Zanimljivosti

Med – eliksir zdravlja

med4

Ljekovita svojstva meda poznata su više od 10.000 godina, koliko ga ljudi koriste u ishrani. Med je najčudniji eliksir, jedinstvena i apsolutno nezamjenljiva prirodna hrana. U pčelinjem medu je samo do 1976. godine otkrivena 181 materija koja je potrebna za normalan razvoj i funkcioniranje organizma. Šećeri koji se nalaze u medu više odgovaraju organizmu nego bijeli industrijski šećer. Med dvostruko djeluje i na rad srca, glukoza i fruktoza djeluju kao gorivo za rad mišića srca, a holin utječe na pojačanje protoka krvi u krvnim sudovima srca. Ovim se normalizira snaga i pojačava obim skupljanja i širenja srca. Krv sadrži 24 mikroelementa, od kojih čak 22 sadrže pčelinji proizvodi. Mikroelementi meda kao što su vanadij, željezo, kobalt, bakar, mangan, nikal i cink doprinose otklanjanju anemije. Količina kalcija u krvi se povećava dva i pol sata poslije uzimanja meda i ta koncentracija se zadržava čitav dan.

 

[ads1]

 

 

Smatra se da je med toliko moćan da može da nadoknadi gotovo svaki nedostatak u ishrani. Antibakterijsko djelovanje meda slično je penicilinu. Dokazano je da bakterije ne mogu da žive uz med. Fermenti pčelinjeg meda djeluju i na raspadanje složenih hranljivih materija. Bez fermenata organizam ne bi mogao da postoji, a po njihovom sadržaju med zauzima jedno od prvih mjesta među prehrambenim proizvodima.

Polen mnogih vrsta cvijeća, kojeg ima u svakom medu, sadrži više vitamina C od skoro svakog voća i povrća. Med je izvanredan „čuvar” vitamina, dok ih voće i povrće ubrzano gube posle branja. Med sadrži sve vitamine koje nutricionisti smatraju neophodnim za zdravlje.

Sportaši med uzimaju zbog povećanja snage i izdržljivosti, a također je veoma koristan za fizičke i intelektualne radnike, kao i osobe koje se oporavljaju od bolesti. Dokazano je i da med usporava starenje i produžava život. Starije osobe koje su u mladosti uzimale med ili mnogo svježeg voća, povrća i voćnih sokova, u starosti imaju mladalačku svježinu.

Kako ga koristiti

Med se uzima drvenom ili plastičnom žličicom, nikako metalnom. Najbolje je da ga rastvorite u mlakoj vodi, ali nikako u vrućoj. Trebalo bi ga malo zadržati u ustima, jer će u tom slučaju mnoge supstance biti rastvorene već u ustima i direktno preko sluzokože ubačene u krvotok. Procjenjuje se da je optimalna dnevna doza za odrasle muškarce oko 100 g, podijeljenih na tri uzimanja u toku dana. Ujutro i uvečer se preporučuje oko 30 g, a tokom dana 40. Za žene je doza manja, razmjerno razlici u tjelesnoj težini, dok se djeci preporučuje 50 g dnevno.

 

[ads2]

 

Prednosti meda nad bijelim šećerom:

– ne nadražuje zidove organa za varenje

– brzo i lako se apsorbira

– brzo zadovoljava potrebu za energijom

– sportašima i onima koji naglo troše velike količine energije omogućava da se brzo oporave

– najlakši je za bubrege od svih vrsta šećera

– ima prirodno i blago laksativno djelovanje

– djeluje smirujuće na organizam

 

narodnilijek.com