Na području Jablaničkog okruga registrovano čak 360 pčelinjaka. Mladi pčelari iz leskovačkog kraja dobili na poklon košnice
MAJA Stojiljković (31) iz Leskovca samostalno se bavi pčelarstvom poslednje dve godine. Diplomirani je pravnik, ali je nezaposlena, pa je odlučila da se okuša u ovom poslu, kojem se na području Jablaničkog okruga bavi 360 registrovanih pčelara sa ukupno 23.000 košnica.
Njeni planovi su da i dalje uvećava pčelinjak, a broj košnica udvostručiće zahvaljujući donaciji Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ). Ona je jedna od 53 pčelara sa područja Jablaničkog okruga, mlađih od 35 godina, koji su dobili na poklon 400 košnica.
[ads2]
– U ime nemačke vlade pomažemo lokalnim zajednicama da dostignu evropske standarde u okviru procesa priključenja Srbije EU. Radimo na tome da pomognemo razvoj i smanjimo nezaposlenost pre svega u oblasti poljoprivrede – istakao je Hajnc Diter Harber, vođa GIZ projekta za zapošljavanje mladih. – Krajem prošle godine nabavili smo mnogo opreme za preradu meda koju koriste ovdašnja pčelarska udruženja, a sada košnicama opremamo mlade pčelare da pokrenu ili unaprede sopstveni posao.
Harber je sa gradonačelnikom Leskovca Goranom Cvetanovićem potpisao novi memorandum o nastavku ovog programa koji podrazumeva i dodelu plastenika mladim povrtarima i podršku novim zemljoradničkim zadrugama.
– Leskovac povećava sredstva za poljoprivredu. Ove godine izdvojili smo četiri odsto budžeta, a težimo da to bude i više. Ta sredstva neće imati smisla ako mlade ljude ne zadržimo na selu i u tom kontekstu vidim značaj ovog programa – naglašava Cvetanović.
Nenad Stefanović, predsednik jednog od tri pčelarska udruženja u Leskovcu, obradovan je podrškom GIZ.
– Pre četiri godine iz Srbije je više izvezeno meda nego mesa. Mnogo smo uradili da obezbedimo med kontrolisanog porekla i kvaliteta – zaključuje Stefanović.
OBUKA
SVI mladi pčelari koji su dobili košnice prošli su kroz posebnu obuku. Zbog vremenskih uslova nekoliko poslednjih godina bile su loše za pčelare. Međutim, i način pčelarenja mora da se menja i da se košnice sele na pašu. Statično pčelarenje je prevaziđeno što većina mladih razume i prihvata – kaže Zoran Marković, jedan od mentora na GIZ-ovom projektu.
novosti.rs
[ads1]