Elegantan i ekskluzivan, harizmatičnog imena
Istorija nastupa najvećeg francuskog proizvođača automobila bila je oduvek puna turbulentnih dešavanja. Sve je počelo modelom R16, koji je bio prvi automobil u svom segmentu koji je promovisao „liftback“ koncepciju zadnjeg dela. Usledili su potom brojni modeli, poput modela R18 koji je imao klasičnu trovolumensku karoseriju. Njegov naslednik pojavio se 1986. godine i ostao je na tržištu sve do 1994. godine, pri čemu je ispočetka bio u ponudi samo kao limuzina i karavan. Ipak, od restilizacije koja je usledila 1989. godine, R21 pojavio se u ponudi u „liftback“ verziji, koju je proizvođač označio kao „bicorps“. Laguna prve generacije označila je veliku prekretnicu u istoriji Renaulta. Model je postao izuzetno popularan, a Renault je odlučio da se odrekne klasičnog limuzinskog oblika. Široka paleta motora, različiti paketi opreme i kvalitetna izrada doveli su Lagunu prve serije pred sama vrata uspeha. Zanimljivo je napomenuti da je tih devedesetih godina Laguna 1 naprosto dominirala engleskim šampionatom turističkih vozila (BTCC). Druga generacija Lagune trebalo je da bude najinovativniji Renault ikada, ali nažalost, početak je bio obeležen mnogobrojnim problemima koji su bili više nego tzv. dečije bolesti. U želji da raskrsti sa neprijatnom tradicijom, Laguna 3 predstavljena 2007. godine trebalo je sve da promeni. I zaista, kvalitet ovog automobila bio je na veoma visokom nivou, ali prodajni rezultati su nekako vošebno izostali.
Modelom Talisman, Renault se opet vratio klasičnom troprostornom obliku karoserije koji u ovom segmentu nismo videli još od modela R21. Ipak, ne smemo da zaboravimo model Latitude koji je u gami bio pozicioniran iznad modela Laguna 3, mada se tehnički u dobrom delu oslanjao upravo na ovaj model. Latitude nije u svom segmentu na tržištu imao ni marginalnu ulogu, a povrh svega, ne može se reći ni da je bio pravi Renault, jer je nastao na bazi južnokorejskog Samsunga, koji je prilagođen ukusu evropskih kupaca.
Potpuno novorazvijeni Talisman nadomestio je dva modela u gami, naime on je zamenio Lagunu i Latitude. Već na prvi pogled ovaj potez Ranaulta čini se uspešan jer je dizajn Talismana veoma efektan.
Na prednjem delu ističe se veliki Renault znak koji je gotovo vertikalno postavljen, a svojim hromiranim izgledom stoji u savršenom kontrastu sa crnom podlogom na kojoj se nalazi. Prednje svetlosne grupe u LED tehnologiji i LED dnevna svetla u obliku slova „C“ predstavljaju svakako najupečatljiviji element na prednjem delu automobila. Slično dizajnersko rešenje može da se vidi na modelu Megane, kao i delom na Kadjaru. Pogled na bok automobila otkriva dugačak poklopac motora, kao i prisustvo specifičnog detalja na prednjem krilu koji svojim izgledom imitira „škrge“.
Bočna silueta je vrlo elegantna, sa hromiranom lajsnom koja uokviruje bočne prozore. Aluminijumski naplatci od 19 inča svojim specifičnim izgledom podsećaju na izgled Ajfelove kule i predstavljaju standardni deo Initiale Paris paketa opreme. Zatamnjena zadnja stakla daju notu elegancije i jasno stavljaju do znanja da je automobil orijentisan ka luksuzu.
