektima nemoguć. Osim toga matičnjak je poznat po ljekovitom i opuštajućem djelovanju. Također, ako već imate ubod komarca, uberite list matičnjaka i iscijedite njegov sok na bolno mjesto. To će ublažiti crvenilo i svrab.

Bosiljak

Ulje iz bosiljka uništava larve komaraca, a k tome je i cijenjen zbog svog antibakterijskog i umirujućeg djelovanja. Kao i list matičnjaka, bosiljak također možete natrljati na ubod komarca i smanjiti oteklinu i svrab. U fitoterapiji je bosiljak poznat da rješava probleme napetosti, nesanice, kašlja i prehlade. Uz to poznat je kao poticatelj apetita i kao terapija metaboličkih poremećaja.

Citronela

Citronela je jedan od proizvoda koji se najviše koristi u proizvodnji sredstava za zaštitu od komaraca. Citronela ima intenzivan miris limuna koji drži komarce i ostale insekte daleko od vašeg dvorišta i doma Eterično ulje citronele možete pomiješati s baznim uljem i utrljati na kožu neposredno prije izlaska van. Ulje citronele možete koristiti i u difuzerima ili mirisnim lampicama. U prodaji postoje i štapići s citronelom koje možete koristiti na otvorenom. Citronela će rasti i kao kućna biljka u teglama.

Nim

Komarci vole zelena dvorišta, posebno ako je u blizini vodena površina. Zato njihovu najezdu na tim područjima možete spriječiti uz pomoć praha nima. Nim je indijska biljka koja ima djelovanje prirodnog insekticida na štetočine. Možete staviti dvije velike žlice praha u gazu i posipajte ga na mjestima gdje se komarci okupljaju. Nim će ih otjerati i spriječiti njihovo razmnožavanje. Uz to, ulje nima na koži služi kao prirodni repelent za komarce. Vi nećete osjetiti njegov miris, ali komarci hoće i neće vam se približavati.

Zamka za komarce

Osim što možete posaditi biljke koje tjeraju komarce i ostale insekte, možete napraviti i pravu zamku za komarce na svom dvorištu. Sve što vam je potrebno je plastična boca, nož, smeđi šećer, topla voda i kvasac.

Sastojci:

– 20 dcl vode
– 50 grama smeđeg šećera
– 1 gram svježeg kvasca iz dućana
– 1 plastična boca od 1,5 ili 2 litre

Izrada:

Odrežite vrh boce. Rastopite šećer u zagrijanoj vodi, pa kada se ohladi, ulijte to u bocu. Na donji dio boce stavite crnu traku ili tkaninu.

Po površini vode u boci pospite zdrobljeni kvasac. Odrezani vrh stavite naopako u bocu, tako da između grla i površine tekućine ostane malo prostora. Ovu klopku postavite blizu mjesta na kojem boravite. Komarce privlači miris kvasca, posebice kada fermentira. Kada jednom komarci uđu u ovu klopku, neće moći izaći.

narodnilijek.com