Život

Prvi put sa bebom na more

Putovanje na more sa bebom može da bude divno iskustvo, ali zahteva i određenu pripremu i pažnju. Važno je, pre svega, da izaberete odgovarajuće vreme za putovanje: bebe su osetljive na velike promene temperature, pa je preporučljivo izabrati period kada nije previše vruće. Ako je moguće, birajte destinaciju koja nije predaleko kako bi putovanje bilo kraće i udobnije za bebu.

Poželjno je da krenete na letovanje sa bebom, kada napuni barem tri meseca.

Tokom prva tri meseca života beba je dovoljno ojačala, navikla se na spoljašnji svet, vrat joj je ojačao u smislu da može da drži glavu uspravno, stekle su se određene rutine u vezi sa hranjenjem i spavanjem, tako da bez bojazni, ukoliko vam i pedijatar odobri, možete da se zaputite na more.

Pre ovog perioda putovanje sa bebom se ne preporučuje, jer bebe većinu vremena kada su sasvim male spavaju, bude se samo radi hranjenja, ne umeju da se drže čvrsto, organizam im ne reguliše dobro telesnu temperaturu, pa se veoma brzo pregreju ili rashlade, prenosi portal bambopelene.

Lokacije za letovanje sa bebom

Putovanje sa malom bebom zahteva dodatnu pažnju. Prilikom izbora lokacije za letovanje, prvo treba da saznate da li mesto ima dostupnog dežurnog pedijatra i apoteku, u slučaju da se beba razboli.

Birajte mirnija mesta, bez velike gužve i noćnih klubova. Vodite računa da smeštaj u kojem ćete boraviti sa bebom bude čist i da ima klima uređaj.

Kada rezervišete smeštaj, raspitajte se da li je u sobe moguće staviti dodatni krevetac za bebe. Razmislite i o mogućnosti pripreme hrane za bebu, jer ako niste u smeštaju hotelskog tipa, trebaće vam kuhinja za pripremanje obroka.

Udaljenost plaže i drugih sadržaja, kao što su prodavnice, restorani, šetalište su bitni, jer sa bebom ne možete da idete u duge šetnje kada je veoma toplo.

Obratite pažnju da mesto u koje idete ima čistu plažu, da nema smeća i mnogo kupača, jer je bebina koža osetljiva i može da odreaguje na razne nečistoće iz mora. Mirno more, bez vetra i velikih talasa se podrazumeva, jer beba ne treba da doživi šok pri prvom susretu sa morskom vodom.

Boravak na plaži sa prirodnom hladovinom koju pruža drveće i zelenilo je mnogo bolji izbor od suncobrana, jer on ne pruža potpunu zaštitu i beba može da se pregreje.

Šta obavezno poneti?

Kada idete na put sa bebom, važno je da ponesete sve neophodne stvari. To ne znači, međutim, da treba da gomilate stvari i da nosite ono što inače možete da kupite u prodavnici ukoliko vam zatreba.

Na moru će vam biti neophodna krema za sunčanje sa zaštitnim faktorom 50. Problem je što se bebama se pre navršenih 6 meseci ne preporučuje korišćenje kreme za sunčanje, pa se prethodno konsultujte sa svojim pedijatrom.

Na letovanje ponesite dovoljno pelena, odeće, hrane, flašica i igračaka. Šeširić i lagana odeća sa dugim rukavima su neophodni.

Uvek imajte pri ruci osnovni set za prvu pomoć, uključujući toplomer, lekove protiv temperature i sredstva za dezinfekciju.

Na plaži izbegavajte najtopliji deo dana: idite rano ujutru ili kasnije popodne.

Pokušajte da održite uobičajenu rutinu spavanja iako ste na odmoru. Beba treba često da pije vodu kako bi ostala hidrirana.

Tokom boravka na moru obratite pažnju na bilo kakve promene u ponašanju ili zdravstvenom stanju bebe. Pre putovanja razgovarajte sa pedijatrom o svim potrebnim vakcinama i savetima za put.

Kako kupati bebu u moru?

Važno je da se vaša beba prilagodi na novu sredinu. Bebu polako navikavajte na morsku vodu, počevši od kratkih perioda provedenih u plićaku.

Najvažnije je da beba bude bezbedna. Savetuje se postepen ulazak u vodu – prvo bi trebalo da se potope stopalca u vodu, a zatim nežno i ostatak bebinog tela, pa tek onda možete da spustite bebu u vodu, najbolje stomakom ka površini vode, kao da pliva. Nikako je nemojte naglo potapati u vodu. Desetak minuta u vodi je sasvim dovoljno za početak, a kasnije možete povećavati dužinu boravka ako je voda topla.

Nakon izlaska iz vode istuširajte bebu od slane vode, uvijte u čist peškir i namažite hidrantnom kremom, kako so ne bi dodatno isušila bebinu osetljivu kožu.

Kada beba sedi u pesku, obavezno joj oblačite pelene za kupanje ili kupaće gaćice kako biste sprečili pojavu infekcija.

/magazin.politika.rs/