Na zadnjem delu automobila svetlosne grupe predstavljaju dominantan detalj. Polazeći od boka automobila, lagano se pružaju sa svake strane ka sredini automobila i u nivou Renault „dijamanta“ gotovo se dodiruju. Renault je očigledno vrlo ponosan na dizajn zadnje svetlosne grupe, jer je odlučio da zadnja svetla budu uključena i tokom dana. U znaku proizvođača nalazi se kamera za vožnju unazad, koja je nažalost izložena prljanju. Imitacija dvostrukog izduva motora u donjem delu zadnjeg branika deluje vrlo efektno, koketirajući pritom sa sportskim karakteristikama koje kod ovog automobila ipak izostaju. Sportskom notom Renault Talisman unosi strast u ustaljene norme ove automobilske klase. Upečatljiv prednji deo, izvajan profil, izražajna bočna linija i odvažan izgled ostavljaju snažan utisak na posmatrača. Skladan i prostran, Talisman je uistinu zavodljiv i dinamičan automobil, tako da dizajnerskom timu Renaulta na čelu sa Laurens van den Ackerom mogu da se upute sve čestitke za kreativno obavljen posao.
Bočna vrata otvaraju se široko i omogućavaju neometan pristup prednjim i zadnjim sedištima. Na prednjim sedištima sedi se veoma udobno, pri čemu su sama sedišta profilisana i sa donjim sedalnim delom koji može da se izvuče, što svakako prija na dugim putovanjima. Mesta ima sasvim dovoljno, a podešavanje vozačevog i suvozačevog sedišta je prepušteno elektrici. U prednja sedišta ugrađeni su i grejači, kao i masažeri, što se zaista retko sreće u „normalnim“ automobilima. Na zadnjim sedištima mesta ima više nego dovoljno, ulazak i izlazak je lak, i dva putnika zaista mogu da uživaju u punom komforu.
Ispred vozača se nalazi instrument tabla kakvu smo sretali i u novom Meganeu, ali i Kadjaru. Njen izgled može da se menja u zavisnosti od postavki samog automobila (Multisense), ali moramo da konstatujemo da je daleko od virtuelnog kokpita kakav koriste neki drugi proizvođači. Iluminacija takođe može da promeni svoj izgled, u zavisnosti od odabranog režima pomenutog Multisense sistema. Na upravljaču se nalaze komande tempomata i limitera brzine, kao i poseban prekidač za regulisanje distance praćenja vozila ispred prilikom korišćenja adaptivnog tempomata. Sa desne strane nalaze se komande putnog kompjutera, dok se, standardno za Renault, komande audio uređaja nalaze na stubu upravljača u vidu toliko hvaljenog satelita.
Centralna konzola je sada već uobičajenog izgleda za modele Renault poslednje generacije. U odnosu na Lagunu 3, gde se proizvođač namerno držao minimalistikog pravca kada je njen izgled u pitanju, ovde se Renault okrenuo vertikalno postavljenom ekranu osetljivom na dodir dijagonale 8.7 inča. Putem ovog ekrana upravlja se mnogim funkcijama samog automobila, uključujući i navigaciju, sistem klimatizacije, audio uređaj, ali i Multisense sistemom. Između prednjih sedišta nalazi se ručica EDC menjača, kao i manja ostava za sitnice, komande električne ručne kočnice i komande za brze promene u radu Mutlisense sistema.
Kako se radi o vrhunski opremljenoj verziji Talismana, unutrašnjošću caruju kvalitetni materijali. Posvuda se nalazi koža, i na sedištima, ali i na tapacirima vrata. Na prednjoj konzoli nalazi se i drvo. Kvalitet završne obrade gotovo da je dostigao premijum nivo, ali je ipak potrebno poraditi na nekim sitnicama kako bi mogao ravnopravno da učestvuje u trci sa najboljima. Ono što nam se nije svidelo tokom testa svakako je škripanje koje je dolazilo iz prostora naslona za laktove između prednjih sedišta, kao i neprijatni zvuci koji su se javljali prilikom pomeranja štitnika za sunce.
Prtljažnik je veoma kvalitetno urađen. U potpunosti je tapaciran, i zapreminom od 608 dm3 po VDA normama zaista nudi mnogo prostora. Pristup je dobar, mada mora da se ima u vidu da je kao i kod svih troprostornih automobila upravo otvor prtljažnika faktor koji determiniše njegovu upotrebljivost.
Bezbednosna oprema testiranog Talismana je veoma bogata. Na ovom mestu ne bismo nabrajali sada već obavezne sisteme kao što su ABS, ESP… ali tu se nalaze još i Hill holder, potom sistem kontrole proklizavanja (TCS), kao i sistem kontrole podupravljanja u krivini (CSV), koga Renault koristi još od Lagune 3. ABS standardno poseduje i EBD sistem – sistem elektronske distribucije kočne sile ka točku (ili točkovima) koji imaju najbolji koeficijent prijanjanja. Takođe, aktivni tempomat sa radarom u značajnoj meri doprinosi bezbednosti prilikom kretanja otvorenim putem. Tu je i sistem za kontrolu nenamernog napuštanja saobraćajne trake, sistem autonomnog kočenja u slučaju nužde, kao i sistem za održavanje bezbednog odstojanja i upozorenje na prekoračenje brzine kretanja uz mogućnost „čitanja“ saobraćajnih znakova. Serijska oprema predstavlja i sistem upravljanja na četiri točka – 4 Control, preuzet i dodatno modifikovan sa Lagune 3. TestiranI automobil bio je opremljen i sistemom autonomnog parkiranja, uz kameru za vožnju unazad.
LED farovi povećavaju bezbednost tokom kretanja mračnim putevima, sa mogućnošću automatskog prebacivanja sa kratkih na duga svetla (Visio System). Ipak, mislimo da upravo na ovom polju Renault treba dosta da poradi kako bi sustigao neke druge proizvođače (Mazda, Opel…) koji nude adaptivna prednja svetla u LED tehnologiji koja su otišla korak dalje u odnosu na ona kod Talismana.
Testiranjem po poznatom EuroNCAP protokolu, Talisman je osvojio, rekli bismo, sasvim očekivano pet zvezdica za bezbednost. Zaštita odraslih putnika vrednovana je sa 86, a dece sa 84 odsto. Zaštita pešaka je ocenjena sa 68, a upotreba elektronskih sistema asistencije sa 76 odsto.
Initiale Paris je oznaka koju Renault ne koristi često na svojim modelima, a kada je upotrebi, to zaista sobom donosi puno pozitivnih detalja. Oprema je zaista bogata. Kako je već rečeno, enterijer je presvučen veoma kvalitetnom Titanium Nappa kožom, sedišta su elektro-podesiva. Takođe, u prednja sedišta ugrađeni su i masažeri, koji se svakako ne nalaze po prvi put u nekom velikom Renaultu (setimo se modela R25 i Safrane). Automobil umesto ključa poseduje pametnu ključ karticu, a u enterijeru više nema slota za nju, već mora uvek da se koristi u hands free modu.
Spoljni retrovizori su elektropokretni, elektrosklopivi, sa ugrađenim grejačima. Prednji i zadnji parking senzori olakšavaju parkiranje, baš kao i zadnja kamera i sistem autonomnog parkiranja. Zatamnjena zadnja stakla daju dozu otmenosti, dok alumijumski naplatci od 19 inča Initiale Paris svojim izgledom veoma uspešno podsećaju na Ajfelovu kulu.
R-Link 2 sistem kojim se upravlja preko ekrana od 8,7 inča zahteva period privikavanja, kao i čitanje uputstva obzirom da pruža veoma široke mogućnosti personalizacije i razne funkcije. Radio Bose surround kreira veoma prijatnu akustičku kulisu u kabini, kojoj svakako doprinosi i poboljšana zvučna izolacija u Talismanu sa Initiale Paris paketom opreme. Naime, u ovom paketu proizvođač je rešio da ugradi laminovane akustične bočne prozore, kao i vetrobransko staklo sa dodatnom akustičnom zaštitom. Prednja sedišta, pored opcije masaže i grejanja, nude i opciju ventilacije. Ambijentalno osvetljenje takođe spada u standardnu opremu Talismana Initiale Paris, samo treba da se bude obazriv u izboru njegove boje kako se ne bi prešla granica dobrog ukusa. Upravo iz tog razloga postoji izbor od pet boja, od kojih su neke neutralne i poželjne u tu svrhu. Head-up ekran doprinosi bezbednosti, jer se na njega projektuju podaci o kretanju trenutnom brzinom. 4 Control sistem je takođe bio deo standardne opreme testiranog automobila i predstavlja jednu od najzanimljivihih stavki celog automobila, čineći ga daleko upravljivijim i okretnijim.
Prisutni MultiSense sistem je doprineo da Talisman može da ima više lica. Ukupno pet režima rada stoji na raspologanju vozaču, a to su Sport, Comfort, Neutral, Perso i Eco. Ovi režimi utiču na tehnička podešavanja samog automobila – odziv i zvuk motora, menjača (EDC), upravljački mehanizam, kao i sistem 4 Control. Pored ovih podešavanja, menjaju se i boje unutrašnjeg osvetljenja, pri čemu su dozvoljene različite kombinacije. U svakom slučaju, ovaj dodatak omogućava vlasniku da ima automobil sa više lica, jer može da mu zadovolji različite želje, već u zavisnosti od potreba i raspoloženja.
Ispod poklopca motora nalazi se dobro poznati 1.6 dCi motor (R9M), koji je u penziju poslao dobro poznati 1.9 dCi agregat. Ova pogonska jedinica odlikuje se mirnim radom, linearnim razvojem snage i zavidnom elastičnošću koju duguje korišćenju dvostrukog turbo punjenja. Naime, Renault je ugradio dva turbo punjača, jedan manji sa niskom inercijom koji je aktivan pri nižim obrtajima i opterećenjima. Kada je potrebno više snage, odnosno kada količina izduvnih gasova bude sposobna da „zavrti” veći turbo punjač, tada se aktivira dodatni, veći turbo, koji omogućava agregatu da bolje „diše” pri većim obrtajima. Ovaj sistem obezbedio je 160 KS pri 4.000 obrtaja u minuti, odnosno maksimalni obrtni moment od 380 Nm pri 1.750 obrtaja u minuti. U pogledu maksimalne snage, ovo je smanjenje u odnosu na 2.0 dCi motor u Laguni 3 (180 KS), a svakako daleko manje od 3.0 V6 dCI agregata ugrađivanog u karavan i kupe varijantu Lagune 3 (235 KS). Ipak, nakon jednonedeljnog druženja sa Talismanom u ovoj varijanti snage može da se kaže da je ova snaga sasvim dovoljna za sve zadatke koji se postavljaju ovom automobilu.
U 1.6 dCi motor Renault je uložio 230 miliona evra, pri čemu je na njegovom razvoju radilo 160 inženjera i tehničara. Po navodima proizvođača, primenjena su neka rešenja iz Renault motora namenjenih Formuli 1, kao i značajna unapređenja na polju termalnog menadžmenta motora. Motor je u fazi ispitivanja testiran na 410.000 startova, što sve ukazuje na visok stepen pouzdanosti koji on sa sobom donosi.
Pogon na prednje točkove ostvaruje se preko menjačke kutije sa dve lamele – EDC. Ova šestostepena menjačka kutija nemačke je proizvodnje (Getrag) i odlikuje se veoma uglađenim radom. Prenosne odnose menja glatko, bez trzaja, međutim, jedino traži strpljenja prilikom parkiranja, kada nešto sporije reaguje na promene smera kretanja napred-nazad. Jedinu zamerku smo pronašli na autoputu, gde nam se čini da je finalni prenos ipak prekratak i dozvoljava motoru da se „vrti” na relativno visokim obrtajima u odnosu na brzinu kretanja. Ovde se svakako može pronaći i uzrok za nešto povišenu potrošnju prilikom kretanja brzinama od 130-140 km/h, u odnosu na konkurenciju.
Oslanjanje je izvedeno napred po tipu MacPherson, dok je pozadi samovodeća polukruta osovina. Renault nije posegnuo za mutlilink zadnjom osovinom koja je u ovom segmentu automobilske industrije postala standard. Očigledno jedan od razloga za takvu odluku može da se krije u činjenici i da je Laguna 3 imala isto rešenje zadnje osovine i da je postojala želja za smanjenjem troškova razvoja. Ipak, kako bi se unapredilo ponašanje zadnjeg dela automobila i njegova dinamička svojstva, ugrađen je Renault-ov sistem upravljanja na zadnjoj osovini 4 Control, koji svoj posao odrađuje zaista fenomenalno. Suštinski, radi se o drugoj generaciji ovog sistema, koji do brzine od 80 km/h okreće zadnje točkove u kontra smeru u odnosu na prednje, čime se značajno smanjuje poluprečnik okretanja, čineći automobil agilnijim i stabilnijim. Na brzinama preko 80 km/h zadnji točkovi „prate” položaj prednjih, naravno u daleko manjem stepenu. Sistem ima trostruku kontrolu rada (način funkcionisanja preuzet iz avijatike) i njegova težina je svega 17 kg. Ipak, sa sobom povlači i jedan nedostatak, a to je činjenica da smanjuje zapreminu rezervoara na svega 47 litara, sa standardnih 52. Pomalo nas je čudila odluka Renaulta da na automobil D segmenta namenjen vožnji otvorenim putem ugradi rezervoar gotovo jednake zapremine onog u Cliu 4 (45 litara).
Rad oslanjanja se može da se kontroliše putem Mutlisense sistema. Na primer, automobil u Confort režimu rada može da bude izuzetno mekan, tako da se prilikom prelaska preko neravnina ponaša kao dobri, stari francuski udobni automobil. Međutim, izborom režima Sport, automobil postaje daleko tvrđi i bolje reaguje na komande upravljača, pedale gasa, a promene stepena prenosa nešto su brže, uz zalaženje motora u više obrtaje.
Modelom Talisman Renault je zaista napravio značajan korak unapred. Svakako, jedna od najupečatljivijih karakteristika je dizajn, a potom i (pre)bogata oprema u Initiale Paris paketu opreme. Dobro organizovana servisna mreža, petogodišnja garancija (ili 150.000 km), kao i relativno niska cena osnovnih verzija mogu da predstavljaju dobar motiv za kupce, pogotovo one flotne.
Tehničke karakteristike
Model | Renault Talisman 1.6 dCi EDC Initiale Paris |
Motor | 4-cilindarski redni, 4 ventila po cilindru, dizel R9M, postavljen napred poprečno, 2 bregaste osovine u glavi motora pokretane lancem, aluminijumska glava, kolenasto vratilo u 5 ležaja, Common Rail direktno ubrizgavanje sa maksimalnim pritiskom do 1.600 bara, piezzo brizgaljke, Euro 6b |
Zapremina | 1.598 cm3 |
Prečnik i hod klipa | 80 x 79.5 mm |
Odnos kompresije | 15.4 :1 |
Najveća snaga | 118 kW (160 KS) pri 4.000 o/min |
Najveći obrtni moment | 3800 Nm pri 1.750 o/min |
Prenos snage | Na prednje točkove, automatski menjač sa dve lamele Getrag 6DCT450 |
Hodni sistem | Napred McPherson, spiralne opruge, poprečna trokraka ramena i stabilizator,
Pozadi samovođena polukruta osovina, 4Control sistem, MultiSense |
Upravljač | električni servoupravljač s nazubljenom letvom |
Kočnice | Napred samoventilirajući diskovi prečnika 320 mm, nazad diskovi prečnika 290 mm, dvokružni hidraulični sistem sa ABS, EBD i BAS, ESP, Hill holder |
Točkovi i pneumatici | 245/40 R 19 |
Radijus okretanja | 10,8 m |
Dimenzije (D x Š x V) | 4.848 x 1.869 x 1.463 mm, međuosovinsko rastojanje 2.808 mm, trag točkova 1614/1609 mm, zapremina prtljažnika 608 dm3, rezervoar za gorivo 47 litara |
Mase | Prazno vozilo 1.518 kg, najveća dozvoljena 2.118 kg, dopušteno opterećenje 600 kg |
Performanse | Najveća brzina 215 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 9,4 sekundi |
Potrošnja goriva – NEDC | Vožnja u gradu 5.0 l/100 km, na putu 4.0 l/100 km, u mešovitoj vožnji 4.4 l/100 km, emisija CO2 116 g/km |
Emisija CO2 | 135 g/km |
netauto.rs